mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich wydatków

Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich wydatków

Sąd Najwyższy w uchwale z 13 marca br. stwierdził, że koszty pomocy w postępowaniu przedsądowym nie mogą być automatycznie refundowane osobom poszkodowanym z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.

Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich wydatków
Sąd Najwyższy odrzucił automatyzm refundacji kosztów pomocy, zawarty w pytaniu skierowanym do Sądu przez Rzecznika Ubezpieczonych. Tym samym już po raz drugi w ciągu ostatnich kilku miesięcy (poprzednio kwestie dotyczyły pojazdu zastępczego) stwierdził, że jakiekolwiek koszty poniesione przez poszkodowanych, muszą być uzasadnione i konieczne.

Sąd Najwyższy potwierdził, że każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie. Z praktyki ubezpieczeniowej wynika, że już dziś istnieją przypadki, w których np. dodatkowe ekspertyzy techniczne są (jeżeli potwierdzono ich zasadność) wliczane w kwotę odszkodowania.

Niewyjaśnioną kwestią na tym etapie pozostaje pytanie zadane przez Rzecznika Ubezpieczonych, a dotyczące "kosztu zastępstwa poszkodowanego przez pełnomocnika". Sąd Najwyższy mówi w uchwale tylko, że koszty pomocy muszą być "uzasadnione", "konieczne" i "wykonywane przez osobę, mającą niezbędne kwalifikacje zawodowe".

– Z dokładną interpretacją pojęcia "niezbędnych kwalifikacji" musimy wstrzymać się do czasu wydania przez Sąd Najwyższy uzasadnienia – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dla ubezpieczonych najważniejsze jest dziś jedno - brak automatyzmu w refundowaniu w każdym przypadku kosztów pełnomocnictwa, świadczonych przez osoby niewykwalifikowane i wykonywanych w sposób nieuzasadniony.

- Powyższa uchwała nie stanowi zmiany obowiązującego prawa, a jedynie wyjaśnienie istniejących rozbieżności interpretacyjnych, czy poniesione przez poszkodowanego koszty profesjonalnego pełnomocnika, działającego w jego imieniu i na jego rzecz w postępowaniu likwidacyjnym, mogą stanowić szkodę majątkową i podlegać refundacji przez ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - możemy przeczytać w komentarzu do uchwały SN na stronie Rzecznika Ubezpieczonych. - Żywimy przekonanie, że uchwała Sądu Najwyższego w przedmiotowej sprawie istotnie wpłynie na orzecznictwo sądów powszechnych i na praktykę likwidacji szkód - czytamy dalej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 13 marca 2012r. brzmi:
Uzasadnione i konieczne koszty pomocy świadczonej przez osobę mającą niezbędne kwalifikacje zawodowe, poniesione przez poszkodowanego w postępowaniu przedsądowym prowadzonym przez ubezpieczyciela, mogą w okolicznościach konkretnej sprawy stanowić szkodę majątkową podlegającą naprawieniu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.).

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?