mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Szykują się spore zmiany przepisów

Szykują się spore zmiany przepisów

Pracowite są ostatnie dni posłów przed udaniem się na wakacje. Podczas odbywającego się w tym tygodniu posiedzenia Sejmu pracowali nad kilkoma propozycjami zmian, które dotkną wszystkich kierowców.

Szykują się spore zmiany przepisów
Posłowie chcą m.in., aby pierwszeństwo mieli nie tylko piesi, którzy już znajdują się na pasach, ale również ci, którzy dopiero szykują się do wejścia na "zebrę". Zgodnie z projektem zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowcy, zbliżający się do przejścia dla pieszych, będą zmuszeni do ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszym znajdującym się na przejściu, ale także osobom oczekującym bezpośrednio przed przejściem na możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni.

Został też doprecyzowany przepis dotyczący zasad ruchu pieszych. Będą oni musieli zachować szczególną ostrożność już w momencie oczekiwania na możliwość wejścia na przejście dla pieszych. Piesi znajdujący się na przejściu będą mieli – jak dotąd – pierwszeństwo przed pojazdem. Piesi oczekujący na możliwość wejścia na przejście będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami z wyjątkiem tramwajów. Komisja zaproponowała zobowiązanie pieszych, by przed wejściem na przejście dla pieszych musieli zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje im pierwszeństwa.

Posłowie zaproponowali ponadto wydłużenie vacatio legis ustawy z 12 do 18 miesięcy od dnia jej publikacji w Dzienniku Ustaw. W związku ze zgłoszonymi w trakcie drugiego czytania poprawkami projekt trafił ponownie do Komisji Infrastruktury w celu ich zaopiniowania.

Izba pracowała też w drugim czytaniu nad projektem nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, który powstał w Komisjach: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Projekt zakłada odebranie strażom miejskim i gminnym możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Ujawnianie za pomocą fotoradarów naruszeń przepisów ruchu drogowego będzie należeć do wyłącznej kompetencji Inspekcji Transportu Drogowego.

Przypomnijmy, że na etapie komisyjnym zrezygnowano z propozycji, żeby za naruszenia przepisów ruchu drogowego takie jak np. przekroczenie prędkości lub przejazd na czerwonym świetle, zarejestrowane fotoradarem, groziła odpowiedzialność administracyjna, a nie karna, jak to jest obecnie.

Kolejna nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada zwiększenie wysokości mandatów za przekroczenie dozwolonych prędkości. Jeśli projekt zostanie finalnie przyjęty, kara grzywny dla kierowców będzie uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS.

Proponowane wysokości mandatów

    do 10 km/godz. mandatu nie będzie;
    od 11 do 20 km/godz. - 3 proc. średniej pensji,
    od 21 do 30 km/godz. - 5 proc.,
    od 31 do 40 km/godz. - 9 proc.,
    od 41 do 50 km/godz. - 14 proc.
    ponad 50 km/godz., 20 proc., czyli ok. 760 zł.

Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym skutkować będzie podwojeniem kwoty mandatu. Z kolei popełnienie takiego wykroczenia (przekroczenie prędkości) czwarty raz w ciągu 12 miesięcy spowoduje, że kwota mandatu zostanie podniesiona o kolejne 50 proc. 20 proc. średniego wynagrodzenia wynosić będzie mandat za przejazd na czerwonym świetle. Analogicznie jak przy przekroczeniu prędkości, mandat będzie podwyższany za wykroczenie popełnione w obszarze zabudowanym i po raz czwarty w ciągu roku.

Posłowie rozpatrzyli stanowisko Senatu w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”. Pozwolą one kierowcom na bieżąco monitorować informacje o zastosowanych wobec nich karach i ograniczeniach wynikających z popełnionych wykroczeń i przestępstw drogowych. Usługa „Sprawdź szkołę jazdy” umożliwi przyszłym kursantom ocenę jakości kształcenia w szkołach jazdy na podstawie danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług. Z kolei usługa „Mój pojazd” da właścicielom aut dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe. Natomiast dzięki usłudze „Udostępnij dane pracodawcy” przedsiębiorca przed przekazaniem służbowego auta pracownikowi będzie mógł sprawdzić, czy posiada on ważne uprawnienia do kierowania pojazdem.

