mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Trzy miesiące bez prawa jazdy

Trzy miesiące bez prawa jazdy

Przedstawiony na początku stycznia przez szefów resortów transportu oraz spraw wewnętrznych Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powoli nabiera bardziej realnych kształtów. Jak donosi RMF FM, wśród arsenału narzędzi karania piratów drogowych pojawi się trzymiesięczna utrata prawa jazdy.

Trzy miesiące bez prawa jazdy
Najbardziej surowe kary mają dotknąć tych kierowców, którzy bez opamiętania wciskają pedał gazu, przekraczając bardzo wyraźnie dopuszczalne prędkości na drodze. Pierwotnie, w zaprezentowanym w styczniu programie (czytaj więcej), dwukrotne przekroczenie prędkości (np. 100 km/h zamiast 50 km/h) miało skutkować automatycznym odebraniem prawa jazdy.

Według dzisiejszych informacji, sankcje będą nieco łagodniejsze. Otóż za podwójne przekroczenie prędkości prawo jazdy będzie odbierane na trzy miesiące. Jeśli ponownie dopuścimy się takiego wykroczenia, wówczas odebrane zostaną uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Ich ponowne uzyskanie będzie możliwe dopiero po roku i to po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego.

Prace nad nowelizacją przepisów już trwają i jest realna szansa, że wejdą w życie już w przyszłym roku (być może nawet od początku 2014 roku).

Surowość kar wobec piratów drogowych może, choć nie musi przynieść zamierzony skutek. Nietrudno bowiem sobie wyobrazić, że osoby, dla których jazda samochodem jest ważnym elementem codziennego życia (np. dojazd do pracy, odwózka dzieci do szkoły, praca związana z prowadzeniem auta), będą w dalszym ciągu siadać za kierownicą. Z drugiej jednak strony, zatrważające statystyki z polskich dróg, wymagają bardziej odważnych kroków niż te podjęte do tej pory.

Przypomnijmy, że choć ubiegły rok zakończył się dość wyraźnym spadkiem liczby zabitych na naszych drogach (3.544 zabite osoby; -15 proc.), to i tak wciąż jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy. W przeliczeniu na milion mieszkańców, rocznie w naszym kraju na drogach ginie 110 osób, podczas gdy średnia unijna wynosi tu 60 osób. Jak podają statystyki, aż 43 proc. wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest spowodowana zbyt szybką jazdą. Z tego względu proponowane pomysły, choć mogą wzbudzać sporo emocji, wydają się z pewnością warte rozważenia.

Podobne wiadomości:

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Egon 2013-02-01

Lepiej jest karać niż budować porządne drogi i stawiać zasadnie znaki. Długa prosta, ograniczenie do 40 km/h bo kiedyś był remoncik i drogówka w krzakach to polski standard.<br /> Ja proponuje zrezygnować z punktów karnych i zostawić same mandaty skoro to ma być źródło dochodów do budrzetu. Po co eliminować tych co najwiecej płacą :) Proponuje też w każdy samochód wstawić gps do pomiaru prędkości i drukarkę do mandatów, oczywiście na koszt kierowcy. Będzie taniej a i dochód wzrośnie. Można też pomyśleć o podatku chodnikowym, dlaczego tylko kierowcy mają dokładać się do budżetu.

~Lodreipeina 2013-01-31

Zabrać prawa jazdy wszystkim, oblewać wszystkich chętnych do zdobycia prawa jazdy. Efekt? Likwidacja ITD, policji drogowej, straży miejsko gminnych z jej fotoradarami, zero wpływów do budżetu. Brawo tak trzymać

Aldik 2013-01-31

No to się drogówka cieszy - ciekawe ile trzeba będzie dać aby Ci nie odebrali prawka...

~buziak 2013-01-31

jak to jest: skoro mamy stopniową poprawę statystyk, to czemu nagle zaostrzać kary?

~karabinieri 2013-01-28

wrowadzają coraz to nowe kary, a nie można by ot tak pop prostu udoskonalić system punktów karnych, żeby było czytelnie i zrozumiale dla wszystkich?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.