mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tańsze widoczne części zamienne

Tańsze widoczne części zamienne

Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Europejskiego Parlamentu głosowała za wolną konkurencją na rynku napraw i samochodowych części zamiennych.

Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) Europejskiego Parlamentu zrobiła bardzo ważny krok w kierunku przyjęcia propozycji Komisji Europejskiej pozwalającą na wolną konkurencję na rynku w zakresie widocznych części zamiennych oraz dla wolności wyboru konsumentów. Roczna wartość tego rynku w 25 krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi od 12 do 13 miliardów euro.

Komisja głosowała za "Klauzulą Napraw" ("Klauzula Reperacji"), która daje producentom samochodów pełną ochronę wzorów ich nowych pojazdów, ale zabezpiecza przed tworzeniem monopoli w zakresie części zamiennych. Opierając się na raporcie sprawozdawcy Wolfganga Klinz (ALDE/Niemcy) oraz pozytywnych propozycjach Christopha Konrad (EPP/Niemcy) i Antolina Sanchez Presedo (PSE/Hiszpania), Komisja poparła liberalizację rynku widocznych części zamiennych przytłaczającą większością głosów.

Przewodniczący ECAR Ulf Lemor powitał decyzję Komisji słowami "ECAR docenia pozytywny sygnał za wolną konkurencją na rynku serwisowania i napraw samochodów. Opinia Komisji chroni innowacyjność, popiera inwestycje i podtrzymuje zatrudnienie w Unii Europejskiej gwarantując swobodę przemieszczanie się dla 250 mln europejskich kierowców, wzmacnia konkurencyjność sektora motoryzacyjnego jako całości oraz oferuje tysiącom średnich i małych firm możliwość konkurowania."

Głosowanie Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) daje jasny sygnał innym zaangażowanym (Komisji Prawnej i Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów), że powinny one także chronić wolną konkurencję. Oznacza to, że Komisje te powinny dać swój wkład do zakończenia tworzenia prawdziwego jednolitego rynku zaraz po wznowieniu obrad po letniej przerwie Europejskiego Parlamentu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando