mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Stacje benzynowe bez alkoholu!?

Stacje benzynowe bez alkoholu!?

Senatorowie wpadli na nowy pomysł, dzięki któremu ma się zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Chodzi o wyeliminowanie potencjalnych pijanych kierowców. W jaki sposób? Poprzez zakaz handlu napojami alkoholowymi na stacjach benzynowych. Pomysł wydaje się nieco abstrakcyjny, ale wzbudził niemalże narodową dyskusję na ten temat.

Stacje benzynowe bez alkoholu!?
Pomysł ten został przedstawiony przez kilkunastu senatorów różnych ugrupowań (17 z klubów PO, PiS oraz PSL), według których możliwość kupna alkoholu na stacjach benzynowych stanowi pokusę dla kierowców, którzy podczas kupowania paliwa, albo innych tego rodzaju artykułów, mogą równocześnie kupić piwo, wino bądź jeszcze mocniejsze trunki. Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi miałaby m.in. wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Według pomysłodawców już sama obecność alkoholu na półkach sklepowych może zachęcić kierowców nie tylko do zakupu, ale i do degustacji. I to zaraz po wyjściu ze sklepiku na stacji benzynowej bądź nawet w czasie jazdy. Jako argument za likwidacją produktów alkoholowych ze stacji benzynowych pojawiły się także tezy, że płacąc za samo paliwo bardzo często kierowcy muszą czekać w kolejkach, bo inni w tymczasie dokonują innych zakupów, w tym właśnie alkoholu.

Jak wynika ze statystyk, wpływy ze sprzedaży alkoholu w niektórych stacjach benzynowych sięgają obecnie nawet 30 procent, a w rekordowych obiektach nawet 40-50 procent.

Za zmianami w prawie jest m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która podobny pomysł starała się przeforsować już przed dwoma latami. Wówczas jednak nie znalazła poparcia wśród koalicji rządowej i pomysł przepadł w przedbiegach. Według statystyk przeprowadzonych przez PARPA wynika, że większość naszych rodaków jest za tego typu zmianami. 54 proc. spośród przepytanych Polaków określiło się za wprowadzeniem takiego zakazu. Przeciw było 33 proc. respondentów. Według Agencji wyniki te pokazują, że społeczeństwo jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych. Jak uzasadnia dodatkowo konieczność zmian PARPA, statystyki policyjne pokazują niezbicie, że rośnie liczba zatrzymanych kierowców po spożyciu, coraz więcej też wypadków jest spowodowanych właśnie przez pijanych kierowców.

Czy więc dziś podobnie brzmiący projekt ma szansę na wejście w życie? Choć jego intencje wydają się właściwe, to wydaje się jednak, że szanse na jego realizację są minimalne. Przede wszystkim bardzo ciężko udowodnić, że wzrost pijanych kierowców na drogach, wynika wprost z tego, że zakupują oni alkohol na stacjach benzynowych. Sklepy przy stacjach benzynowych stanowią obecnie tylko ok. 2 proc. wszystkich punktów, w których można nabyć wyskokowe trunki.

Taka zmiana z pewnością spotkałaby się z ogromnym sprzeciwem obecnych na naszym rynku koncernów paliwowych. Skoro sprzedaż alkoholu stanowi poważny odsetek przychodów stacji benzynowych, to oczywiste jest, że będą bronić tego przywileju. Zakaz mógłby się okazać katastrofalny w skutkach dla wielu stacji. Trudno zresztą nie przyznać temu racji, jeśli przychody miałyby spaść o kilkadziesiąt procent.

Spadek przychodów stacje paliwowe z pewnością starałyby się zrekompensować w inny sposób. W jaki? Najprostszym rozwiązaniem z pewnością byłaby podwyżka marż ze sprzedaży paliw. A już dziś przecież ceny paliw w naszym kraju są wyjątkowo wysokie.

Przeciwnicy pomysłu senatorów podają jeszcze jeden argument, który może się okazać decydujący w tej dyskusji. Otóż zakaz handlu alkoholem na stacjach wcale nie będzie oznaczał, że tego alkoholu kierowcy, czy inne osoby, nie nabędą. Punktów sprzedaży mocniejszych trunków jest w naszym kraju sporo, a taki zakaz może stanowić dodatkowo impuls do powstania kolejnych.

Być może dyskusja zostanie skierowana na inne tory. Nie zakaz całkowity, ale np. zakaz w określonych godzinach, zwłaszcza nocnych. W niektórych landach niemieckich nie tak dawno temu wprowadzony został zakaz sprzedaży alkoholu wieczorową porą (po 22). Podobne restrykcje wprowadziły niektóre inne kraje, jeszcze inne rozważają tego typu zmiany w prawie.

A Ty jak uważasz, czy zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? Czy taki zakaz w ogóle spełniłby zakładany cel?

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~NiIEROBY z wiejskiej .... zakzać sprzedazy alkohol 2011-03-18

w waszych senatorskich i sejmowych knajpach byście trzeźwe prawo ustanawiali. Wymyślacie niedorzecznosci rodem z przedszkola . Nie pijam alkoholu wogole ale idąc waszym " durnym " tokiem myślenie należy pozamykać wszyskie knajpy bliższe jak 1 km od drogi czyli wszystkie :) . Nie wspomnę o sklepach i ..........melinach ktore zapewne wypełnią lukę błyskawicznie . Pozdrawiam NAWIEDZONYCH senatorów

~Capsel 2011-03-18

sdf - dobrze mówisz, i być może o to chodzi - zwiększenie wpływów z akcyzy za alkohol? Zakaz sprzedaży na stacjach,zakaz sprzedaży po 22, zakaz sprzedaży w dzień wyborów, ci ustawodawcy są po prostu debilami? Kogo taki zakaz ograniczy, chyba meneli, którzy muszą z rana nazbierać złomu na flaszkę:)

~sdf 2011-03-15

Skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Jak nie będzie się dało dokupić alkoholu w nocy, to trzeba będzie wcześniej zrobić większe zapasy 'na wszelki wypadek'. Jak już będą zapasy, to przecież nie mogą się zmarnować. W efekcie spożycie alkoholu wzrośnie. ;-)

icek_star 2011-03-14

W Wejherowie jest zakaz handlu po 22. są 3 stacje, dzięki którym w weekendy można przeżyć ;) bez wzywania taxi z wódą z Redy. zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach, to nie wiem jak nazwać... gwóźdź do trumny rządzących ?

~kubuś 2011-03-14

co za bezsens, kto kupuje i wsiada do auta i pije, chyba jakiś desperat co najwyżej, jedna osoba na milion, ale najlepiej zamknąć zakazać, dlaczego nie od razu zakazać sprzedaży alkoholu w całym kraju we wszystkich sercach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando