mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Trudniej będzie oszukać ubezpieczyciela

Trudniej będzie oszukać ubezpieczyciela

Osoby, które podczas ubezpieczania swojego samochodu próbują ukryć pewne niewygodne fakty, będą mieć teraz jeszcze bardziej utrudnione zadanie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podpisał nową umowę z największymi na rynku towarzystwami ubezpieczeniowymi o zapewnienie najwyższej jakości danych w ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Wczoraj kolejne firmy złożyły podpisy pod tym dokumentem. Dotychczas zrobiło to już osiemnaście towarzystw, posiadających łącznie ponad 76 procent rynku polis komunikacyjnych. - Po pół roku negocjacji i ustaleń ze wszystkimi firmami, udało nam się osiągnąć consensus – powiedziała Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

– Ubezpieczyciele, przystępując do nowej umowy z UFG, nakładają na siebie ograniczenia oraz przyjmują zobowiązania, które służyć będą całemu rynkowi; przede wszystkim kierowcom, osobom poszkodowanym, instytucjom upoważnionym do korzystania z danych zawartych w bazie, a również samym zakładom – wyjaśnia.


W nowej umowie w sprawie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych - ubezpieczyciele zobowiązują się dostarczać dane najwyższej jakości, dzięki czemu wyeliminowane zostaną problemy z oceną ryzyka danego klienta. Z kolei klienci będą mogli uwolnić się od konieczności dostarczania zaświadczeń pokazujących ich historię ubezpieczenia. Natomiast UFG zyskuje większą skuteczność w wykrywaniu nieubezpieczonych.

Dotychczasowa umowa regulująca zasady korzystania przez ubezpieczycieli z bazy UFG, podpisana została prawie trzy lata temu. W nowym porozumieniu wielostronnym między Funduszem a firmami znalazły się zapisy dotyczące przede wszystkim:

- wyższych standardów wobec danych dostarczanych przez ubezpieczycieli,
- instrumentów dyscyplinujących towarzystwa, które nie spełniają ustalonych standardów (lub wykorzystują dane niezgodnie z ustawą lub w sposób zagrażający zasadom konkurencji),
- nowe mechanizmy dostarczania i udostępniania danych ubezpieczycielom.

W bazie danych Ośrodka Informacji UFG aktualnie znajduje się: 234,4 miliona rekordów o umowach ubezpieczenia OC i AC, zawartych od 2006 roku oraz 11,6 miliona rekordów o wypłaconych odszkodowaniach, z tych polis. W ciągu ostatnich czterech lat firmy ubezpieczeniowe zadały do OI UFG 133,6 miliona zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Widoczność to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowca jadący nieoświetloną drogą jest narażony na podobne niebezpieczeństwo, jak pieszy przemieszczający się poboczem bez elementów odblaskowych.