mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach

Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach

Branża ubezpieczeniowa zaakceptowała zmiany zaproponowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń, a dotyczące bezpośredniej likwidacji szkód. Nowe zasady powinny w znacznej mierze uprościć proces likwidacji szkody z komunikacyjnego OC.

Szykują się spore zmiany w ubezpieczeniach
Po wejściu w życie zaproponowanych zmian ubezpieczony poszkodowany w wypadku będzie zgłaszał szkodę w swoim zakładzie ubezpieczeń, a nie jak dotychczas w zakładzie sprawcy. Ma to zrewolucjonizować ubezpieczenia komunikacyjne, dzięki czemu uzyskiwanie odszkodowań ma być szybsze i sprawniejsze.

– Zmiana ta zupełnie przekształci krajobraz ubezpieczeń komunikacyjnych – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Przy wyborze ubezpieczyciela będziemy patrzeć nie tylko na cenę, lecz także na jakość usługi i szybkość likwidacji szkody.

Do tej pory szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych były zgłaszane w zakładzie ubezpieczeń, którego klientem jest sprawca. Wysokość straty wyceniał rzeczoznawca związany z tą firmą i na podstawie tej wyceny towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy dokonywało wypłaty odszkodowania. Wkrótce sytuacja ulegnie zmianie i w likwidacji szkody bezpośrednio uczestniczyć będzie zakład poszkodowanego.

To efekt decyzji podjętej przez Walne Zgromadzenie Członków PIU. Wypracowany model opiera się na systemie rozliczeń ryczałtowych BLS, obowiązującym m.in. w Belgii i innych krajach europejskich. Polega on na tym, że ubezpieczyciele rozliczają się między sobą na bazie ustalonych kwot, a nie każdorazowo po rzeczywistych kosztach szkody, z tym że niektóre rodzaje szkód nie zostaną systemem BLS objęte. Sposób tych wewnętrznych rozliczeń nie przekłada się w żaden sposób na wysokość odszkodowania dla konsumenta.

– Przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad tym, żeby znaleźć model, który nie doprowadzi do wzrostu kosztów po stronie ubezpieczycieli. Taki model znaleźliśmy. Jest on neutralny finansowo zarówno dla ubezpieczycieli, jak i dla konsumentów, gdyż nie prowadzi do wzrostu kosztów – twierdzi Prądzyński.

Przyjęcie opracowanego przez PIU modelu poparło 41 członków Walnego Zgromadzenia Członków podczas II Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń. 7 głosujących było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu. II Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń odbył się w Sopocie w dniach 7 i 8 maja.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~nanana 2014-05-12

Bankier, czyli doszedłeś w swych rozważaniach do tego, że jeśli ubezpieczyciel będzie rozliczał się uczciwie z klientem to wzrosną ceny.... Ale nie martw się, to nie koniec bo ceny wzrosną do pewnego momentu i zaczną znów spadać bo są gracze którzy się wyłamią. Ubezpieczyciele mają obecnie bardzo wielkie zyski w stosunku do przychodów. Jak rynek to skoryguje to skorzystają na tym klienci bo ceny znów spadną. A dzieje się tak dlatego, że zawsze gdy rynek robi się zbyt intratny pojawia się nowy uczestnik lub któryś z obecnych wyłamuje się.

~bankier 2014-05-12

rozwiązanie w teorii dobre, ale... jak zwykle wszystko zweryfikuje praktyka. Otóż mój ubezpieczyciel, chcąc się mi przypodobać, co bym został u niego dłużej i płacił kolejne składki, będzie starał się szkodę jak najszybciej, i jak najkorzytsniej dla mnie finansowo zakończyć. To plus. Ale patrząc na to od drugiej strony, drugi ubezpieczyciel sprawcy wypadku będzie ponosił wyższe koszta odszkodowania, a przecież stratny być nie może, więc podniesie w efekcie składki. I teraz odwracając całą sytuację, mój ubezpieczyciel, też będzie składki podnosił. Dla osób jeżdżących bez szkodowo, te wszystkie podwyżki odszkodowań, zadośćuczynień etc. niestety wiążą się z wyższymi składkami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.