mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?

Marzysz o nowym samochodzie i zastanawiasz się, jaką masz szansę na kredyt w banku? Podpowiedzią może być Twoja historia kredytowa i ocena punktowa, które dla banku są narzędziami do określania zdolności i wiarygodności kredytowej. To znaczy pomagają w podjęciu decyzji.

Szukasz kredytu na nowe lub używane auto?
Finansowy "auto-portret"
Historia kredytowa to inaczej "finansowy autoportret", w którym widnieją wszystkie informacje o kredytach zaciągniętych lub poręczonych przez daną osobę w bankach i SKOK-ach. Na historię kredytową mogą składać się zarówno informacje pozytywne (o terminowych spłatach rat), jak i negatywne (o opóźnieniach lub zaległościach). Jeśli wszystkie zobowiązania spłacane są w terminie, wtedy tworzona jest pozytywna historia kredytowa.

Dzięki BIK sami możemy się o nią zatroszczyć, oszczędzając czas i niepotrzebne nerwy w oczekiwaniu na decyzję banku. Wystarczy regularnie monitorować swoją historię kredytową, przygotowując się zawczasu do wizyty w banku i tym samym zyskując większą pewność, czy wymarzone auto znajduje się w zasięgu naszych możliwości…

W ostatnich latach spada liczba kredytów mieszkaniowych oraz konsumpcyjnych przyznawanych przez banki. W trzecim kwartale 2012 r. udzielono ich o 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Zmiany te wynikają między innymi z faktu, że banki stawiają przed swoimi klientami coraz większe wymagania.

- Im więcej chcemy pożyczyć, tym ważniejsza jest nasza wiarygodność kredytowa - mówi przedstawiciel jednego z dużych banków. Składając wniosek o zakup auta na raty, należy wykazać, że po uregulowaniu wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem samochodu, mieszkania, dzieci, spłacie karty kredytowej i zaciągniętych pożyczek, zostanie nam jeszcze na ratę za auto. W ramach procedury analizowania kredytu, banki sięgają po ocenę punktową (scoring), która służy automatyzacji podejmowania decyzji.


Wiarygodność przeliczana na punkty
Dla wielu osób ocena punktowa brzmi niezrozumiale a dowiadują się o niej po raz pierwszy, ubiegając się o kredyt. Może to budzić niepewność. Stres ten można zmniejszyć, sprawdzając samemu dane w Biurze Informacji Kredytowej, w tym ocenę punktową. Wystarczy zamówić odpowiedni pakiet na stronie internetowej BIK-u (www.bik.pl). To do BIK właśnie zwraca się z zapytaniem o historię kredytową i scoring również bank lub SKOK. W oparciu o te informacje, jak i na podstawie wysokości dochodów danej osoby, instytucja finansowa podejmuje decyzję kredytową, by następnie wystawić nam własną ocenę zdolności kredytowej. Do BIK możemy zwrócić się także i my.

Co w ocenie punktowej jest najistotniejsze? Po pierwsze terminowe spłacanie kredytów w całości.
Dobrze jest mieć przynajmniej jeden aktywny rachunek kredytowy (minimum od sześciu miesięcy), który jest przez nas regulowany na czas, ponieważ wraz z biegiem lat stajemy się bardziej wiarygodni, ale tylko pod warunkiem, że w tym czasie spłacamy rzetelnie zobowiązania. Należy także zwracać uwagę na limity przyznanych nam kredytów (także tych na kartach). Niższą ocenę punktową dostaniemy też, gdy w krótkim czasie zaciągniemy wiele kredytów konsumpcyjnych. Scoring jest narzędziem statystycznym powszechnie stosowanym na świecie. Dzięki niemu bank szacuje prawdopodobieństwo spłaty danego kredytu, tym samym przyspieszając podjęcie decyzji kredytowej istotnej z punktu widzenia klienta banku.

Swoją ocenę punktową można sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej, zamawiając Pakiet Monitoring.

Pakiet ten umożliwia wygodny dostęp do wszystkich danych zgromadzonych w BIK na temat danej osoby, w tym do aktualnej historii kredytowej oraz oceny punktowej. Dzięki temu nawet, gdy nasza ocena punktowa nie jest najwyższa, możemy spróbować ją poprawić, sumiennie regulując płatności czy ubiegając się o kolejne kredyty. Dodatkowo Pakiet Monitoring to ochrona przed wyłudzeniem kredytu na skradziony lub podrobiony dowód oraz powiadomienia, w sytuacji kiedy do BIK wpłynie informacja o zaległościach w spłacie kredytu, również poręczanego.

---------------------------------------

Artykuł powstał przy współpracy z BIK


Podobne wiadomości:

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami monet

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami...

Aktualności 2015-06-05

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Finanse i prawo 2015-01-27

Komentuj:

~radzio 2013-07-04

sdf są różne leasingi i tak samo różne kredyty, są promocje, preferencyjne warunki etc więc ciężko tak jednoznacznie powiedzieć co sie bardziej opłaca

~hgh 2013-07-04

tylko że kredyt duuuużo trudniej uzyskać

~sdf 2013-07-02

Janko, a policzyłeś RRSO? Zwykle leasingi są bezsensownie drogie w porównaniu do kredytów. Np. tzw. leasing 108% zwykle kosztuje tyle, co kredyt 15%...

~janko 2013-07-02

dlatego na swoją firmę wziąłem auto w leasing, a nie w kredyt

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando