mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > UE za dopłatami do nowych aut

UE za dopłatami do nowych aut

Bardzo możliwe, że już wkrótce we wszystkich krajach Unii Europejskiej zostaną wprowadzone analogiczne przepisy wprowadzające dopłaty do kupowanych nowych samochodów.

UE za dopłatami do nowych aut
Sukces, jaki odniosły u naszych zachodnich sąsiadów specjalne premie w wysokości 2.500 euro za kupno nowego samochodu i jednoczesnym zezłomowaniu starego, zmotywował władze unijne do podobnego działania. Powstał pomysł, by w walce z kryzysem w branży motoryzacyjnej skorzystać z niemieckiego rozwiązania, ale wprowadzić je we wszystkich 27 krajach unijnych. Odbyło się już nawet wstępne spotkanie przedstawicieli wszystkich państw unijnych, na którym przedstawiono wstępny projekt.

Unijny projekt zakłada, że dopłaty do zakupu nowych samochodów objęłyby auta wszystkich producentów. W ten sposób uniknięto by dyskryminacji ze względu na kraj pochodzenia danej marki, miejsce jego wytworzenia czy też spełniania jakichś warunków technicznych (np. określony poziom emisji CO2). Oczywiście, aby uzyskać premię przy zakupie nowego auta, nabywca musiałby udowodnić, iż wcześniej zezłomował swój stary pojazd.

Wszystkie szczegółowe przepisy prawne dotyczące dopłat do nowych aut a wprowadzone przez każdy z krajów UE musiałyby uzyskać akceptację Komisji Europejskiej. Obecnie, poza Niemcami, podobne dopłaty do nowych aut stosuje jeszcze pięć państw europejskich. Zaproponowane w poniedziałek rozwiązanie nie będzie musiało jednak być wprowadzone obowiązkowo przez każdy z krajów. To od rządu państw członkowskich będzie zależało, czy, w jakiej formie i w jakiej wysokości dopłaty będą obowiązywać. O ile oczywiście tylko zyskają akceptację Brukseli.

Podobne wiadomości:

Czy będą dopłaty do nowych aut?

Czy będą dopłaty do nowych aut?

Finanse i prawo 2009-02-13

Europa wciąż na minusie

Europa wciąż na minusie

Aktualności 2009-02-16

Komentuj:

~zito 2009-02-28

akcyza idzie w górę na nowe auta i będzie już po ptakach

~opelek 2009-02-23

auta zaraz pójdą w góre i taka będzie dopłata

~kierowca 2009-02-19

Komi, to nie idiotyzm ale cwaniactwo. Nie sądzę aby kasa pobrana w formie różnych podatków w całości była przeznaczana na dopłaty. Różne "organy" zajmujące się się tymi dopłatami na pewno "potrzebują" środków finansowych na swoje funkcjonowanie. Ciekawe skąd je biorą.

~alamakota 2009-02-19

no ale pewno sie glosowalo za przystąpieniem do tego "posranego systemu"

~Komi 2009-02-19

Ale idiotyzm, najpierw debile opodatkowują, hłoszczą akcyzami i VATem, a potem dopłacają, bo nikt w tej cenie tego nie kupi. Co za posrany system ta UE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen T-Cross z hiszpańskiej fabryki
Nowy Volkswagen T-Cross z hiszpańskiej fabryki
Hiszpańskie zakłady Volkswagen Nawara będą produkować Volkswagena T-Crossa, nowego kompaktowego SUV-a niemieckiej marki. Poinformował o tym kilka dni temu dr Andreas Tostmann, szef działu Produkcji i Logistyki Volkswagena.