mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczenia komunikacyjne przyczyną skarg

Ubezpieczenia komunikacyjne przyczyną skarg

W pierwszym kwartale roku nasi rodacy najczęściej skarżyli się Rzecznikowi Ubezpieczonych na nieprawidłowości związane ze sferą ubezpieczeń komunikacyjnych. Zresztą jak co roku.

Ubezpieczenia komunikacyjne przyczyną skarg
W trzech pierwszych miesiącach 2011 roku - podobnie jak w minionych latach, najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 2160 skarg(56,4%). Wśród nich najwięcej spraw odnotowano na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – 1250 skarg (32,6%), oraz składki ubezpieczeniowe (466 skarg tj. 12,2%), gdzie ubezpieczający skarżyli się przede wszystkim na: występowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych; wezwanie do zapłaty przez zakłądy ubezpieczeniowe przedawnionych składek ubezpieczeniowych lub ich rat wraz z odsetkami za zwłokę; problemy z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC komunikacyjne w następstwie zbycia pojazdu; wysokość składek, w tym na konstrukcję taryf składek.

Wysoka pozycja w zakresie liczebności skarg w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych przypadła problemom odnoszącym się do ubezpieczeń autocasco – 389 spraw (10,1%). Ponadto część skarg dotyczyła Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w tym najczęściej odmowy uznania w całości lub w części zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych (17 skarg – 0,4%) oraz nakładania opłat tytułem niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (3 skargi – 0,1%).
 
Pozostałe wystąpienia skarżących w tej grupie spraw dotyczyły ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów – 26 skarg (0,7%), ubezpieczeń assistance – 6 skarg (0,2%) oraz ubezpieczenia Zielonej Karty – 3 skargi (0,1%).

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~beznadzieja 2011-05-20

słabe towarzystwa ubezpieczeniowe są zmorą poszkodowanych nie ze swojej winy kierowców gdyż serwisy fabryczne nie respektują ich wyliczeń szkód OC jako śmiesznie małych i kierowca poszkodowny musi likwidować szkodę z polisy AC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.