mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tańsze części zbliżają się

Tańsze części zbliżają się

Senat przyjął w całości i bez zmian zawarte w ustawie Prawo własności przemysłowej zapisy tzw. klauzuli napraw. Dzięki tej nowelizacji jest całkiem realna szansa, że podczas napraw będziemy mogli korzystać z tańszych widocznych części zamiennych.

Przyjęta już przez Sejm nowelizacja ustawy daje konsumentom możliwość wykorzystania w naprawach samochodów części nie tylko z logo koncernów samochodowych, ale także bezpośrednio od ich producentów. Obecnie koncerny motoryzacyjne wytwarzają we własnym zakresie zaledwie ok. 20% części, podczas gdy 80% zamawiają u niezależnych producentów. Następnie takie części są pakowane w pudełka z logo marki, a ich cena automatycznie rośnie i to nawet kilkukrotnie.
 
Według klauzuli napraw, ochrona wzorów nie może dotyczyć części wytworu złożonego wykorzystywanego do przywrócenia mu wyglądu pierwotnego. Oznacza to, że oprócz naprawy pojazdu, zgodny z prawem będzie import, eksport oraz magazynowanie części pochodzących od niezależnych producentów.
 
Klauzula napraw, która jest przepisem rekomendowanym przez Komisję Europejską, obowiązuje już w niemal połowie państw unijnych. Za jej głównych przeciwników uchodzą Niemcy oraz Francja, które w ten sposób chronią interesy swoich narodowych koncernów motoryzacyjnych.
 
Ponieważ Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, nie dotyczących jednak samej klauzuli napraw, trafi ona teraz ponownie pod obrady Sejmu.
 
Czytaj także:

Widoczne części będą tańsze (2007-05-30)

 


Podobne wiadomości:

Widoczne części będą tańsze

Widoczne części będą tańsze

Finanse i prawo 2007-05-30

Komentuj:

~Marek36 2015-02-10

http://www.mat-auto.pl/pl/c/SKODA/201

~Marek36 2015-02-10

No tak, wszyscy chcą zarabiać. Ale coś Wam powiem. Jeżeli szukacie jakieś części samochodowe do swoich samochodów to polecam ten sklep MAT_AUTO Tam kupowałem amortyzator do swojego samochodu. Mają bardzo konkurencyjne ceny w Szczecinie

~logik 2007-06-29

i dlatego tak kurczowo bronią sie przed zmianami w tym temacie

~Gruski 2007-06-29

Koncerny samochodowe zarabiają na częściach więcej niż na autach. To jest od dawna tak.

~romcio 2007-06-28

mam nadzieje ze faktyczbnie ceny pojda ostro w dol, nie rozumiem ze ta sama czesc w salonie kosztuje nawet 10 razy drozej niz kupiona gdzie indziej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.