mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Stłuczka w wolne

Stłuczka w wolne

Wypadek czy inne zdarzenie drogowe może wydarzyć się w każdy dzień. Także w świątek, piątek czy niedzielę. Przyzwyczajeni do tego, że urzędy zamknięte są w dni świąteczne często ze zgłoszeniem szkody komunikacyjnej czekamy do przysłowiowego poniedziałku. A wcale tak nie musi być.

Stłuczka w wolne
Sporo zależy od tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej mamy wykupioną polisę dla naszego auta. Niektóre działające na rynku gwarantują pomoc 24 godziny na dobę, niezależnie od dnia tygodnia, święta czy "wydłużonego weekendu".

Eksperci przekonują ponadto, by w dzień "świąteczny" – jeżeli ubezpieczyciel daje taką możliwość – zgłaszać szkodę od razu. Można dzięki temu uniknąć kolejek i zagwarantować sobie szybsze rozpatrzenie wniosku. Zbliżający się (a dla niektórych już trwający) długi listopadowy weekend oprócz odpoczynku przynieść może większą, związaną ze wzmożonym ruchem drogowym, liczbę wypadków i stłuczek. Zazwyczaj po dniach wolnych od pracy towarzystwa ubezpieczeniowe obserwują większą liczbę zgłoszeń szkód.

Ubezpieczyciele mają także różne zasady dotyczące likwidacji szkód. Warto więc zawsze "na wszelki wypadek" dokładnie przejrzeć ogólne warunki posiadanego ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić, kiedy i w jaki sposób możemy zgłosić szkodę. To daje pewność, czego oczekiwać od swojego ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Wnikliwa lektura OWU jest również wskazana przy wyborze nowego ubezpieczenia. Sugerując się wyłącznie ceną często bagatelizujemy zapisy dotyczące procedur likwidacyjnych, a to właśnie one są prawdziwym testem funkcjonowania firmy ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa zdają się zapominać, że wypadki zdarzają się niestety przez cały czas i przyjmują zgłoszenia tylko w określonych dniach tygodnia i jeszcze o określonych godzinach.

– Nasza firma przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, bez względu na to, czy jest to dzień powszedni, czy świąteczny – mówi Radosław Bedyński, Dyrektor ds. Analiz i Monitoringu PZU. - Ważne jest jedynie, żeby szkoda została zgłoszona w terminie zgodnym z warunkami zawartej umowy. W zależności od rodzaju ubezpieczenia jest to zwykle od 1 do 7 dni.

Warto również dowiedzieć się u ubezpieczyciela w jaki sposób, można zgłosić szkodę w dni świąteczne. Najdogodniejszą drogą jest zgłoszenie telefoniczne lub za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują np. także możliwość zgłoszenia szkody za pośrednictwem zakładu naprawczego współpracującego z danym towarzystwem. Ten wariant jest korzystny dla poszkodowanych, którzy znajdą się w warsztacie jeszcze przed zgłoszeniem szkody. Poza dostarczeniem uszkodzonego auta do odpowiedniego warsztatu,nie muszą się już martwić kwestią samego zgłoszenia szkody.

Niezależnie od przyjaznych procedur likwidacyjnych, oferowanych przez nasze towarzystwo ubezpieczeniowe, należy pamiętać o właściwych zachowaniach na drodze po zaistniałym zdarzeniu drogowym. Podstawą jest oczywiście zabezpieczenie miejsca wypadku, usunięcie pojazdów, o ile jest to możliwe, by nie utrudniały ruchu i nie stanowiły zagrożenia. Najbezpieczniej jest wezwać w takiej sytuacji policję (koniecznie, gdy w wypadku byli ranni bądź zabici, a także gdy zachodzi podejrzenie zaistnienia przestępstwa, np. kierowca jest pod wpływem alkoholu), która spisze stosowną notatkę ze zdarzenia, a w razie rozbieżności w zeznaniach pozwoli ustalić sprawcę wypadku/kolizji. Jeśli mamy do czynienia jedynie z drobną stłuczką, wówczas obecność policji nie jest obowiązkowa (w godzinach szczytu często na przyjazd patrolu możemy czekać kilkadziesiąt minut, a nawet i więcej). Jednak trzeba być w takiej sytuacji ostrożnym i warto się dobrze zabezpieczyć, by sprawca, który przyznał się do winy, podpisał stosowne oświadczenie na miejscu zdarzenia, po jakimś czasie nagle nie postanowił zmienić swojego zdania. Dodatkowe zeznania świadka powinny odstraszyć sprawcę przed próbą zmiany swoich zeznań.

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~DanielDG 2016-04-01

Samo podpisanie oświadczenia wystarczy, ale musisz sprawdzić, czy kierowca ma ważne ubezpieczenie komunikacyjne, bo jak nie to się zaczną schody, trzeba wzywać policje, by spisała oświadczenie. Inaczej nic nie dostaniesz. Na szczęście to, czy polisa jest wazna czy nie można bardzo szybko sprawdzić przez internet, Tu jest zresztą fajny artykul na ten temat: http://fides-kancelaria.pl/jak-sprawdzic-czy-ubezpieczenia-komunikacyjne-sa-wazne/ Mi ten patent posunął mó ubezpieczyciel z Krakowa, ale eis przydaje;)

dynamical 2016-03-16

Dobrze jest znać też swoje prawa w takich sytuacjach. Na przykład to, że od niedawna wszystkim przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy, niezależnie od tego, do czego to auto służy, poczytajcie http://szkodypowypadkowe.pl/samochody-zastepcze a ubezpieczalnie wolą się wykręcać, a tak naprawdę mają obowiązek udostępnić nam takie auto

~agurak 2009-11-10

zgadza sie najlepiej nawet z miejsca wypadku zadzwonić do swojego agenta (jeśli takowego mamy) czy innego przedstawiciela tow. ubezp. i niech nam powie co robić. Wzywać policje czy nie, czy wystarczy samo podpisanie oświadczenia itp. Wiele się słyszy sytuacji, że ktoś sie przyznał podczas stłuczki do winy, podpisał oświadczenie, a później po jakimś czasie odwoływał się od tego mówiąc że działał w stresie i pod wpływem chwili

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.