mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Szykują się podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy

Szykują się podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy

Bardzo możliwe, że już za kilka miesięcy egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B kosztować będzie 170 zł, zaś za teorię 35 zł. Z takimi propozycjami wystąpiło środowisko WORD-ów.

Szykują się podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy
- Obecnie dopinamy jeszcze szczegóły, ale na dziś proponujemy 170 złotych za test praktyczny i 35 złotych za teoretyczny na prawo jazdy kategorii B – powiedział Gazecie Pomorskiej Andrzej Szklarski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów i dyrektor stołecznego WORD-u. - Niedługo przekażemy nasze sugestie Ministerstwu Infrastruktury i jeszcze w tym roku spodziewamy się rozporządzenia - dodaje.

Jeśli resort zaakceptuje pomysł propozycję, to nowe stawki wejdą w życie na początku 2011 roku. To będzie spora podwyżka, bowiem według aktualnego taryfikatora - w przypadku kategorii B - egzamin praktyczny kosztuje 112, a teoretyczny 22 złote.

Propozycja naprawić ma coraz gorszą z każdym miesiącem sytuację finansową w WORD-ach. Niż demograficzny oraz kryzys sprawiły, że chętnych do zdobywania prawa jazdy jest coraz mniej. Do tego dochodzą coraz droższe koszty eksploatacji samochodów. WORD-y już rozpoczęły zmiany w polityce kadrowej – zwalnia się egzaminatorów lub obcina im etaty. Podwyżki są tylko jednym z elementów ratowania finansów, chociaż mogą również zdyscyplinować do nauki kursantów, którzy zdaniem branżowców, zbyt szybko podejmują decyzję o podejściu do egzaminu. Po podwyżce może to się nieco zmienić.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Komentuj:

~ala 2010-08-31

112 zł za egzamin to sporo skoro i tak specjalnie udupiają to co mówić jak będzie 170? wtedy każdy nawet dobry kierowca zda za 10 razem taka polityka

~GRinKU 2010-08-06

Może zaczeliby ciąć koszty od siebie samych. Ale po co? Łatwiej zedrzeć z kursantów niż wypieprzyć np. jednego z dyrektorów! (w Łodzi jest dwóch) Oprócz tego cały sztab ludzi za biurkami w dwupiętrowym budynku. Ja się pytam po co tyle ludzi, przecież oni niczego tam nie produkują żeby utrzymywać taką kadrę! Jeśli chodzi np. wydz. kadr, płac itp to przecież funkcjonuje już taka instytucja jak Urząd Wojewódzki gdzie funkcjonują te działy, a jak sama nazwa wskazuje WORD jest instytucją pod skrzydłami wojewody.

~jeremi 2010-08-06

jeśli zrobią podwyżki, ale będzie większa zdawalność to niech tak będzie, a nie, że teraz uwalają za byle co, byle tylko więcej razy każdy podchodził do egzaminu i płacił. Jak zwykle liczy się tylko "kasa misiu kasa"

~(niechętnie) Polak 2010-08-04

Jakby mało im kasy było... Nie dość, że oblewają kupę ludzi i zbijają na tym miliony, to teraz jeszcze egzaminy droższe... Cieszę się, że mnie to już nie dotyczy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Legendarna "Gelenda" odsłonięta na targach w Detroit.