mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Test usług assistance

Test usług assistance

Polski rynek ubezpieczeniowy obfituje w oferty ubezpieczeń car-assistance. Jak zwykle w tego typu przypadkach trudno o wybór tej jednej najlepszej. Dlatego też eksperci z portalu adac24.pl sprawdzili dokładnie, co mają do zaoferowania towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach swoich usług assistance.

Test usług assistance
Istotą ubezpieczania się jest otrzymanie możliwie największej ochrony za najniższą stawkę - przy założeniu, że priorytetem jest niezbędna pomoc w każdej sytuacji, która hipotetycznie może się nam przydarzyć. Poddana szczególnej analizie była sprawa limitów, wyłączeń i innych ograniczeń w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) dla badanej grupy produktów. Wysokość składki była na drugim miejscu.

Przetestowano oferty 11 firm (ADAC, ALLIANZ, ELVIA, EUROP ASSISTANCE, GENERALI, HDI, LINK 4, PTU, PZU, SOS PZMot, WARTA). W porównaniu nie brano pod uwagę firm: Compensa i Benefia INTER RISK, FINLIFE, gdyż podobnie jak SOS PZMot należą one do austriackiej grupy kapitałowej Vienna Insurance Group i oferują podobne produkty. Natomiast ubezpieczenia car assistance firm AXA i AVIVA dostępne są tylko dla klientów – dodawane "bezpłatnie" w ramach OC i AC - więc te oferty nie znalazły się w porównaniu.

Szczegółowe wyniki testu prezentujemy w formie tabeli

Jak się okazało każdy produkt car assistance zawarty w porównaniu oferuje hotel dla pasażerów oraz naprawę awarii na miejscu zdarzenia, o ile jest to możliwe. Wszystkie firmy - jako awarię - rozumieją też przebicie opony, ale HDI w takim przypadku pomoże tylko raz w czasie ubezpieczenia. Natomiast, gdy zabraknie paliwa w baku lub zatrzaśnięte zostaną kluczyki w pojeździe - pomocy nie zapewni LINK 4, a ADAC pokryje koszt dorobienia nowego kluczyka (do 120 euro).

Dla posiadaczy auta, które ma więcej niż 12 lat – kupno ubezpieczenia możliwe jest tylko w ADAC, SOS PZMot, PZU oraz PTU, a w przypadku kampera, który waży więcej niż 3,5t, jedynie ADAC zapewnia ochronę. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż średni wiek samochodu w Polsce to 14 lat, a aż 68 proc. samochodów ma ponad 10 lat.

Często podróżujesz z przyczepą? Sprawdź w tabeli, które ubezpieczenia obejmują ochroną także ją.

Poza LINK 4 każda oferta zawiera usługę samochodu zastępczego w ramach podobnych limitów. Jednak warto wspomnieć, że w ramach polisy firmy HDI samochód zastępczy możena użytkować jedynie na terenie Polski. W WARCIE możemy otrzymać samochód zastępczy na całkowity czas naprawy (bez limitu), jeśli naprawia go warsztat partnerski tej ubezpieczalni.

Podróżujesz za granicą? - każda z ofert zawiera holowanie - warto zapoznać się jednak z limitami na tą usługę, a także czy jest możliwe holowanie do kraju w razie awarii. Jak może to wyglądać w praktyce? Załóżmy, że na autostradzie nasz samochód odmawia posłuszeństwa. Zjeżdżasz na pas awaryjny. Oczywiście zjawi się radiowóz. Policjanci spytają, co się stało? Co musisz zrobić? Policja chce odholować samochód z drogi. Wtedy ubezpieczony, jeśli ma kartę ADAC, pokazuje ją policjantom, gdyż logo tej firmy rozpoznawalne jest w całej Europie.

A jak postąpisz mając Assistance w innej firmie? Należy zadzwonić do konsultanta w Polsce, uzyskać zgodę na holowanie. Po czym ubezpieczyciel będzie się starał przysłać pomoc. Jeśli jednak holowniki współpracujące z tą firmą nie mają koncesji na obsługiwanie danego odcinka autostrady, to policja sama wezwie "lawetę" i będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Po powrocie do kraju możesz złożyć wniosek o refundację kosztów. Inną ważną rzeczą za granicą jest możliwość zaciągnięcia pożyczki u ubezpieczyciela w przypadku, gdy nie masz przy sobie wystarczającej kwoty na opłacenie naprawy pojazdu. Sprawdź, które firmy zapewniają taką formę pomocy. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących assistance znajdziesz w zestawieniu porównawczym, które załączamy w formie tabeli.

