mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Takimi środkami będą walczyć z piratami drogowymi w 2015 roku

Takimi środkami będą walczyć z piratami drogowymi w 2015 roku

W minionym roku działania Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, jak i do większej liczby wystawionych mandatów. W tym ma być jeszcze lepiej - GITD będzie mieć do dyspozycji kolejne narzędzia do walki z nieprzestrzegającymi przepisów kierowcami.

Takimi środkami będą walczyć z piratami drogowymi w 2015 roku
Z roku na rok poprawia się bezpieczeństwo na polskich drogach, choć trzeba pamiętać, że pod tym względem jesteśmy w europejskim ogonie, a do czołówki najbezpieczniejszych państw dużo nam brakuje. Poprawa bezpieczeństwa to naturalnie efekt wielu czynników - m.in. lepszych dróg, większej świadomości kierowców, działań policji czy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Ta ostatnia instytucja wśród swoich zadań ma zarządzanie systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (CANARD), który został stworzony głównie z myślą o zwalczaniu piratów drogowych.

Wypadków mniej, mandatów więcej

Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez GITD, w miejscach wcześniej niebezpiecznych, w których pojawiły się urządzenia stacjonarne do mierzenia prędkości, liczba wypadków, zwłaszcza tych najbardziej tragicznych wyraźnie zmalała. W latach 2008-2012, a więc w okresie przed instalacją nowych stacjonarnych urządzeń, w miejscach, gdzie dziś stoją fotoradary, dochodziło średnio w miesiącu do 17,3 wypadków, w których śmierć poniosło 2,7 osoby, a 22,9 osób odniosło obrażenia. W dwóch ostatnich latach w tych samych miejscach (po instalacji fotoradarów) aż o 25,4% spadła średnia miesięczna liczb wypadków (12,9). Liczba zabitych spadła do 1,3 osoby, zaś rannych do 15,5 osoby.

- Porównanie danych z ostatnich dwóch lat z okresem przed instalacją nowych urządzeń, wyraźnie wskazuje, iż system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym jest skuteczny, działa sprawnie i realizuje założony dla niego cel, jakim jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Taka tendencja jest wyraźnie widoczna w statystykach i to nas cieszy – podsumowuje Marcin Flieger, Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD.

Niestety, nie jest aż tak różowo. Wciąż wielu kierowców lekceważy przepisy ruchu drogowego, nawet mając świadomość, że mogą zostać za to ukarani.

- Pomimo że działanie systemu automatycznego nadzoru w znaczący sposób wpływa na to, że kierowcy w monitorowanych lokalizacjach zdejmują nogę z gazu, to niestety wciąż ujawniamy wiele wykroczeń świadczących o bardzo daleko idącym lekceważeniu nie tylko przepisów ruchu drogowego, ale również zasad zdrowego rozsądku. Liczymy, że w 2015 r., również na tym polu, uda nam się odnotować znaczącą zmianę, choć należy pamiętać, że bez względu na to, o ile kierowcy przekraczają dopuszczalną prędkość, stwarzać mogą zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego – mówi Łukasz Majchrzak, Naczelnik Wydziału Analiz CANARD.

Poniżej przedstawiamy trzy najbardziej drastyczne przykłady łamania przepisów ruchu drogowego w minionym roku:
- 13 lipca w miejscowości Paniówki fotoradar zarejestrował auto, którego kierowca przekroczył prędkość o 185 km/h (235 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h);
- 11 kwietnia w miejscowości Krzywanice fotoradar zarejestrował auto, którego kierowca przekroczył prędkość o 162 km/h (212 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h);
- 2 listopada w miejscowości Paniówki fotoradar zarejestrował motocykl, którego kierowca przekroczył prędkość o 149 km/h (199 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h).

Nie byłoby tej poprawy bez systemu kar dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. W 2014 roku fotoradary systemu CANARD wykonały ok. 1,5 mln zdjęć, na podstawie których wszczęto 835.475 postępowań skutkujących wysłaniem wezwań do właścicieli pojazdów, którymi dokonano przekroczenia dozwolonej prędkości, o wskazanie osób prowadzących w danym momencie auto. Rok wcześniej wykonanych zostało 1.674 tys. zdjęć, które stanowiły podstawę do rozpoczęcia procedury wystawiania mandatów. Ostatecznie, po weryfikacji, wysłano 980 tys. wezwań o wskazanie komu dany pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Przyczyną odrzucenia znacznej liczby zdjęć na etapie ich weryfikacji jest w głównej mierze rejestracja pojazdów posiadających zagraniczne tablice rejestracyjne. Taka sytuacja dotyczy ok. 18,5% wszystkich wykonanych zdjęć i stanowi prawie połowę liczby zdjęć odrzuconych. Pozostałe przypadki to np. nieczytelność zdjęć, na którą wpływ mają warunki pogodowe, czy wystąpienie sytuacji drogowej, która może powodować nieczytelność bądź niejednoznaczność dokonanego pomiaru (np. dwa samochody na zdjęciu).

