mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Straż miejska będzie mogła zatrzymywać z auta

Straż miejska będzie mogła zatrzymywać z auta

Szykuje się zmiana przepisów dotycząca kontroli drogowych. Jedną z najistotniejszych nowości jest możliwość zatrzymywania kierowców przez oznakowane patrole straży miejskiej. Do tej pory do zatrzymania pojazdu ma prawo tylko strażnik poruszający się pieszo.

Straż miejska będzie mogła zatrzymywać z auta
Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia o kontroli ruchu drogowego wywołują niekiedy kuriozalne sytuacje. Strażnik miejski bądź gminny, który porusza się pojazdem służbowym, widząc np. motorowerzystę jadącego bez kasku, musiał najpierw go wyprzedzić (jeśli jechał w kierunku przeciwnym, musiał jeszcze przedtem zawrócić), zatrzymać się, wyjść z pojazdu i dopiero wówczas podać motorowerzyście polecenie zatrzymania się. A to powodowało, że osoba łamiąca przepisy miała sporo czasu na ucieczkę.

Proponowane zmiany zakładają, że straż miejska (gminna) będzie mogła dokonywać zatrzymania bezpośrednio ze swojego pojazdu. Zmiana ta powinna przyczynić się do podniesienia skuteczności działań strażników miejskich wobec tych kierujących pojazdami, którzy łamią określone przepisy ruchu drogowego. Straż miejska może rozpocząć interwencję wobec osób niestosującym się do zakazu ruchu w obu kierunkach, naruszających przepisy o zakazie zatrzymywania i postoju pojazdów oraz naruszających przepisy o ruchu rowerów i motorowerów.

Proponowane rozwiązanie nie upoważnia jednak strażników miejskich do dawania sygnału do zatrzymania z wykorzystaniem świetlnych i dźwiękowych sygnałów, w które jest wyposażony np. radiowóz policyjny.

Do zakresu uprawnień strażników miejskich należy także kontrola prędkości przy użyciu fotoradaru zainstalowanego w swoim aucie, żądanie wskazania od właściciela pojazdu, komu powierzył go do kierowania lub używania w oznaczonym czasie i wreszcie kontrola niezbędnych dokumentów wymaganych podczas prowadzenia auta.
Tematy w artykule: kontrola straż miejska

Podobne wiadomości:

Polowanie na kierowców. Oto broń Policji, Straży Miejskiej oraz ITD

Polowanie na kierowców. Oto broń Policji,...

Aktualności 2015-08-21

Straż miejska traci fotoradary - co z niezapłaconymi mandatami?

Straż miejska traci fotoradary - co z...

Aktualności 2016-01-04

Komentuj:

~Wojtus 2012-01-07

Bardzo szczytne zamierzenie gdyby : 1. Wielu strażników Straży Miejskiej nawet nie posiada prawa jazdy, nie mówiąc o potrzebie znajomości przepisów. 2. Znajomość przepisów Prawa o ruchu drogowym wśród tej grupy zawodowej jest zatrważająco niska np w stosunku do funkcjonariuszy policji drogowej. Miałem za zadanie przeszkolić tych ludzi w zakresie znajomości przepisów i ich interpretacji .Orka na ugorze. 3. Stawia to na straconej pozycji praktycznie każdego strażnika w sytuacji konfliktowej z lepiej znającym przepisy kierowcą. Tacy też się czasami znajdują. 4. Efektem takiej "kolizji" będzie sprawa w Sądzie Grodzkim. Ile spraw przybędzie sądom lepiej nie mówić. 5 Jakie tego będą efekty , lepiej nie mówić.

Aldik 2012-01-05

Jakaś masakra - ucieszyłem sie kiedys jak powiedzieli, ze będzie straż miejska - pomyślałem, że będą chodzić po osiedlach i pilnować aby nie kradli radi ze samochodów, w"wychowywali" gówniarzy i ogólne pilnowali spokoju a CI CO !? Ładują blokady na koła , z radaram latają - czyli robią kase!!

~andy 2012-01-05

a psie kupy w parkach miejskich straszą jak dawniej...a "wysokiej klasy specjaliści" tylko nie wiadomo od czego będą kontrolować samochody..

~theSlaw 2012-01-05

Ciekawe jakie jeszcze uprawnienia do łupienia obywateli dostana ci idioci?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.