Gromadzone będą też informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i historii ubezpieczeń. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym. Do bazy CEPiK będą również wprowadzane m.in. dane o osobach ubiegających się o prawo jazdy, dane homologacyjne, a także dane o instruktorach nauki jazdy, wykładowcach, egzaminatorach ruchu drogowego i lekarzach uprawnionych do badań dopuszczających do ubiegania się o uprawnienia. Zgodnie z nowelizacją powstanie elektroniczny katalog marek i typów pojazdów homologowanych i dopuszczonych do ruchu w Polsce. Będzie to narzędzie pomocnicze przy wprowadzaniu pojazdów do ewidencji.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~Zdzisław 2015-08-06

Przepis dotyczący pierwszeństwa pieszych na przejściu przez jezdnię to raczej przepis obarczony wadą. Wyobraźmy sobie taka sytuację. Dwie leciwe sąsiadki spotykają się na styku chodnika i jezdni w miejscu gdzie jest oznakowane przejście dla pieszych. Rozpoczynają długą pogawędkę. Przepisów obowiązujących kierowców zbliżających się do przejścia nie znają. Kierowca sądząc, że starsze panie zamierzają przejść przez jezdni zatrzymuj się i czeka. Panie gadają. Kierowca czeka. Kolejka samochodów rośnie. Kierowcy jak to kierowcy trąbią. Kiedy kierowca widzi , że panie nie zamierzają przejść rusza i wtedy starsza pani nagle wkracza na jezdnię. Zostaje potrącona. Komu przypisać winę?

~andy 2015-08-02

bardzo niesprawiedliwy przepis - moim zdaniem powinno się uwzględnić również i tych pieszych, którzy dopiero mają zamiar wyjść z domu - im TEŻ NALEŻY SIĘ PIERWSZEŃSTWO !!!! a posłów wynagradzać i odznaczać medalami za najbardziej IDIOTYCZNE pomysły...i aby w następnej kadencji nikt nie odebrał takiemu odznaczenia powinno się takie odznaczenie WYPALAĆ na czole

~wyborca 2015-07-30

Panowie p-oslowie , wasza kadencja się skończy i sami na siebie kręcicie bat, nie będzie immunitetu a bezumiaru restrykcyjne prawo pozostanie. Jest to tylko pożywka dla kowboi w mundurach do pacyfikowania nas na drogach. Należy zadać sobie pytanie czy to Państwo jest jeszcze dla ludzi , czy ludzie są tylko przedmiotem do biczowania zawsze i wszędzie dla garstki wybrańców w mundurach i ich przełożonych . Służby zawładnęły już państwem i jesteśmy już bezbronni. Coraz więcej wypadków ze policjant strzela do człowieka dla sportu , a pan Dziewulski go wytłumaczy i pozamiata pod dywan. Boje się już żyć w tym kraju . Nienawidzę prezydenta zgody , co podpisuje wszystko jak popadnie i zrobił z nas niewolników. DEMOKRACJA - co to za słowo ?, chyba w polskim słowniku już nie istnieje , my wybieramy reprezentację narodu, a ta reprezentacja odwraca się do nas tyłkiem i nam szkodzi. Dziękujemy wam zbawcy że będziemy sobie mogli podglądać swoje dozie kar i mandatów , chyba szykuje się dalsza eskalacja przemocy. kar i manatów za wszystko. Rzygam tym państwem przemocy.

~anty 2015-07-30

jak zwykle ci niezwykle gorliwi "wybrańcy" narodu chcą sie jeszcze na konieć popisać - czyzby znowu Bublewicz i jej zgraja?

~L. 2015-07-30

ale gó..no!!nnten kraj kompletnie schodzi na PSY!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.