mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tańsze części zbliżają się

Tańsze części zbliżają się

Senat przyjął w całości i bez zmian zawarte w ustawie Prawo własności przemysłowej zapisy tzw. klauzuli napraw. Dzięki tej nowelizacji jest całkiem realna szansa, że podczas napraw będziemy mogli korzystać z tańszych widocznych części zamiennych.

Przyjęta już przez Sejm nowelizacja ustawy daje konsumentom możliwość wykorzystania w naprawach samochodów części nie tylko z logo koncernów samochodowych, ale także bezpośrednio od ich producentów. Obecnie koncerny motoryzacyjne wytwarzają we własnym zakresie zaledwie ok. 20% części, podczas gdy 80% zamawiają u niezależnych producentów. Następnie takie części są pakowane w pudełka z logo marki, a ich cena automatycznie rośnie i to nawet kilkukrotnie.
 
Według klauzuli napraw, ochrona wzorów nie może dotyczyć części wytworu złożonego wykorzystywanego do przywrócenia mu wyglądu pierwotnego. Oznacza to, że oprócz naprawy pojazdu, zgodny z prawem będzie import, eksport oraz magazynowanie części pochodzących od niezależnych producentów.
 
Klauzula napraw, która jest przepisem rekomendowanym przez Komisję Europejską, obowiązuje już w niemal połowie państw unijnych. Za jej głównych przeciwników uchodzą Niemcy oraz Francja, które w ten sposób chronią interesy swoich narodowych koncernów motoryzacyjnych.
 
Ponieważ Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, nie dotyczących jednak samej klauzuli napraw, trafi ona teraz ponownie pod obrady Sejmu.
 
Czytaj także:

Widoczne części będą tańsze (2007-05-30)

 


Podobne wiadomości:

Widoczne części będą tańsze

Widoczne części będą tańsze

Finanse i prawo 2007-05-30

Komentuj:

~Marek36 2015-02-10

http://www.mat-auto.pl/pl/c/SKODA/201

~Marek36 2015-02-10

No tak, wszyscy chcą zarabiać. Ale coś Wam powiem. Jeżeli szukacie jakieś części samochodowe do swoich samochodów to polecam ten sklep MAT_AUTO Tam kupowałem amortyzator do swojego samochodu. Mają bardzo konkurencyjne ceny w Szczecinie

~logik 2007-06-29

i dlatego tak kurczowo bronią sie przed zmianami w tym temacie

~Gruski 2007-06-29

Koncerny samochodowe zarabiają na częściach więcej niż na autach. To jest od dawna tak.

~romcio 2007-06-28

mam nadzieje ze faktyczbnie ceny pojda ostro w dol, nie rozumiem ze ta sama czesc w salonie kosztuje nawet 10 razy drozej niz kupiona gdzie indziej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.