mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczenie OC w 2016 znów podrożeje. Dlaczego?

Ubezpieczenie OC w 2016 znów podrożeje. Dlaczego?

Nie mamy dobrych wiadomości w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń OC. Przez najnowsze zmiany przepisów prawnych, które wymogły podniesienie jakości usług, polisy znów będą droższe.

Ubezpieczenie OC w 2016 znów podrożeje. Dlaczego?
Wybierając polisę OC zwykle skupiamy się na najtańszych wariantach. Wynika to wyłącznie z tego, że to nie my będziemy z niej korzystać, tylko osoba na której możemy wyrządzić szkodę. Takie zachowania konsumentów spowodowały, że pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi rozpoczęły się wojny cenowe. Efektem tego było zaniżanie odszkodowań, na czym cierpiały osoby poszkodowane.

W ostatnim czasie wprowadzono jednak kilka zmian przepisów. Pierwsza to bezpośrednia likwidacja szkody. Dzięki takiemu mechanizmowi poszkodowany może zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który zajmie się całą procedurą i za jego pomocą likwidować szkodę. Taka zmiana wymusiła na firmach podniesienie jakości obsługi, a to z kolei przełożyło się na konieczność zrewidowania stawek składek ubezpieczeniowych. Szczególnie dla firm, które były do tej pory najtańsze na rynku.

Kolejnym uderzeniem były nowe przepisy wdrożone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich celem było zmniejszenie przypadków nadużyć ze strony firm ubezpieczeniowych. Chodziło szczególnie o wyceny napraw, które do tej pory były mocno zaniżane. Firmy ubezpieczeniowe bardzo często proponowały wyceny na podstawie części zamienników lub znalezionych w internecie. Właścicielom uszkodzonych samochodów bardzo ciężko było otrzymać odszkodowanie z tytułu spadku wartości powypadkowego pojazdu.

Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych tłumaczyli, że zmiany w przepisach nie wpłyną na wysokość składek, ale specjaliści wyliczyli, że w ciągu ostatniego roku OC podrożało w niektórych przypadkach nawet o 50 procent. Najbardziej podwyżkę odczują kierowy, którzy powodują szkody. Spowodowanie jednej stłuczki w roku sprawi, że składka podrożeje co najmniej o jedną trzecią. Jeżeli w krótkim czasie znów spowoduje szkody, cena składki za OC wzrośnie o kilkadziesiąt procent.

Dotychczas Polska była jednym z najtańszych krajów w Europie, jeśli chodzi o stawki ubezpieczeń. Miało to jednak przełożenie na jakości obsługi, gdzie wielu poszkodowanych zostało potraktowanych nieuczciwie.
Tematy w artykule: ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~adam289 2016-08-25

Poszczęściło mi się i płacę wyjątkowo małe OC, dzięki temu że szukałem oferty przez porównywarkę. Ja akurat szukałem przez stronę rankomat.pl. Dużo ofert, łatwa obsługa, można w prostych kilku krokach wykupić sobie polisę online. Na pewno duża wygoda.

~Kaśka123 2016-03-21

No to dobry sposób by porównywać oferty. W jakiś sposób pewnie będzie sie można zabezpieczyć przed drogimi opłatami. Ja od kilku lat ubezpieczam sie w takiej multiagencji w zabrzu: http://silesiaubezpieczenia.pl/pakiet-ocac/ Jeśli chodzi o ubezpieczenia oc są bezkonkurencyjni.

dynamical 2016-03-01

Nie ma się co dziwić, że podrożeją. W życie weszło BLS, czyli teraz ubezpieczyciele nie mogą zaniżać wycen, bo stracą klientów, więc będą większe odszkodowania wypłacać, a dla nich to realna strata, choć dla nas zysk. Do tego postanowienie sądu z jakiejś sprawy stwierdza, że każdemu przysługuje auto zastępcze z OC, niezależnie od tego czy ma samochód służący do pracy i robi dzięki niemu biznesy, czy lubi jeździć na wycieczki. Tu jest link do firmy z Rudy Śląskiej, która pomaga w takim dostaniu auta http://szkodypowypadkowe.pl/samochody-zastepcze

Ekspert_Superpolisa 2016-02-29

Bardzo słusznie. Korzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych to najlepszy sposób na oszczędność. Mimo wzrostu cen OC ubezpieczyciele nieustannie prześcigają się w rabatach i promocjach dla kierowców. Dlatego znaczenia nabiera porównywanie wszystkich dostępnych na rynku ofert. Pozdrawiam, Ekspert Superpolisa.pl

MarekWawa 2016-02-05

Zawsze porównuję ofertę kilku towarzystw, różnice sięgają nawet kilkuset złotych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.