mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Trudniej na prawo jazdy

Trudniej na prawo jazdy

Aby zdobyć dziś prawo jazdy, wielu kierowców nawet i kilkakrotnie podchodzi do egzaminów praktycznych. Nie jest łatwo. A tymczasem rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe rozwiązania, które dodatkowo mogą utrudnić życie kandydatom jak i młodym kierowcom.

Trudniej na prawo jazdy

Głównym celem wprowadzanych zmian ma być przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach - to młodzi kierowcy i ich często zbyt brawurowa jazda są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Nowe przepisy mają także ukrócić oszustwa i korupcję podczas egzaminów.

Kandydaci na kierowców będą podlegać m.in. obowiązkowym badaniom psychologicznym, część praktyczna egzaminu zostanie rozszerzona o jazdę poza obszarem zabudowanym. Są jednak także i nieco lepsze informacje, szczególnie dla młodszych kandydatów. Projekt zakłada możliwość odbycia kursu w formie rozszerzonej, obejmującej jazdę specjalnie oznakowanym pojazdem z osobą towarzyszącą, przez minimum jeden rok, dodatkowo pod nadzorem ośrodka nauki jazdy. Kurs jest przeznaczony dla osób od 16. roku życia. W czasie jego trwania uczestnicy wraz z osobą towarzyszącą muszą uczęszczać na zajęcia w ośrodku szkolenia kierowców, kończące się wewnętrznym egzaminem. Zmienią się także zasady uzyskiwania karty rowerowej i motorowerowej.

Przez dwa lata początkujący kierowca będzie także na cenzurowanym. W tym czasie będzie on musiał poszerzać posiadaną wiedzę na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poruszać się specjalnie oznakowanym pojazdem. Ponadto w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy po uzyskaniu uprawnień kierowcy będą musieli poruszać się z prędkością do 50 km/h na obszarze zabudowanym i do 80 km/h poza nim. W przypadku popełnienia wykroczenia kierowca zostanie upomniany listem ostrzegawczym. Większa liczba wykroczeń będzie powodować skierowanie na kurs reedukacyjny bądź cofnięcie prawa jazdy.

Zwiększono również wymagania wobec instruktorów nauki jazdy i ośrodków szkolenia kierowców. Instruktorzy będą zobowiązani do corocznego uczestnictwa w szkoleniach. Rozszerzono katalog przestępstw wykluczających możliwość wykonywania pracy instruktora.

Przebieg egzaminu będzie kontrolowany z użyciem urządzeń rejestrujących. Ich zapis będzie zachowywany przez dwa tygodnie. Będzie możliwe również przeprowadzenie niejawnej obserwacji przebiegu praktycznej części egzaminu. W projekcie zawarto także przepisy dotyczące egzaminatorów, prowadzenia ośrodków doskonalenia techniki jazdy oraz nadzoru nad ośrodkami szkolenia.

Komentuj:

~darek 2007-04-05

totalna glupota

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando