mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Z tej wiadomości z pewnością ucieszy się wielu kierowców. Od 1 stycznia straże miejskie i gminne utracą prawo do korzystania do korzystania z rejestratorów prędkości. Mimo tego nie znikną one z polskich dróg, ale wielu strażników może stracić pracę.

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia
W zeszłym roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę, z której raport nie pozostawił złudzeń co do jakości działań funkcjonariuszy. Uprawnienie pozwalające strażom miejskim i gminnym kontrolowanie prędkości pojazdów było obarczone częstymi zaniedbaniami i nieprawidłowościami. Według aktualnie obowiązującego prawa strażnicy mają wykorzystywać fotoradary w miejscach ustalonych z policja. Jednak jak pokazała praktyka, fotoradary pojawiały się tam wyłącznie na początku służby. W trakcie dnia trafiały w miejsca, która niekoniecznie były niebezpieczne, ale gwarantowały straży miejskiej wysoką liczbę kierowców przyłapanych na wykroczeniu.

Poza tym nie zawsze fotoradary były wykorzystywane zgodnie z instrukcją. Bardzo często pojawiały się w miejscach, gdzie mogły występować zakłócenia elektromagnetyczne, czyli blisko linii wysokiego napięcia, przy przekaźnikach telefonii komórkowej oraz obok dużych, metalowych powierzchni. W zależności od typu wykorzystywanego fotoradaru, jego instrukcja przewidywała ustawienie pod odpowiednim kątem względem drogi, gdzie prowadzony jest pomiar.

Jeszcze ciekawszy jest fakt, że niektóre gminy nie decydowały się na zakup fotoradaru, tylko dzierżawiły go od firm, którym nie dość, że płacono za wynajęcie urządzenia, to jeszcze pobierały procent od każdego wystawionego mandatu. Zdarzało się, że urządzenie było obsługiwane przez pracownika firmy zamiast strażnika miejskiego lub gminnego.

W myśl przepisów 1 stycznia 2016 roku straże gminne i miejskie utracą możliwość korzystania z tych urządzeń. Ustawodawca nie ustalił jeszcze, co się z nimi stanie. Póki co MSWiA zapowiedziało, że sprawdzi możliwości ich wykorzystania. Niewykluczone, że temat przejmie Inspekcja Transportu Drogowego, która już niebawem może zostać zlikwidowana i wcielona w struktury policji. Pozostaje jeszcze kwestia zwrotu środków, ponieważ w większości przypadków urządzenia zostały zakupione z budżetów samorządowych. W wyniku tych zmian z pewnością wielu strażników straci pracę. W wielu gminach i miastach zatrudnionych było nawet kilku pracowników, którzy zajmowali się wyłącznie obsługą zdjęć z fotoradarów.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary straż miejska

Podobne wiadomości:

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~kierowca 2015-12-10

Brawo PIS, popaprańcy do zbierania psiej kupy z chodników. Gdyby jeszcze zadbali o sekundniki przy sygnalizatorach a nie stawiali kolejne pułapki. Dodam że pod pozorem czystości rasy Hitler puścił przez komin miliony ludzi , a nasze władze pod pozorem poprawy bezpieczeństwa w wyrafinowany sposób nie zawsze zgodny z prawem, albo z naginaniem prawa wyłudza od nas mandaty,

~Edgar 2015-12-10

Pan Sebastian Kościółek powinien się doszkolić, bo pisząc takie artykuły robi ludziom wodę z mózgów. Gratulacje znajomości podstaw prawnych a szczególnie Kodeksu Cywilnego rozdziału Prawo własności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Sporym problemem na podkarpackim odcinku autostrady A4 jest mała liczba stacji benzynowych i Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Sytuacja niedługo się zmieni za sprawą przetargu na dzierżawę siedmiu miejsc.