mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach

Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach

Branża ubezpieczeniowa zaakceptowała zmiany zaproponowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń, a dotyczące bezpośredniej likwidacji szkód. Nowe zasady powinny w znacznej mierze uprościć proces likwidacji szkody z komunikacyjnego OC.

Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach
Po wejściu w życie zaproponowanych zmian ubezpieczony poszkodowany w wypadku będzie zgłaszał szkodę w swoim zakładzie ubezpieczeń, a nie jak dotychczas w zakładzie sprawcy. Ma to zrewolucjonizować ubezpieczenia komunikacyjne, dzięki czemu uzyskiwanie odszkodowań ma być szybsze i sprawniejsze.

– Zmiana ta zupełnie przekształci krajobraz ubezpieczeń komunikacyjnych – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Przy wyborze ubezpieczyciela będziemy patrzeć nie tylko na cenę, lecz także na jakość usługi i szybkość likwidacji szkody.

Do tej pory szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych były zgłaszane w zakładzie ubezpieczeń, którego klientem jest sprawca. Wysokość straty wyceniał rzeczoznawca związany z tą firmą i na podstawie tej wyceny towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy dokonywało wypłaty odszkodowania. Wkrótce sytuacja ulegnie zmianie i w likwidacji szkody bezpośrednio uczestniczyć będzie zakład poszkodowanego.

To efekt decyzji podjętej przez Walne Zgromadzenie Członków PIU. Wypracowany model opiera się na systemie rozliczeń ryczałtowych BLS, obowiązującym m.in. w Belgii i innych krajach europejskich. Polega on na tym, że ubezpieczyciele rozliczają się między sobą na bazie ustalonych kwot, a nie każdorazowo po rzeczywistych kosztach szkody, z tym że niektóre rodzaje szkód nie zostaną systemem BLS objęte. Sposób tych wewnętrznych rozliczeń nie przekłada się w żaden sposób na wysokość odszkodowania dla konsumenta.

– Przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad tym, żeby znaleźć model, który nie doprowadzi do wzrostu kosztów po stronie ubezpieczycieli. Taki model znaleźliśmy. Jest on neutralny finansowo zarówno dla ubezpieczycieli, jak i dla konsumentów, gdyż nie prowadzi do wzrostu kosztów – twierdzi Prądzyński.

Przyjęcie opracowanego przez PIU modelu poparło 41 członków Walnego Zgromadzenia Członków podczas II Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń. 7 głosujących było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu. II Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń odbył się w Sopocie w dniach 7 i 8 maja.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~nanana 2014-05-12

Bankier, czyli doszedłeś w swych rozważaniach do tego, że jeśli ubezpieczyciel będzie rozliczał się uczciwie z klientem to wzrosną ceny.... Ale nie martw się, to nie koniec bo ceny wzrosną do pewnego momentu i zaczną znów spadać bo są gracze którzy się wyłamią. Ubezpieczyciele mają obecnie bardzo wielkie zyski w stosunku do przychodów. Jak rynek to skoryguje to skorzystają na tym klienci bo ceny znów spadną. A dzieje się tak dlatego, że zawsze gdy rynek robi się zbyt intratny pojawia się nowy uczestnik lub któryś z obecnych wyłamuje się.

~bankier 2014-05-12

rozwiązanie w teorii dobre, ale... jak zwykle wszystko zweryfikuje praktyka. Otóż mój ubezpieczyciel, chcąc się mi przypodobać, co bym został u niego dłużej i płacił kolejne składki, będzie starał się szkodę jak najszybciej, i jak najkorzytsniej dla mnie finansowo zakończyć. To plus. Ale patrząc na to od drugiej strony, drugi ubezpieczyciel sprawcy wypadku będzie ponosił wyższe koszta odszkodowania, a przecież stratny być nie może, więc podniesie w efekcie składki. I teraz odwracając całą sytuację, mój ubezpieczyciel, też będzie składki podnosił. Dla osób jeżdżących bez szkodowo, te wszystkie podwyżki odszkodowań, zadośćuczynień etc. niestety wiążą się z wyższymi składkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.