mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tyle zapłacimy za przekroczenie prędkości

Tyle zapłacimy za przekroczenie prędkości

MSWiA przygotowało projekt zmian taryfikatora mandatów, który uwzględnia nowe limity prędkości na autostradach oraz drogach ekspresowych. Dodatkowo surowiej mają być karani kierowcy przewożący w nieprawidłowy sposób pasażerów.

Tyle zapłacimy za przekroczenie prędkości
W sylwestra, czyli w dniu wejścia w życie zmian Kodeksu Drogowego, które wprowadzały m.in. większe dopuszczalne prędkości na autostradach (140 km/h) oraz dwujezdniowych drogach ekspresowych (120 km/h) pojawił się problem. Do zmienionych przepisów nie dostosowano bowiem taryfikatora mandatów, stąd policjanci sami decydowali, w jakiej wysokości mandatem powinni ukarać kierowcę. Zmienione rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń problem ten rozwiązuje.

Zgodnie z propozycjami zmian za przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h mandat karny będzie wynosił 50 zł. Jeśli będziemy się poruszać za szybko o 11-20 km/h - mandat wyniesie od 50 do 100 zł; o 21-30 km/h - od 100 do 200 zł; o 31-40 km/h - od 200 do 300 zł; o 41-50 km/h - od 300 do 400 zł; ponad 50 km/h - od 400 do 500 zł.

Druga z proponowanych zmian rozporządzenia, dotycząca przewozu osób, to odpowiedź na tragiczny wypadek z 12 października 2010 r. w Nowym Mieście n/Pilicą, w którym śmierć poniosło 18 osób, które w większości były przewożone niezgodnie z przepisami. Prowadzone przez policję, po tym wydarzeniu, kontrole drogowe wykazały szereg nieprawidłowości w przewozie osób. Stąd też propozycja, by zaostrzyć kary za naruszenie przepisów w tym zakresie.

W przypadku przewożenia osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu obecnie przewiduje się mandat karny w wysokości od 100 do 300 zł. Po zmianach ustalona będzie tylko dolna granica mandatu w dotychczasowej wysokości (100 zł), co umożliwi nałożenie na sprawcę mandatu również w górnej wysokości. W odniesieniu do przewożenia osób w liczbie większej, niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu proponuje się mandat w wysokości 100 zł za każdą osobę ponad dozwoloną liczbę nie więcej niż 500 zł.

Jeszcze w tym tygodniu projekt nowelizacji taryfikatora ma trafić do podpisu premiera. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~koenigsegg 2011-01-16

Widzę, że PO lubi coś obiecywać, a po chwili szybko po cichu się z tego wycofać. Tak chodzi mi te przekroczenie prędkości do 10km/h i oczywiście płatne obwodnice. Czy w tym kraju doczekamy się kiedyś normalnego rządu, którego jedynym celem nie będzie okradanie obywateli.

Aldik 2011-01-13

Czyli rozumiem,że juz nie będzie "wolności" do 10km/h ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.