mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > To już koniec bankowozów...?

To już koniec bankowozów...?

Z dniem 1 grudnia br. zmienią się przepisy dotyczące bankowozów. Auta przerabiane na tego typu pojazdy specjalne będą musiały spełniać dodatkowe warunki, przez co znacznie już zmniejszy się opłacalność takiej przeróbki.

Od 1 grudnia br. wejdzie w życie zmienione rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, które określa wymagania, jakim powinna odpowiadać ochrona przechowywanych i transportowanych wartości pieniężnych. Bankowozy typu C będą musiały zostać wyposażone m.in. w kuloodporne szyby, a stojaki będą musiały zostać trwale przytwierdzone do nadwozia.

Obecnie, aby można było zarejestrować auto jako bankowóz, musi ono być wyposażone w specjalistyczne pojemniki do przewożenia kosztowności, immobiliser, system alarmowy z funkcją "panika" oraz dodatkowym zasilaniem, blokadą pracy silnika oraz czujnikami ochrony wnętrza, a także monitorowany z zewnątrz system lokalizacji satelitarnej.

Po wejściu w życie rozporządzenia, osoby, które już teraz są właścicielami bankowozów typu C, będą musiały dostosować te pojazdy do wymagań określonych w rozporządzeniu. Dla obecnych właścicieli bankowozów typu C nowe przepisy przewidują okres przejściowy, zgodnie z którym na zainstalowanie stojaków na trwałe do nadwozia będą trzy miesiące, a na wstawienie odpowiednich szyb dwa lata. Wszystkie bankowozy typu C, które będą w sprzedaży po 1 grudnia br., będą musiały spełniać wymagania określone nowymi przepisami.

Nowe wymagania dla bankowozów z całą pewnością zwiększą koszty takiej przeróbki, a tym samym mniej przedsiębiorców zdecyduje się na taki krok. Wydaje się, że o to właśnie chodziło twórcom tych zmian, bowiem obecnie przerabianie na bankowóz coraz częściej jest kwestionowane przez organy skarbowe. Pytanie tylko, czy firma, która zdecyduje się mimo zaostrzonych wymagań na przeróbkę, będzie mogła spokojnie odliczyć cały VAT od faktury zakupowej i następnie od kosztów paliwa, czy jednak wciąż taki proceder będzie na cenzurowanym aparatu skarbowego. Bo, ile by modyfikacja nie kosztowała, wciąż będzie grupa aut, w przypadku których taka przeróbka będzie się opłacać.

Podobne wiadomości:

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Komentuj:

~pioi 2012-11-29

Ale kuloodporność jakiej kategorii?, może wystarczy folia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda nie zwalnia tempa i prezentuje kolejny model. Jest nim SUV w nadwoziu w stylu coupe – Skoda Kodiaq GT.