mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sumy gwarancyjne ubezpieczeń ? co to takiego?

Sumy gwarancyjne ubezpieczeń ? co to takiego?

Pod koniec minionego roku w Polsce, zgodnie z wymogami unijnymi, wprowadzono wyższe sumy gwarancyjne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co kryje się pod tym pojęciem? Czy ten element może mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeń?

Suma gwarancyjna określa kwotowe granice odpowiedzialności ubezpieczyciela w ubezpieczeniach OC w przypadku zaistnienia szkody. Poziom sum gwarancyjnych zawarty jest w ustawie o  ubezpieczeniach obowiązkowych. W przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego osobno ustalane są sumy gwarancyjne dla szkód na mieniu i szkód osobowych. Wskutek zmian wprowadzonych 10 grudnia 2009 wysokość tych pierwszych podwyższono z 300 tys. do 500 tys. euro, a drugich z 1,5 mln do 2,5 mln euro.

Celem zmian wysokości sum gwarancyjnych ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych było zapewnienie większej ochrony poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Ich wdrożenie generuje wciąż jednak wiele pytań. Czy podwyższenie tych wartości oznacza, że za obowiązkowe ubezpieczenia będziemy musieli zapłacić więcej? W jaki sposób specyfika naszego rynku może zapobiec podwyżkom cen OC? Co to oznacza dla właścicieli samochodów?

- Znaczne podwyżki składek OC byłyby zagrożeniem dla użytkowników dróg w Polsce, gdyż więcej osób mogłoby unikać płacenia za ubezpieczenia obowiązkowe - mówi Jerzy Bieda, doradca Prezesa Zarządu w Inter Partner Assistance Polska SA. – Wysokość składek powinna być dostosowana do polskich realiów.

Równie ważne stają się inne pytania. Od czego zależy wysokość stawek OC? Czym istotnym różni się nasz rynek od większości krajów Unii Europejskiej?

- Ceny ubezpieczeń OC są uzależnione przede wszystkim od wartości wypłacanych odszkodowań. W przypadku szkód materialnych, czynnikiem mającym decydujący wpływ na wysokość odszkodowania, jest wartość pojazdu ściśle związana z jego wiekiem. W naszym kraju auta mają średnio powyżej 14 lat i są znacznie starsze niż w Unii Europejskiej, gdzie aż 70% samochodów ma mniej niż 10 lat -  odpowiada Jerzy Bieda z Inter Partner Assistance. – Z kolei w przypadku szkód osobowych, wysokość odszkodowań zależy od kosztów opieki medycznej oraz dochodów społeczeństwa. W Polsce są one znacznie niższe niż w większości krajów Unii Europejskiej.

Jak pokazują pierwsze tygodnie po podwyższeniu sum gwarancyjnych w ramach OC, nie doszło do podwyższenia składek za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Czynnikiem, który miał zapewne na to główny wpływ, jest mocna konkurencja.

- Na polskim rynku działa wielu ubezpieczycieli, oferujących OC komunikacyjne. Wprowadzając nowe rozwiązania, np. w postaci pakietu assistance, starają się oni zarówno pozyskać nowych klientów, jak i utrzymać obecnych - tłumaczy Jerzy Bieda.

Wysokość sum gwarancyjnych ubezpieczenia nie ma obecnie bezpośredniego wpływu na wysokość składek. Istnieje wiele ważniejszych czynników decydujących o cenach obowiązkowych ubezpieczeń.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~Ariwle 2010-02-24

"Kolejne oszustwo UE. Podnieść podatki, opłaty w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i polepszenia życia dla każdego z nas z osobna." Mistrzu czytaj tekst ze zrozumieniem. Łopatologicznie tłumacząc podnoszenie sum gwarancyjnych jest po to, żeby twoje wnuki nie spłacały twojego "dzwona". Przykład: Jedziesz sobie na wakacje do Włoch, już prawie u celu podróży zajeżdżasz drogę Policyjnemu Lamborgini Gallardo i ups szkoda całkowita. Auto wartości 1.400.000 Euro Ty masz polisę na 300.000 Euro. No i co myślisz, że darują Ci 1.100.000?

~Mistrzu 2010-01-17

Kolejne oszustwo UE. Podnieść podatki, opłaty w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i polepszenia życia dla każdego z nas z osobna.

~chlop 2010-01-15

średnia wieku samochodów w Polsce to 14 lat??? chyba jednak gościa poniosło trochę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.