Nowe fotoradary i inne urządzenia

2014 rok był okresem rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym i w bieżącym pojawią się na drogach nowe urządzenia kontrolujące zachowania kierowców. W czerwcu GITD podpisała umowę na wykonanie monitoringu przejazdu na czerwonym świetle. Nowe urządzenia pojawią się na początku na 20 skrzyżowaniach na drogach krajowych, w sumie tę sieć będzie tworzyć 200 kamer wysokiej rozdzielczości. Nowe rozwiązanie przeszło już fazę testów i do czerwca br. nowa sieć będzie już w pełni funkcjonalna.

W bieżącym roku oddany do użytku zostanie również system odcinkowego pomiaru prędkości. Planuje się, iż nowe rozwiązanie pojawi się na 29 fragmentach dróg. System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy. Jest więc lepszym rozwiązaniem od stacjonarnych fotoradarów, które wymuszały zwolnienie tylko tuż przed samym masztem fotoradaru.

Odcinkowy pomiar prędkości
miejscowośćwojewództwo
droga
długość odcinka
Tomaszów Mazowieckiłódzkie48
2,15
Sulechówlubuskie32
3,35
Wilcza-Nieborowice
śląskie78
2,15
Szymakimazowieckie7
2,2
Pawłowomazowieckie7
1,65
Sochaczewmazowieckie50
2,9
Kanina-Wysokiemałopolskie28
0,95
Zakrętmazowieckie2
1,4
Gorzyceśląskie78
0,97
Gorzyceśląskie78
0,89
Obornikiwielkopolskie11
1,43
Łuszczówlubelskie82
2,9
Strachówka-Warmiakimazowieckie50
3,1
Górnoświętokrzyskie74
4,1
Gniazdowo-Pieckiwarmińsko-mazurskie
59
5,83
Karniewomazowieckie60
1,83
Turzynmazowieckie8
1,7
Tarnowskie Góryśląskie11
1,1
Rybitwy-Polesiemazowieckie7
2,2
Borzęcin-Prusicedolnośląskie5
7,4
Kołbielmazowieckie50
4,8
Klukiłódzkie8
1,6
Złotałódzkie72
3,3
Kolbuszowa podkarpackie9
3,6
Krościenko Wyżne-Iskrzyniapodkarpackie9
1,3
Babigoszcz-Gniazdowozachodniopomorskie3
4,82
Łosiówopolskie94
2,18
Zwierki-Zabłudówpodlaskie19
3,8
Lubindolnośląskie
3
2,25


W minionym roku z naszych dróg zniknęło kilkaset pustych masztów na fotoradary (uszkodzonych, zdewatowanych, niespełniających norm technicznych, czy wreszcie bez dostępu do prądu), a w 55 pojawiły się nowe urządzenia rejestrujące. W 2015 r. sieć fotoradarów powiększy się o kolejne 45 punktów, tym samym cała sieć będzie już liczyć 400 urządzeń dokonujących pomiarów prędkości w sposób punktowy.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo mandaty fotoradary GITD

Podobne wiadomości:

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Fotoradary - wszystko co musisz o nich...

auto motor i sport 2015-01-30

Cała Polska żyje w strachu. Jeśli gdzieś jest kawałek prostej drogi i nie ma
niebezpieczeństw, które spowalniają ruch, jest tam szansa na fotoradar. Ale wróg to czy przyjaciel?

Komentuj:

~pan samochodzik 2015-01-22

Wszystko to ładnie pięknie, ale niestety wg mnie służyć to ma głównie napędzaniu kasy do budżetu, który i tak cienko przędzie, dodatkowo, biorąc pod uwagę aktualne obietnice rządu, wobec roszczeń kolejnych grup związkowców, każda złotówka w państwowej kasie się przyda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.