Ceny porównywanych ubezpieczeń (poza tymi, które są dodawane w ramach pakietu z Auto Casco lub gwarancją) oscylują pomiędzy 199 PLN a 1.314 PLN. Jak pokazują wyniki testu – wysoki koszt ubezpieczenia nie jest tożsamy z wysokim zakresem ochrony.

Najkorzystniej w porównaniu jakości do ceny wypadło ADAC, które podobnie jak PZMot nie przypisuje ubezpieczenia do pojazdu, tylko do osoby. Jest to idealne i najtańsze rozwiązanie dla osób często zmieniających samochody oraz używających różne auta - niekoniecznie na nich zarejestrowane. Należy dodać, że w ADAC plus partner zamieszkujący z osobą ubezpieczoną może wykupić ubezpieczenie za ok. 1/4 ceny.

Najgorzej natomiast w porównaniu jakości do ceny wyszła oferta firmy ELVIA, która mimo niebagatelnej kwoty 1.314 zł zawiera mnóstwo wyłączeń oraz niskie limity, a ponadto jej ochrona nie obejmuje Polski.

Decydując się na zakup ubezpieczenia assistance trzeba wziąć też pod uwagę limity odpowiedzialności w interesujących nas ubezpieczalniach, bo niekiedy są one niewystarczające. Przykładem może być oferta HDI, która górny limit odpowiedzialności na wszystkie zdarzenia w trakcie ubezpieczenia wyznaczyła kwotą 4.000 zł.

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Na podstawie ankiet internetowych ustalono najważniejsze dla ubezpieczonych świadczenia i możliwe sytuacje, których obawiają się kierowcy. Następnie rozesłano do towarzystw ubezpieczeniowych zapytania o ich produkty assistance (w najlepszej opcji) oraz poproszono o odpowiedzi na pytania i przesłanie OWU. OWU poszczególnych ofert analizowano ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej ważnych usług wg ankietowanych. W przypadku pojawienia się wątpliwości lub potrzeby doprecyzowania zapisów OWU, kontaktowano się z konsultantami oraz przedstawicieli firm. Niestety ta współpraca układała się różnie. Na uwagę zasługuje fakt, że mailowe odpowiedzi na pytania najszybciej przesyłała WARTA, kolejno odpowiedzieli też: GENERALI, PTU, EUROP ASSISTANCE, pozostałe firmy w ogóle nie odpowiedziały (HDI, LINK 4, ELVIA) lub w odpowiedzi przesłały OWU (PZU, ALLIANZ, SOS PZMot).


Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~Ireneusz 2013-06-01

Pomocne narzędzie to kalkulator OC i AC jak ten na stronie CUK CUK

olan 2013-05-09

Miałam problem z samochodem na autostradzie w tamtym tygodniu. Nie miałam wykupionego AC więc musiałam szukać namiarów na pomoc drogową. Trochę to trwało ale w końcu koleżanka poleciła mi http://pomocdrogowawaw.pl/ AUTO HOL Grzegorz Gliński. Z obsługi byłam zadowolona, była miła mimo trudnych warunków na drodze i na koniec rachunek nie był wysoki. Gorąco polecam usługi tej firmy.

~rivka 2010-09-01

Zgadzam się all risks to spore rozszerzenie ubezpieczenia, no i będą płacić za więcej zdarzeń niż dotychczas. Właściwie chyba nawet za każde zdarzenie, nawet z naszej winy.

~jan 2010-08-27

Mam ADAC od 8lat zakupiłem jeszcze mieszkając w Niemczech i nie zamierzam rezygnować. Jestem bardzo zadowolony z ich usług ,a w Polsce żadna firma nie oferuje tak szerokiego zakresu usług. Polecam wszystkim rodakom ,którzy chcą nieć ubezpieczenie na którym można polegać. Pokazując kartę z logiem np PZU za granicą - wątpliwa sprawa, są to marki nierozpoznawalne nigdzie poza Polską. Po drugie straszne amatorstwo jeśli chodzi o PZU-jak chciałem wypowiedzieć umowę OC to kobieta obsługująca klientów w placówce PZU nie potrafiła skutecznie załatwić sprawy.

Specjalista_Ubezpieczenia 2010-08-19

Bardzo przydatny artykuł. Dokładna wiedza na temat tego, co oferuje nam ubezpieczyciel w ramach assistance jest niezbędna - inaczej kupowalibyśmy po prostu "kota w worku". Przed podjęciem decyzji radziłbym również skorzystać ze strony pokroju ubezpieczenie.pl, gdzie w wyjątkowo prosty sposób możemy dowiedzieć się, w jakim towarzystwie najbardziej opłaca się nam ubezpieczyć. Ogólnie rzecz biorąc, przed zakupem ubezpieczenia dobry "research" to podstawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.