mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Stawki rozliczeniowe za ciężarówki

Stawki rozliczeniowe za ciężarówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ustaliła stawki rozliczeniowe za przejazd autostradą A-2 dla pojazdów, które są zobligowane do wykupienia winiet.

Stawki te wynoszą odpowiednio: dla pojazdów kategorii II - 36 zł, kategorii III - 54 zł i kategorii IV - 84 zł. Jak widać są one o ok. 30% wyższe od opłat, jakie zobowiązani są uiścić kierowcy nie posiadający ważnej Karty Opłaty Drogowej (odpowiednio 27 zł, 41 zł i 63 zł).
 
Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, zwrot środków finansowych przysługuje w wysokości 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi powyższych stawek oraz liczby pojazdów, za których przejazd uiszczona została opłata drogowa (winieta).
 
Powyższe stawki dotyczą jedynie rekompensat wypłacanych koncesjonariuszowi przez GDDKiA. Jeżeli pojazd o masie całkowitej powyżej 3,5 tony nie będzie posiadał ważnej winiety, zostanie ukarany mandatem przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego i będzie musiał uiścić opłatę obecnie obowiązującą na A-2.
 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.