mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Surowe kary dla pijanych kierowców w Polsce. A jak jest w Europie?

Surowe kary dla pijanych kierowców w Polsce. A jak jest w Europie?

Nasi ustawodawcy przygotowali surowsze kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Niebawem zapewne wejdą one w życie. Czy jednak kara pieniężna do 10 tys. zł, czasowy bądź dożywotni zakaz prowadzenia auta i wreszcie konieczność zainstalowania w aucie blokady alkoholowej to aż tak dotkliwe sankcje. Porównaliśmy je z karami, jakie mogą spotkać kierowców w innych krajach europejskich.

Surowe kary dla pijanych kierowców w Polsce. A jak jest w Europie?
Znowelizowane przepisy Kodeksu karnego, które wprowadzają ostrzejsze kary dla pijanych za kierownicą, są już na ostatniej prostej całego procesu legislacyjnego. W minionym tygodniu Sejm przegłosował już ostateczną wersję nowych przepisów i teraz pozostaje już tylko czekać na podpis prezydenta RP.

Nowe przepisy przewidują wiele nowych obostrzeń. Jednym z nich jest nawiązka i inne świadczenia pieniężne na rzecz osób poszkodowanych w wypadku, do którego doprowadził pijany kierowca - w wysokości co najmniej 5000 zł. Recydywiści i pozostali odpowiadający na podstawie zaostrzonych kryteriów będą musieli zapłacić jeszcze więcej - co najmniej 10 000 zł. Przeszedł też pomysł blokady alkoholowej, która będzie obowiązkowa dla osób skazanych już za jazdę po pijanemu i odzyskujących prawo jazdy po upływie kary. Blokada uniemożliwia uruchomienie samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 litrze powietrza. Montaż tego urządzenia to kolejny wydatek dla ukaranej osoby - nawet 5 tys. złotych. Wydłużony zostanie też okres, na który kierowca może utracić prawo jazdy (z 10 do maksymalnie 15 lat). Jeżeli natomiast kolejny raz usiądzie za kierownicą pijany, to straci prawo jazdy dożywotnio.

Jak oceniają eksperci, zaostrzenie przepisów to dobry krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. - Na szczęście powoli zmienia się świadomość naszych kierowców. Czasami jednak trudno oszacować, czy w naszej krwi znajduje się jeszcze alkohol. Dlatego w razie wątpliwości warto sięgnąć po alkomat lub jednorazowy alkotest – mówi Michał Grząbka z firmy Certen. - Szybkie badanie może nas uchronić przed przykrą niespodzianką podczas policyjnej kontroli, nie wspominając o tragicznych skutkach wypadku.

Czy nowe kary za jazdę pod wpływem alkoholuw Polsce są surowe w skali Europy? Sprawdziliśmy to na przykładzie kilku europejskich państw.

Wielka Brytania

Kierowca na Wyspach może wsiąść za kółko mając nawet 0,8 promila alkoholu we krwi. Jeśli przekroczy dopuszczalny pułap grozi mu grzywna w wysokości 5000 funtów lub kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy. O wysokości kary decyduje sąd podczas rozpraw, który obligatoryjnie odbiera także prawo jazdy na 12 miesięcy (w przypadku recydywy okres ten przedłuża się do minimum trzech lat).  Zdecydowanie ostrzejsze kary brytyjskie przepisy przewidują dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek śmiertelny. Mogą oni trafić do więzienia nawet na 14 lat.

Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w Wlk. Brytanii
Zawartość alkoholu we krwi
0,8-1,37 prom.1,38-2,06 prom.2,07-2,75 prom.powyżej 2,75 prom.
Punkty karne
3-113-11 3-11 3-11
Grzywna
150 GBP (180 euro) lub 150% tygodniowych zarobków
150 GBP (180 euro) lub 150% tygodniowych zarobkówDo 5000 GBP (6070 euro) Do 5000 GBP (6070 euro)
Minimalny okres zawieszenia prawa jazdy12-16 miesięcy17-22 miesięcy23-28 miesięcy29-36 miesięcy
Możliwe skrócenie
4,5 miesięca6 miesięcy7,5 miesięca9 miesięcy
Pozbawienie wolności
   12 miesięcy
Inne  Prace publicznePrace publiczne


Niemcy

Za naszą zachodnią granicą kierowcy, którzy nieznacznie przekroczą dopuszczalną normę (0,5 prom. i 0,0 prom. dla kierujących w wieku do 21 lat) musza liczyć się z grzywną do wysokości 300 euro.  Jeśli podczas kontroli policyjny alkomat pokaże zdecydowanie więcej (1,1 prom), kierowca może pójść do więzienia nawet na pięć lat.  Musi się też liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 5 lat, lub na zawsze. Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek sąd może nakazać wypłatę rekompensaty finansowej lub ewentualnie renty dla ofiary zdarzenia.

Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w Niemczech
Zawartość alkoholu we krwi
Grzywna (euro)
Punkty karne
Zakaz prowadzenia auta
0,3-0,5 bez oznak niezdolności do prowadzenia, nie doszło do wypadku
---
0,5-1,1 prom.
po raz drugi
po raz trzeci
500
1000
1500
4
4
4

1 miesiąc
3 miesiące
3 miesiące

powyżej 1,1 prom.
grzywna lub pozbawienie wolności
7od 6 miesięcy do 5 lat
Bez względu na ilość alkoholu - jeśli kierowca nie jest zdolny do prowadzenia auta lub spowodował wypadek
uznaniowo7odebranie prawa jazdy, kara pozbawienia wolności

Francja

Prawo francuskie także dopuszcza 0,5 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak powyżej tego poziomu kary są zdecydowanie wyższe niż w Niemczech – grzywna może wynieść aż 4500 euro. Pijanemu kierowcy grozi też kara pozbawienia wolności do dwóch lat.  Sąd może jednak skazać kierowcę na 7 lat pozbawienia wolności, odebrać prawo jazdy na 10 lat i orzec 100 tysięcy euro grzywny, jeżeli spowoduje on wypadek, w którym ktoś zginie. Dodatkowo kara wzrasta do 150 tysięcy euro grzywny, jeżeli sprawca jednocześnie przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50km/godz., uciekł z miejsca wypadku albo znajdował się również pod wpływem narkotyków. Rodziny ofiar wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców mogą też żądać wysokich odszkodowań w sądzie.

Norwegia

W Norwegii kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu są bardzo dotkliwe. Zwykle stanowią kombinację wyroku więzienia bez zawieszenia, grzywny, której wysokość jest powiązana z zarobkami oskarżonego oraz utraty prawa jazdy. Przy przekroczeniu normy grzywna może sięgnąć tysiąca euro, a przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 prom. grzywna wynosi 150 proc. miesięcznego(!) dochodu, a zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na 12–24 miesiące. W ubiegłym roku cała Norwegia żyła sprawą Pettera Northuga – czterokrotnego medalisty olimpijskiego w biegach narciarskich, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek. Wyrok - 50 dni więzienia, równowartość 90 tys. złotych grzywny i dożywotnia utrata prawa jazdy.

Czechy

Kodeks ruchu drogowego w Czechach nie przewiduje taryfy ulgowej dla pijanych kierowców - dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila (podobnie jest na Słowacji). Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest przestępstwem, za które przewidziana jest kara grzywny. Przy zawartości do 0,3 promila alkoholu we krwi – grzywna wynosi 90-730 euro, a przy zawartości powyżej 0,3 promila od 915 do 1830 euro. Kierowca dodatkowo zostaje ukarany 7 punktami karnymi (cudzoziemiec po otrzymaniu 12 punktów nie może prowadzić pojazdów na terytorium Czech przez okres do 1 roku). W określonych przypadkach przewidzianych ustawą policjant może natychmiast zatrzymać prawo jazdy (np. za spowodowanie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu w wypadku drogowym z winy kierowcy, ucieczkę z miejsca wypadku, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, odmowę poddania się badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a także badaniom na zawartość alkoholu we krwi – o ile wcześniejsze badania dały wynik pozytywny, prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień).

Podobne wiadomości:

Podróż Fordem S-Maxem przez Prowansję

auto motor i sport 2015-02-09

Morze, góry, wspaniały klimat – gdy człowiek w końcu trafi do Prowansji, jedno pytanie zada nieuchronnie: co takiego Francuzi zrobili dla Pana Boga, że ich tak hojnie nagrodził?  

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~rss 2015-03-26

Jak zwykle ani słowa, że cywilizowanych krajach karze się PIJANYCH kierowców a nie kierowców który pili alkohol. W cywilizowanych krajach 0.5 prom to dolna granica kiedy w ogóle rozważa się stan kierowcy. Tylko najbardziej debilne społeczeństwa maja 0.2 czy nawet 0. A jak już słyszę, że 'nawet najmniejsza ilośc alkoholu...' albo że to że jestem w pełni świadomy i sprawny psychotechnicznie nie ma znaczenia, bo urządzenie wykazało, to bebechy się przewracają.nnOd lat nie tylko parlament, ale i społeczeństwo idiocieje. nWypadki powoduja ludzie z >1 promil - karze się tych to mają>0.2.nWypadki powodują ludzie przy>130km/h - stawia się znak 70 i karze tych co jadą 90nCo za debilizm...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.