mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tańsze LPG dzięki samoobsłudze?

Tańsze LPG dzięki samoobsłudze?

Moment, w którym kierowcy-właściciele aut wyposażonych w instalację gazową będą samodzielnie tankować LPG, zbliża się nieubłaganie. Resorty gospodarki oraz transportu uzgodniły już zakres niezbędnych prac do wykonania.

Tańsze LPG dzięki samoobsłudze?
Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustaliły zakres zmian w prawie, które umożliwią samoobsługę przy tankowaniu LPG. Projekty nowych przepisów mogą być gotowe już w sierpniu 2012 r. Spotkanie przedstawicieli obu resortów odbyło się 13 lipca 2012 r.

Obecnie obowiązujące przepisy nakazują, by tankowania autogazu na stacjach benzynowych dokonywali wyłącznie odpowiednio przeszkoleni pracownicy stacji. A tymczasem we wszystkich niemal krajach tzw. starej Unii Europejskiej dokonują tej czynności samodzielnie kierowcy. I jakoś o niebezpiecznych sytuacjach z tym związanych nie słychać.

Ministerstwo Gospodarki uważa, iż samoobsługa tankowania LPG powinna być w Polsce dopuszczona, a wymogi techniczne w tym zakresie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie będą konsultowane z branżą i instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwa technicznego. Wówczas też poznamy, jakie dokładnie zmiany są szykowane dla kierowców.

Propozycje MG powinny pociągnąć za sobą obniżki tego paliwa na stacjach. Według szacunków nawet o 5-10 groszy na litrze. Jeśli tak się stanie, z pewnością kierowcy przyjmą nowe rozwiązania z radością. Oby tylko nie okazało się, że przy okazji trzeba będzie podnieść cenę z innego powodu i z zapowiadanych oszczędności nic nie będzie.

Podobne wiadomości:

Orlen będzie miał e-stacje

Orlen będzie miał e-stacje

Aktualności 2015-07-08

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Komentuj:

~jajcarz 2014-06-26

coraz więcej stacji wprowadza możliwość samotankowania, ostatnio chyba statoil ogłosił listę jakichś 100 stacji z samoobsługowym LPG

motoman5521 2014-06-26

Ja słyszałem, że już na niektórych stacjach można samodzielne tankować gaz, ale chyba nie cieszy się to jakąś popularnością, a znając niektórych kierowców to może i dobrze, że sami nie tankują :)

Zbyszelski 2014-06-17

Sprawa dyskusyjna, jeden kierowca zatankuje i pojedzie a drugi ściągnie na siebie niebezpieczeństwo, wiem że brzmi to jak abstrakcja ale już trocgę widziałem co ludzie potrafią wyczyniać na drodze i obawiam się podobnych incydentów podczas tankowania LPG.

Wieszal 2014-06-12

Zgadzam się z tym, ale jak ktoś nie ma za grosza wyobraźni to nic mu nie pomoże. strach taką osobe na ulicę wypuszczać więc nie można patyrzyć na wszystkich kierowców takimi kategoriami. Każdy normalny kierowca na na tyle rozumu w glowie, że taknowanie gazu nie powinno stanowić problemu.

GloBart 2014-05-26

Tylko też trzeba zrozumieć kwestie bezpieczeństwa... Jak ktoś nie będzie umiał podłączyć i jeszcze będzie palił przy okazji to cała stacja wyleci w powietrze!! hehe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.