mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Trudniej będzie oszukać ubezpieczyciela

Trudniej będzie oszukać ubezpieczyciela

Osoby, które podczas ubezpieczania swojego samochodu próbują ukryć pewne niewygodne fakty, będą mieć teraz jeszcze bardziej utrudnione zadanie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podpisał nową umowę z największymi na rynku towarzystwami ubezpieczeniowymi o zapewnienie najwyższej jakości danych w ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Wczoraj kolejne firmy złożyły podpisy pod tym dokumentem. Dotychczas zrobiło to już osiemnaście towarzystw, posiadających łącznie ponad 76 procent rynku polis komunikacyjnych. - Po pół roku negocjacji i ustaleń ze wszystkimi firmami, udało nam się osiągnąć consensus – powiedziała Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

– Ubezpieczyciele, przystępując do nowej umowy z UFG, nakładają na siebie ograniczenia oraz przyjmują zobowiązania, które służyć będą całemu rynkowi; przede wszystkim kierowcom, osobom poszkodowanym, instytucjom upoważnionym do korzystania z danych zawartych w bazie, a również samym zakładom – wyjaśnia.


W nowej umowie w sprawie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych - ubezpieczyciele zobowiązują się dostarczać dane najwyższej jakości, dzięki czemu wyeliminowane zostaną problemy z oceną ryzyka danego klienta. Z kolei klienci będą mogli uwolnić się od konieczności dostarczania zaświadczeń pokazujących ich historię ubezpieczenia. Natomiast UFG zyskuje większą skuteczność w wykrywaniu nieubezpieczonych.

Dotychczasowa umowa regulująca zasady korzystania przez ubezpieczycieli z bazy UFG, podpisana została prawie trzy lata temu. W nowym porozumieniu wielostronnym między Funduszem a firmami znalazły się zapisy dotyczące przede wszystkim:

- wyższych standardów wobec danych dostarczanych przez ubezpieczycieli,
- instrumentów dyscyplinujących towarzystwa, które nie spełniają ustalonych standardów (lub wykorzystują dane niezgodnie z ustawą lub w sposób zagrażający zasadom konkurencji),
- nowe mechanizmy dostarczania i udostępniania danych ubezpieczycielom.

W bazie danych Ośrodka Informacji UFG aktualnie znajduje się: 234,4 miliona rekordów o umowach ubezpieczenia OC i AC, zawartych od 2006 roku oraz 11,6 miliona rekordów o wypłaconych odszkodowaniach, z tych polis. W ciągu ostatnich czterech lat firmy ubezpieczeniowe zadały do OI UFG 133,6 miliona zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando