mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Posłowie PiS mają pomysł na rewolucję w ubezpieczeniach OC. Chcą żeby w przyszłości polisa nie była przypisana do samochodu, ale do kierowcy. Dzięki temu utrata zniżek będzie dotyczyć tylko pojazdu, którym kierowca spowodował, a nie wszystkich posiadanych przez niego aut.

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma w swoich bazach ponad 28 mln samochodów, a posiadaczy polis OC jest zaledwie 18 mln. Z danych wynika, że wiele osób posiada po kilka samochodów, ale trzeba też doliczyć pojazdy, które nie mają wykupionego ubezpieczenia. Posłowie PiS zaproponowali poprawki, żeby posiadacz więcej niż jednego samochodu był zobowiązany do wykupienia tylko jednej polisy i nie musiał płacić wysokich stawek OC.

Taka zmiana sprawiłaby, że w razie kolizji spowodowanej naszym samochodem przez osobę trzecią nie tracilibyśmy zniżki. W tej chwili przepisy są skonstruowane tak, że ubezpieczenie OC jest przypisane do auta. Jeśli ktoś posiada kilka samochodów, każdy wypadek czy stłuczka oznaczają utratę zniżki na wszystkie samochody.

Posłowie PiS Jerzy Gosiewski i Adam Ołdakowski tak uzasadniają zmiany: "Kierowca zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie na każdy z posiadanych pojazdów, co stanowi znaczne obciążenie finansowe dla jego posiadacza, a dodatkowo utrata zniżek wiąże się ze wzrostem cen polisy na wszystkie samochody, a nie tylko na samochód, który uczestniczył w wypadku lub kolizji drogowej. Zasada ta obowiązuje również kierowców, którzy posiadają auta prywatne oraz samochody firmowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Kolizja prywatnym samochodem automatycznie podnosi składkę ubezpieczenia OC na samochód firmowy".

Interpelacja w tej sprawie trafiła do ministra finansów 1 grudnia i czeka na odpowiedź resortu.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~mady 2018-04-02

I do każdej rocznej polisy otrzymuje się w cuk pakiet pomocy prawnej.

~nik 2018-03-10

Ten kalkulator cuk wylicza także najtańsze AC.

~rad 2017-12-24

Na kalkulatorze cuk wystarczy porównać wysokość składek żeby nie przepłacać.

~iza 2017-12-20

PiS to jak zwykle ma pomysły... chyba tylko yanosik oblicza ubezpieczenie na podstawie tego jak jezdzi kierowca i przez to dają duże rabaty a nie na podstawie auta.. a ogólnie cała reszta na podstawie auta, wiec to do niego powinno być przypisane OC

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.