mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczyciele na plusie

Ubezpieczyciele na plusie

Wyższe składki z ubezpieczeń komunikacyjnych przy niższej szkodowości spowodowały, że w pierwszym kwartale roku sytuacja zakładów ubezpieczeniowych w tym sektorze ubezpieczeń wyraźnie się poprawiła.

Składka z ubezpieczeń OC w pierwszych trzech miesiącach roku sięgnęła niemal 2,15 mld zł, natomiast z autocasco – 1,47 mld zł. Wzrost przychodów z OC wyniósł rok do roku 12,6 proc. W tym samym czasie o 3,6 proc. zwiększyła się liczba ubezpieczonych. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem średniej składki za ubezpieczenie OC.

– Ma to nadal związek z pełniejszą ochroną poszkodowanych: rosnącymi kosztami szkód osobowych: leczenia, rent, rehabilitacji, czy zadośćuczynień – wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Odszkodowania i świadczenia brutto w I kw. 2012 r. wyniosły 1,3 mld zł z tytułu ubezpieczeń OC oraz 922 mln zł z polis autocasco. Są to wartości o kilka procent niższe od zeszłorocznych, natomiast wiąże się to nie z niższymi odszkodowaniami, a z mniejszą liczbą szkód. W przypadku AC liczba szkód spadła w porównaniu z zeszłym rokiem z 227 tys. do 194 tys., w przypadku OC – z 310 tys. do 279 tys.

Mniejsza liczba szkód spowodowana była przede wszystkim mniej surową zimą, w tym mniejszymi opadami śniegu. Spory wpływ miały też drożejące paliwa, co przełożyło się na mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo szkody.

Można także przypuszczać, że w I kwartale tego roku klienci rzadziej zgłaszali się do ubezpieczycieli z drobnymi szkodami. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim ubezpieczeń AC. Ubezpieczyciele od pewnego czasu mają możliwość weryfikacji praw do zniżek, deklarowanych przez swoich klientów. To sprawia, że kierowcy mając wybór „zachowanie zniżki czy zgłoszenie drobnej szkody”, uznają pierwszą możliwość za bardziej opłacalną. Weryfikację prawa do zniżek umożliwia baza danych, prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.