mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczenie AC - brać czy nie?

Ubezpieczenie AC - brać czy nie?

Brak obowiązku posiadania ubezpieczenia autocasco oraz wysoki koszt jego wykupu sprawiają, że kierowcy bardzo sceptycznie podchodzą do tego rodzaju ubezpieczenia. Jest to jednak jedyny środek chroniący nasz pojazd od zniszczeń w sytuacji gdy nie ma winnego oraz od kradzieży. Autocasco wydaje się być także niezbędne dla właścicieli firm posiadających flotę pojazdów firmowych.

Ubezpieczenie AC - brać czy nie?
Jak wynika ze statystyk, ubezpieczenie autocasco ma wykupione zaledwie jedna czwarta kierowców w naszym kraju. Z czego to wynika? Z pewnością z niskich zarobków, ludzkiej mentalności a także obecnego stanu floty samochodowej w Polsce. Jej wysoka średnia wieku, przy jednoczesnym bardzo zróżnicowanym stanie technicznym sprawiają, iż wartość wielu aut nie jest zbyt wysoka. Zakup polisy AC w takiej sytuacji staje się dla właściciela sporym dodatkowym obciążeniem. Dlatego autocasco jest popularne zwłaszcza wśród właścicieli nowych samochodów, którzy bardziej dbają o swoje pojazdy, a ponadto mają do dyspozycji korzystne pakiety (OC + AC). Ubezpieczenie AC staje się także niezbędne, jeśli zakup samochodu finansujemy kredytem bankowym. W ten sposób banki zabezpieczają się np. przed kradzieżą auta.

Zakres ubezpieczenia AC możemy dostosować do własnych potrzeb. O odszkodowanie z tego tytułu możemy się starać w przypadku uszkodzeń naszego pojazdu bez udziału osób trzecich. Bez względu na to, czy szkoda miała miejsce np. podczas naszego nieudolnego manewrowania na parkingu, czy na skutek kolizji z innym pojazdem (z naszej winy), ze zwierzęciem bądź z jakąś przeszkodą. AC obejmuje także wszelkie uszkodzenia, gdy sprawca kolizji nie jest znany, będące następstwem aktów wandalizmu (jeśli sprawca nie został ujęty), czy też działania sił natury (powódź, zalanie wskutek opadów, pożar, uderzenie pioruna, następstwa huraganu itp.). No i wreszcie autocasco zapewni nam wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

Pełny zakres ochrony ubezpieczenia AC może wiązać się z bardzo dużymi kosztami, nawet do kilkudziesięciu procent wartości auta. Dlatego można zdecydować się na węższy zakres ochrony, który może nie obejmować np. kradzieży samochodu (szczególnie popularne wśród właścicieli starszych samochodów).

Wysokość składki ubezpieczenia AC jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od marki, wieku i wartości pojazdu, będącego przedmiotem ubezpieczenia. Ważnym czynnikiem jest także miejscowość zamieszkania - ubezpieczyciele mają swoje taryfy, wedle których niektóre rejony są bardziej bądź mniej niebezpieczne. Oczywiście niezmiernie ważnym czynnikiem jest dotychczasowa historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu - bezszkodowa jazda skutkuje zniżkami, zaś korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej może grozić likwidacją zniżek a nawet dodatkowymi zwyżkami. Wpływ na wysokość składki będzie mieć też wiek kierowcy, fakt posiadania przez niego dzieci, długość posiadania prawa jazdy, a także to, czy płacimy składkę jednorazowo, czy w ratach.

Posiadając ubezpieczenie AC nie możemy jednak czuć się pewni, że zawsze dostaniemy jakieś odszkodowanie za szkody powstałe w naszym pojeździe. Dlatego niezwykle ważne staje się dokładne przestudiowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które powinny wyszczególnić te przypadki, w których może nie dojść do wypłaty odszkodowania.

Bez dyskusji chyba pozostaje kwestia, gdy doszło do szkody, a kierowca był pod wpływem alkoholu, narkotyków, bądź innych podobnie działających środków. Ubezpieczyciel z całą pewnością odmówi wówczas wypłaty pieniędzy. Podobnie, gdy oddalimy się z miejsca wypadku bez uzasadnionej przyczyny. Problemy z wypłatą odszkodowania możemy mieć także wówczas, gdy prowadzimy samochód bez odpowiednich i ważnych dokumentów (dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy) oraz bez ważnego przeglądu technicznego.

W przypadku kradzieży samochodu problemy mogą się pojawić, gdy okaże się np. że zostały nam ukradzione również kluczyki od auta bądź dokumenty samochodu. Dlatego, broń Boże, nie należy zostawiać ich w aucie. Jeśli natomiast zgubimy je, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym fakcie nasz zakład ubezpieczeń.

Równie ważne są terminy zgłaszania szkody (tu ponownie kłania się OWU), dlatego zaleca się, by zrobić to w tym samym lub następnym dniu roboczym. Nie można też zapomnieć o zapłaceniu w terminie składek (rat).

Odszkodowania możemy nie dostać jeszcze w jednym przypadku. Jeśli wartość szkody nie przekracza określonej w umowie wielkości, wyrażonej kwotowo, bądź procentowo. Drobne szkody musimy więc naprawić we własnym zakresie. Takie rozwiązanie może trochę irytować, ale z drugiej strony otrzymanie bardzo niskiego odszkodowania może się okazać w sumie nieopłacalne - utrata zniżki może nas łącznie więcej kosztować.

Autocasco dla przedsiębiorcy

Nieco inaczej ma się sprawa z ubezpieczeniem AC w przypadku samochodów firmowych. Dodatkowe ubezpieczenie to oczywiście dodatkowy koszt dla firmy, i to niemałe, jednak posiadanie polisy AC daje możliwość rozliczenia wydatków na ich remonty powypadkowe w kosztach oraz podatkowe ujęcie otrzymanego odszkodowania. Wydatki związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi samochodów wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności są kosztami uzyskania przychodów.

- W przypadku posiadania polisy AC wydatki te będą stanowiły koszt podatkowy bez względu na przyczynę wypadku oraz to, kto jest jego sprawcą. Bez znaczenia pozostanie również, czy z polisy zostanie wypłacone odszkodowanie, czy też nie. Z kolei brak AC wyklucza możliwość obciążenia kosztów m.in. wydatkami na remonty powypadkowe – tłumaczy Artur Zych, dyrektor handlowy i vice prezes BIK Brokers.

Zasada ta dotyczy samochodów osobowych jak i ciężarowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. W przypadku braku polisy do kosztów zaliczyć można tylko bieżące naprawy, czy pozostałe koszty powypadkowe, jak wydatki związane np. z wyciągnięciem uszkodzonego pojazdu z rowu oraz jego holowaniem.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.