mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Takie zmiany wejdą niebawem w życie

Takie zmiany wejdą niebawem w życie

W minionym tygodniu prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. To kolejne zmiany w tej ustawie, co ważne - dość obszerne i istotne dla osób posiadających prawo jazdy oraz kandydatów na kierowców.

Takie zmiany wejdą niebawem w życie
Obecna nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami jest drugą tak ważną w dość krótkim okresie obowiązywania tego aktu prawnego. Poprzednia miała miejsce 19 stycznia 2013 r. i wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy oraz stworzyła nowy system egzaminowania kandydatów. Tegoroczne zmiany wydają się istotniejsze i są bez wątpienia bardziej obszerne.

Dla osób, które już posiadają prawo jazdy - i to kategorii B przez minimum 3 lata - zachodzi jedna, ale dość ważna zmiana. Otóż będą oni mogli, bez uzyskiwania kolejnych uprawnień, prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Co ważne, po poprawce wprowadzonej przez senatorów, będą to mogły być motocykle z manualną skrzynią biegów, a nie jak pierwotnie proponowano - tylko z automatem.

Przypomnijmy, że obecnie prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia najsłabszych jednośladów, czyli motorowerów oraz skuterów o pojemności do 50 cm3.

Kandydaci na kierowców (kat. AM, A1, A2, A, B lub B+E) na swój wniosek i koszt mogą podejść do egzaminu praktycznego na wskazanym pojeździe OSK, na którym odbywali szkolenie. Pojazd taki będzie musiał być dostosowany do potrzeb egzaminu, m.in. będzie musiał posiadać urządzenia nagrywające. Do wniosku trzeba będzie dołączyć oświadczenie OSK ze zgodą na wykorzystanie pojazdu na egzaminie, od którego będzie można odstąpić do 5 dni od dnia egzaminu. Jeśli pojazd nie zostanie podstawiony na egzamin, bądź OSK wycofa zgodę później, egzamin odbędzie się na jego koszt.

Nowością na państwowym egzaminie praktycznym będzie nowe zadanie, z jakim trzeba będzie się zmierzyć. Dotyczy ono energooszczędnej jazdy, czyli np. odpowiednio wczesnej zmiany biegów, tak by do prędkości 50 km/h były włączone cztery biegi, czy też hamowania silnikiem.

Zmienione przepisy dadzą możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego na niższe kategorie prawa jazdy przez osoby, które ukończyły kurs na prawo jazdy wyższej kategorii:
- ukończenie kursu na kat. A1 pozwoli przystąpić do egzaminu na kat. AM
- ukończenie kursu na kat. A2 pozwoli przystąpić do egzaminu na kat. A1 lub AM
- ukończenie kursu na kat. A pozwoli przystąpić do egzaminu na kat. A2, A1 lub AM
- ukończenie kursu na kat. B, B+E, C, C+E, D lub D+E pozwoli przystąpić do egzaminu odpowiednio na kat.  B1, C1, C1+E, D1 lub D1+E.
 
Wprowadzona zostanie jednolita dla wszystkich podmiotów przeprowadzających egzaminy na prawo jazdy baza pytań, które będą w pełni jawne i będą publikowane w Internecie - publikacja nastąpi do 6 miesięcy od momentu powołania komisji, która będzie weryfikować i rekomendować pytania egzaminacyjne, a także okresowo analizować ich katalog. Po oblanym egzaminie teoretycznym będzie możliwe uzyskanie informacji o tych pytaniach, na które odpowiedziano błędnie i o prawidłowych odpowiedziach na nie.

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą przekazywać 1,5% opłaty z egzaminu teoretycznego na specjalny fundusz, z którego będzie opłacany jednolity system do przeprowadzania części teoretycznej egzaminów państwowych.

Zmienione przepisy regulują także kwestie dotyczące wymogów stawianych instruktorom i wykładowcom prowadzącym zajęcia teoretyczne podczas szkoleń kandydatów na kierowców. Jeśli np. jedna osoba posiada oba uprawnienia, wówczas będzie mogła odbyć tylko jedne warsztaty doskonalenia zawodowego.

Wszystkie powyższe zmiany wejdą w życie już po 30 dniach od ogłoszenia znowelizowanej ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po trzech miesiącach zaczną obowiązywać przepisy dotyczące przyznawania praw jazdy np. osobom z innego państwa członkowskiego. Z kolei od 1 stycznia 2015 roku zniknie obowiązek odbycia teoretycznego szkolenia w OSK, o ile przed przystąpieniem do próbnych jazd zdany zostanie państwowy egzamin z teorii.Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~Romix 2015-07-20

W fajnej szkole OES w Warszawie na Targowej, płaciłem 120 złotych za wypożyczenie auta na egzamin, uważam, że to całkiem niedrogo:)

~RoC 2014-09-07

Atrakcyjne ceny tłumaczeń dokumentów samochodowych można znaleźć tu BIuro tłumaczeń LEX-TRADUCT

~roc 2014-09-07

Opis atrakcyjnej ofertę cenową tłumaczeń można znaleźć w Łodzi, wysyłka dla całej Polski http://blog.lextraduct.pl/?p=89

Zbyszelski 2014-09-04

Z teoria problem jest taki że bedzie ważna bezterminowo i jak ktoś zdaje kilkanaście razy na prawko to po 10 egzaminie już połowy przepisów nie pamieta a jeśłi nie przeroisz tego w praktyce to szybko glowy wyleci.

Wieszal 2014-09-01

Wydaje mi się, że zbyt duży nacisk poszedł na suchą teorię, a tak naprawdę chodzi aby świeży kierowca potrafił zastosowac je w praktyce a nie przed komputerem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.