mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Straż miejska działa wbrew prawu?

Straż miejska działa wbrew prawu?

Po tym, jak działania straży miejskiej (gminnej) znalazły się na cenzurowanym u Prokuratora Generalnego, tym razem zastrzeżenia co do działalności tej instytucji zgodnie z obowiązującym prawem zgłosiło biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Straż miejska działa wbrew prawu?
Problem ujawnił się w związku z licznymi sprawami indywidualnymi, dotyczącymi wykładni i stosowania przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym określających zadania straży miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego. Jako że tych zgłoszeń było dość sporo, RPO zdecydował się wystąpić do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zadań straży miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego.

W ocenie Rzecznika art. 129b Prawa o ruchu drogowym jest mylnie interpretowany przez straż gminną (miejską). Na podstawie tego przepisu straże prowadzą czynności w sprawach o wykroczenia ujawnione przez stacjonarne urządzenie rejestrujące. Przepis art. 129b ust. 4 wyraźnie jednak stanowi, że strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

Przepis ten jednoznacznie ogranicza straż gminną (miejską) w zakresie korzystania z urządzeń rejestrujących jedynie do ich niestacjonarnych (przenośnych) wersji oraz zainstalowanych w pojeździe. Dokonywanie przez strażników czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących ("fotoradary" oraz urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle) należy uznać za działania naruszające prawa oraz wolności obywatelskie.

W ocenie Rzecznika należy wyjaśnić kwestię niewłaściwej praktyki funkcjonariuszy straż miejskich (gminnych) i ustalić jednolitą wykładnię przepisów w tym zakresie.

Podobne wiadomości:

Nie ma fotordarów, jeździmy szybciej

Nie ma fotordarów, jeździmy szybciej

Finanse i prawo 2016-06-15

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Komentuj:

~blus 2013-11-14

Polska to kraj bezprawia i hucpy po stronie władzy. Robią co im się żywnie podoba , naginają prawo do swoich niecnych potrzeb wyłudzania pieniędzy. Dlaczego w tym zafajdanym k kraju "WŁADZA NIE ODPOWIADA ZA NIC " , A GDY KRZYWDZI NIEZGODNIE Z PRAWEM OBYWATELI TO Z URZĘDU NIE ZWRACA ZAGRABIONYCH NIEZGODNIE Z PRAWEM PIENIĘDZY. TO CZYSTEJ KWI MAFIJNE DZIAŁANIA . Zorganizowana przestępczość

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.