mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tak polscy kierowcy próbują oszukiwać ubezpieczycieli

Tak polscy kierowcy próbują oszukiwać ubezpieczycieli

Polska Izba Ubezpieczeniowa przygotowała raport o przestępczości za ubiegły rok. Z analizy danych wynika, że to ubezpieczenia komunikacyjne są najczęściej wykorzystywane do prób wyłudzenia odszkodowania. Średnia wartość wyłudzonego odszkodowania wyniosła 15 tys. zł.

Tak polscy kierowcy próbują oszukiwać ubezpieczycieli
W 2013 roku firmy ubezpieczeniowe wykryły 7.967 wyłudzeń bądź prób wyłudzeń w dziale II, tj. w ubezpieczeniach majątkowych. To o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej przestępstw ubezpieczeniowych dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych - 66 proc. dotyczyło obowiązkowych ubezpieczeń OC, zaś 23 proc. odnosiło się do ubezpieczeń autocasco.

Wykryte próby wyłudzeń odszkodowania opiewały na kwotę 119,74 mln zł, tj. o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Średnia wartość jednego wyłudzenia wyniosła sporo, bo aż 15 tys. zł. Z roku na rok ogólna, jak i średnia kwota wykrytych wyłudzeń zwiększają się wyraźnie, charakteryzując się dwucyfrową dynamiką wzrostu.

W przypadku ubezpieczeń autocasco średnie wyłudzenie sięga kwoty 18 tys. zł. Oznacza to, biorąc pod uwagę średnią rynkową cenę AC, że jedno przestępstwo kosztuje tyle, ile roczna składka aż 17 uczciwych kierowców. Z kolei w przypadku OC komunikacyjnego, średnie wyłudzenie sięga 11 tys. zł, co oznacza równowartość rocznych składek za OC, płaconych aż przez 25 kierowców.

Można naturalnie bagatelizować to zjawisko. Wartość wykrytych czynów o charakterze wyłudzeniowym stanowi bowiem zaledwie 0,87 proc. wszystkich wypłaconych odszkodowań. Jednak kwota ta sukcesywnie rośnie i można się spodziewać, że już niebawem przekroczy poziom 1 proc. Druga kwestia jest taka, że bardzo trudno oszacować skalę rzeczywistej liczby wyłudzeń ubezpieczeniowych. Chyba nikt się nie łudzi, że towarzystwa ubezpieczeniowe wykrywają wszystkie, czy też choćby większość takich prób.

Od lat ubezpieczenia komunikacyjne to najpopularniejsze pole wyłudzeń w segmencie ubezpieczeń. Pod względem wartościowym stanowią one ok. trzy czwarte wykrytych prób wyłudzeń, podczas gdy w portfelu firm ubezpieczeniowych stanowią one niespełna 52 proc.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że głównymi poszkodowanymi przez przestępców ubezpieczeniowych są klienci zakładów ubezpieczeń. To bowiem ze składek płaconych przez klientów wypłacane są odszkodowania i świadczenia. Tak działa każdy system ubezpieczeniowy. Zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej i społeczne przyzwolenie na nią, wprost przekłada się na ceny ubezpieczeń – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Nowoczesne narzędzia informatyczne ograniczyły skuteczność wielu klasycznych metod przestępczych, jak wielokrotne ubezpieczenie AC, lecz zamiast nich błyskawicznie pojawiają się nowe, dotąd nieznane. Jako przykład podać można wykorzystywanie jako generatora odszkodowań pojazdów mających ubezpieczenie krótkoterminowe lub OC zakupione w innych krajach członkowskich UE.

Niezwykle popularne stało się korzystanie z prawa do refundacji kosztów pojazdu zastępczego na czas naprawy. Pojawiły się wyspecjalizowane grupy, które współpracując z warsztatami i wypożyczalniami pojazdów, przedstawiają tego typu roszczenia często bez jakiejkolwiek wiedzy poszkodowanego klienta. Podobnie wygląda kwestia kalkulacji kosztów napraw pojazdu z użyciem części oryginalnych.

Od kilku też lat obserwowany jest wzrost odszkodowań z tytułu szkód osobowych związanych z wypadkami drogowymi. Nie ma się więc co dziwić, że również w tym elemencie oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Dotyczy to zarówno powiększania deklarowanego zakresu uszkodzeń ciała w przypadku urazów, jak i symulowania stanów psychicznych wynikających z rzekomo doznanego szoku pourazowego oraz powiększania liczby poszkodowanych w wypadku poprzez składanie fałszywych deklaracji. Najpopularniejsze dolegliwości przewijające się w roszczeniach związane są z uszkodzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa, bólami głowy, depresjami powypadkowymi.

- Analiza danych na temat wykrywalności przestępstw jednoznacznie pokazuje, że rośnie skuteczność zakładów ubezpieczeń w wykrywaniu prób wyłudzeń odszkodowań i świadczeń. Szczególnie widoczny jest wzrost na rynku ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń dla korporacji. Niestety mamy do czynienia z coraz większą profesjonalizacją przestępców i udziałem w tym procederze zorganizowanych grup przestępczych – uważa Jan Grzegorz Prądzyński.

Podobne wiadomości:

Polisa AC dla starszych aut - minicasco

auto motor i sport 0000-00-00

Jeśli ubezpieczyciele mówią Ci, że Twoje auto jest za stare i ma za małą wartość, aby chroniła je polisa autocasco, pomyśl o tzw. minicasco.  

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~hazizi 2014-10-31

Ja mając nawet AC na 110% wartości auta (polecam!), nie miałem jak zaszła potrzeba ze strony TU żadnych nieprzyjemności akurat. Wszystko terminowo i bez gadania.

~nikt 2014-10-16

mój exszef od 20 lat ma bitki, ubezpieczalnie płacą a jak, ponoć jest tyle dziur w prawie ile na powiatowych drogach. teraz jest przedstawicielem na kawał kraju i dorabia jak może. ostatnio kupili z tesciem nową S-kę, podejrzewam, ze jego tesc przy rencie 600zł dał ze 2gr. no jako przedstawiciel jakiegos szmelcu by nie zarobił 400tys. 20 lat tak kreci i nic a nic, raz dostalismy mandat za przejscie przez tory (50 na łeb) a tak nic

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.