mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Taksówkarz, egzaminator, instruktor objęte deregulacją

Taksówkarz, egzaminator, instruktor objęte deregulacją

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli ustawę łagodzącą dostęp do niektórych zawodów. Łatwiej będzie teraz zostać m.in. taksówkarzem, ale także egzaminatorem oraz instruktorem nauki jazdy.

Taksówkarz, egzaminator, instruktor objęte deregulacją
Przyjęta w piątek ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami. Ustawę musi teraz przegłosować Senat, a następnie podpisać prezydent RP i wejdzie ona w życie po 30 dniach od jej opublikowania.

Proponowana zmiana w dostępie do zawodu taksówkarza obejmuje zniesienie obowiązku ukończenia szkolenia i zdania egzaminu w tych gminach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. W większych gminach ustawa przewiduje, że to od decyzji władz gmin będzie zależało, czy kandydat na taksówkarza musi odbyć stosowne szkolenie zakończone egzaminem. Przyszły taksówkarz w dalszym ciągu będzie musiał legitymować się licencją, która teraz będzie wpisana do rejestru prowadzonego przez radę gminy.

W przypadku egzaminatorów na prawo jazdy oraz instruktorów nauki jazdy zmiany obejmą minimalne wykształcenie kandydatów do tych zawodów, a także niezbędne doświadczenie w prowadzeniu auta. Instruktorzy nie będą już musieli mieć co najmniej średniego wykształcenia, zaś egzaminatorzy wyższego (będzie obowiązywał wymóg średniego wykształcenia). Instruktor nauki jazdy będzie musiał posiadać minimum dwa lata prawo jazdy (obecnie trzy lata), a egzaminatorowi okres ten skrócono z sześciu do pięciu lat i będzie on musiał mieć ukończone 23 lata.

Bez zmian pozostały natomiast kwestie dotyczące karalności osób ubiegających się o te dwa zawody. Nie mogą być one karane za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub po użyciu innego podobnie działającego środka odurzającego, a także za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Jak przekonuje pomysłodawca nowelizacji ustawy, deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak: więcej pracy dla młodych, spadek cen za usługi świadczone przez objęte deregulacją zawody, wzrost jakości w tych zawodach, ograniczenie biurokracji i w efekcie spadek kosztów dla przedsiębiorców.
Tematy w artykule: nauka jazdy taxi Sejm

Podobne wiadomości:

Uber we Wrocławiu i Poznaniu - pojeździsz za darmo

Uber we Wrocławiu i Poznaniu - pojeździsz za...

Finanse i prawo 2015-11-05

Jedyne takie taxi w Paryżu

auto motor i sport 0000-00-00

Zamawiasz taksówkę w Paryżu, a tu niespodzianka! Podjeżdża po Ciebie Renault Megane Trophy RS. Wsiadasz? Zobacz co Cię czeka podczas szalonej przejażdżki.

Komentuj:

~marsjanin 2013-04-23

Gowin to jedyny minister w rządzie tuska który coś tam robi pozytywnego

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.