mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tiry za darmo od września

Tiry za darmo od września

1 września, w końcu, samochody ciężarowe będą mogły wjechać na płatne odcinki autostrad bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

15 sierpnia podpisana została przez prezydenta RP ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw dwa dni później. Obowiązywać ona zacznie z dniem 1 września.

Najważniejszą zmianą jest właśnie zniesienie podwójnych opłat dla kierowców ciężarówek powyżej 3,5 t. Wciąż będą oni opłacać opłaty drogowe (winiety), ale za darmo będą mogli korzystać z płatnych odcinków autostrad, czyli obecnie od Konina do Nowego Tomyśla na A2 i od Krakowa do Katowic na A4. Jak wiadomo wkrótce sieć płatnych odcinków autostrad zwiększy się, m.in. o odcinek A4 do Wrocławia czy też nowo budowane odcinki autostrady A2.

Zmiana wprowadzona nowelizacją ucieszy z pewnością mieszkańców wielu małych miejscowości zlokalizowanych wzdłuż alternatywnych dla płatnych autostrad dróg. Otwarcie na ciężarówki autostrad spowoduje, iż ruch na tych drogach powinien znacznie się zmniejszyć, co także powinno być z korzyścią dla kierowców samochodów osobowych, którzy również dość często omijają obecnie płatne autostrady.

Możliwość bezpłatnej jazdy po autostradzie ucieszyć powinna przede wszystkim samych kierowców ciężarówek. W końcu będzie można szybciej jechać, a tym samym wcześniej dotrzeć do celu podróży i przede wszystkim jazda odbywać się będzie w bardziej bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Straci na tym z pewnością budżet państwa, z którego to środków wypłacone zostaną rekompensaty dla koncesjonariuszy płatnych autostrad. Ustawa zakłada zwrot w wysokości 70% stawki przemnożonej przez faktyczną liczbę pojazdów ciężarowych, przy czym stawka ta jest wciąż jeszcze przedmiotem negocjacji pomiędzy koncesjonariuszami (Autostrada Wielkopolska i Stalexport) a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Operatorzy autostrad jednak obawiają się, iż 70-procentowa rekompensata nie wystarczy im na sprawne zarządzanie autostradami (w trakcie prac sejmowych rozpatrywana była nawet rekompensata w wysokości tylko 50%). Mimo iż zmiany w przepisach spowodują zwiększony ruch na autostradach, czyli większe wpływy, to jednak obawiają się, iż odbije się to na szybszym zużywaniu się nawierzchni. A tym samym będą oni musieli zwiększyć wydatki na bieżące utrzymanie i remonty.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.