mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Tylko jedna kara za parkowanie bez biletu

Tylko jedna kara za parkowanie bez biletu

Dodatkowa opłata w wysokości 50 zł, do tego mandat karny, a nawet założona blokada - tak dziś może wyglądać ukaranie kierowcy, który pozostawił auto bez wykupionego biletu parkingowego lub na dłużej niż wynikało to z posiadanego biletu. Niebawem powinno się to zmienić, bowiem na apel Rzecznika Praw Obywatelskich minister transportu przygotował już stosowną zmianę przepisów.

Tylko jedna kara za parkowanie bez biletu
Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, już w sierpniu 2010r. przedstawiła problem podwójnej karalności kierującego pojazdem, który nie dopełnił obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie samochodu w strefie płatnego parkowania.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło bowiem pismo jednego kierowcy, w którym skarżył się, że został dwa razy ukarany za to samo zachowanie tj. zaparkowanie pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia należnej opłaty za parkowanie. Zarząd drogi obciążył skarżącego opłatą dodatkową z tytułu nieuiszczenia opłaty za parkowanie, natomiast straż miejska nałożyła na niego grzywnę za popełnienie wykroczenia drogowego. Jeśli dodamy do tego unieruchomienie jego pojazdu za pomocą urządzenia do blokowania kół, wówczas można mówić nawet o trzykrotnej karze za to samo wykroczenie.

W ocenie Rzecznika taki stan prawny, który dopuszcza kumulację odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia, jest niezgodny z zasadą państwa prawnego, wyrażoną w Konstytucji RP. Nałożenie dwóch sankcji za jedno wykroczenie prowadzi do nieproporcjonalnego karania obywateli, a ponadto jest wyrazem nadmiernego fiskalizmu. Działanie takie jest ponadto niezgodne z międzynarodowymi standardami dotyczącymi zakresu stosowania kar administracyjnych. Na tej podstawie RPO zwrócił się do ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji, by ci wprowadzili niezbędne zmiany w obowiązujących przepisach.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że w strefie płatnego parkowania zarządcy dróg lub w ich imieniu administratorzy takich stref mogą nałożyć na kierowców, którzy pozostawili swoje auto bez wniesienia stosownej opłaty, opłatę dodatkową. Jednocześnie straż miejska bądź policja, albo po skierowaniu wniosku o ukaranie - także właściwy sąd mogą nałożyć na kierującego pojazdem bez wniesionej opłaty za parkowanie mandat karny.

Choć trochę to trwało (ponad półtora roku), to bliski jest finał tej sprawy. Gotowe są już dwa projekty rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych przygotowane przez ministra transportu. Regulują one kwestie karania kierowców, którzy nie dotrzymają obowiązku wniesienia stosownej opłaty za parkowanie.

Proponowane nowelizacje przepisów zmieniają znaczenie oraz zakres obowiązywania znaku D-44 (strefa parkowania) w celu możliwości jednoczesnego nakładania sankcji administracyjnej oraz grzywny za wykroczenie. Oznacza to, że w płatnej strefie, jeśli nie opłacimy biletu, będzie nam grozić tylko i wyłącznie kara administracyjna w postaci dodatkowej opłaty. Mandat karny będzie groził z kolei za parkowanie poza miejscem do tego przeznaczonym bądź za niewłaściwe parkowanie poza strefą parkowania.

Taka zmiana przepisów z pewnością zmniejszy dolegliwość kar dla kierowców, którzy z różnych powodów nie wnieśli opłaty za parkowanie. Po zakończeniu konsultacji i podpisaniu obu rozporządzeń przez ministra transportu kierowcy nie będą grozić już dwie kary.

Podobne wiadomości:

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~pan tau 2012-03-23

dobre i to

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando