mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Straż miejska z fotoradarami

Straż miejska z fotoradarami

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed prawie trzech miesięcy, a dotyczący używania fotoradarów przez straż miejską, zmotywował naszych ustawodawców do znowelizowania ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami strażnicy miejscy będą mogli ponownie wystawiać mandaty piratom drogowym.

Straż miejska z fotoradarami

Trybunał Konstytucyjny w swoim marcowym wyroku zarzucił, iż choć rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji daje uprawnienia strażnikom gminnym (miejskim) do kontrolowania ruchu drogowego m.in. przy użyciu fotoradarów i wystawiania mandatów, to jednak ustawa Prawo o ruchu drogowym o takich prawach nie wspomina.
 
I choć fotoradary, znajdujące się na wyposażeniu straży miejskich, nie trafiły do magazynów - na drogach pojawiły się mieszane patrole (policji i straży miejskiej) - to jednak straż miejska została pozbawiona oręża w postaci mandatów za np. szybką jazdę.
 
Teraz jest duża szansa, że to się zmieni. Sejm przegłosował już zmiany do ustawy, zgodnie z którymi również i straż gminna (miejska) będzie upoważniona do używania fotoradarów. Bardzo możliwe, iż zmieniona ustawa zacznie obowiązywać już od 1 lipca br.
 
Zgodnie z nowelizacją straż gminna (miejsca) uzyskała prawo do stosowania urządzeń (fotoradarów) pozwalających na samoczynne ujawnianie i rejestrowanie naruszeń różnych przepisów drogowych, nie tylko w zakresie dopuszczalnej prędkości, ale i np. przejeżdżania na czerwonym świetle czy też nieuprawnionego korzystania z pasa ruchu przeznaczonego dla autobusów.
 
Przepisy nie zezwalają jednak na zatrzymanie takiego pojazdu. Konieczne będzie ustalenie właściciela na podstawie zdjęć, wezwanie do zapłaty lub skierowanie wniosku do sądu. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne trafią do budżetów odpowiednich jednostek samorządów terytorialnych.
 
Poza wyżej wymienionymi uprawnieniami straż miejska będzie mogła również wystawiać mandaty za nieprawidłowe zaparkowanie samochodu, zatrzymać pojazd niedostosujący się do zakazu ruchu w obu kierunkach, a w trakcie kontroli sprawdzać dokumenty wymagane w związku z kierowaniem auta (np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny). Również w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, strażnicy będą zobowiązani uniemożliwić takiemu kierowcy dalszą jazdę aż do czasu przybycia policji.
 
Miejsce oraz czas dokonywania kontroli za pomocą fotoradarów straż gminna (miejska) będzie musiała uprzednio uzgodnić z właściwym miejscowo komendantem miejskim (powiatowym) lub rejonowym policji.
 
Czytaj także:

Fotoradary straży miejskiej niekonstytucyjne (2007-03-23)

 

 

Tematy w artykule: straż miejska

Podobne wiadomości:

Polowanie na kierowców. Oto broń Policji, Straży Miejskiej oraz ITD

Polowanie na kierowców. Oto broń Policji,...

Aktualności 2015-08-21

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Finanse i prawo 2015-12-10

Komentuj:

~F.M. 2007-10-25

co wy wiecie o zabijaniu

~fg 2007-07-03

Do zbierania gówien an chodnikach brakuje ludzi a nie fotoradary do reki. kur...teraz lenie smierdzace juz w ogole nie beda nic robic, a ich arogancja i bunczucznosc nie znaja granic matoly bez szkoly.

~Sopot 2007-06-24

SM to przechowalnia dla zakompleksionych, nieinteligentnych, złośliwych, małostkowych urzędników, nie nadających się do czegokolwiek poza nękaniem obywateli, bo przecież strażnik miejski to za przeproszeniem Pan Władza. Zamiast finansować tych PASORżYTóW lepiej zlikwidować i oddać pieniądze policji, na nowe etaty i wyposażenie.

~Normalny 2007-06-22

Popieram większość wypowiedzi krytycznych. SM nie umie nic pomóc ludziom, a jeśli mają dostać podobne uprawnienia co policja, to jaki sens istnienia SM i szkolenia kwalifikacyjne ludzi tam pracujących, bo powinni przechodzić rekrutację i spełniać wymagania stawiane policjantom, a tak nie jest, wiec wydatki na nowelizację ustaw i kolejne potem odnośnie SM to bezsens totalny i wyłącznie bije po kieszeni szarych obywateli podwójnie, bo raz przy zmianach ustaw, a dwa przy staniu w krzakach i czekaniu na łatwą kasę, a to młodzieniec przebiegnie nie na pasach, a to rowerzysta przejedzie na pasach, a powinien według przepisów zejść z rowerka, a to kierowca jedzie o 10 km/h za szybko. Już widzę, jak się cieszą strażnicy i zacierają ręce i liczą ile im wpadnie dodatkowo kasy od frajerów. CIEMNOGÓD ! metody komunistyczne ! PRECZ Z KOMUNĄ !

~wikary2 2007-06-21

Czy rzad zrobi wszystko zeby tylko krasc pieniadze z kierowców podwyzszajac mandaty i zamiast policji uzywajac strazy miejskiej? Przeciez te osły w strazy były do czegosc innego

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.