mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczyciele nie będą ścigać klientów

Ubezpieczyciele nie będą ścigać klientów

Choć, jak wynika z niedawnego raportu Najwyższej Izby Kontroli, nielegalnie działające stacje kontroli pojazdów dopuściły do ruchu 186 tys. pojazdów, to ubezpieczyciele nie będą z tego powodu wyciągać sankcji wobec kierowców.

W opublikowanym niedawno raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym działalności stacji kontroli pojazdów wykryto zostało wiele nieprawidłowości w ich działaniu. M.in. nie spełnianie niezbędnych warunków lokalowych i organizacyjnych, brak wymaganych przepisami prawa dokumentów oraz odpowiedniego sprzętu i wreszcie zatrudnianie osób skazanych, lub wobec których prowadzone jest postępowanie karne o przyjmowanie korzyści majątkowych za dopuszczenie pojazdu do ruchu. W wyniku kontroli przeprowadzonej tylko w 52 starostwach, a która objęła lata 2006 - 2008 (I kwartał) NIK wykrył, iż w prawie 186 tys. przypadkach auto zostało dopuszczone do ruchu niezgodnie z prawem.

Jednak, co niezwykle ważne dla kierowców tych pojazdów, raport ten nie powinien mieć wpływu na wypłacane przez ubezpieczycieli odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe, w imieniu których wypowiedziała się Polska Izba Ubezpieczeniowa, będą bowiem zakładać, że klienci dokonywali przeglądu w dobrej wierze. Przeszkód nie przewiduje np. PZU. Firma ta nie widzi podstaw, aby kwestionować ważność kontroli przeprowadzonych przez nielegalne stacje. Również Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, twierdzi, iż ubezpieczyciele nie będą korzystali z tego raportu.

Podobne wiadomości:

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~eryk 2009-04-19

tez bym sie zdzwili gdyby ubezpieczyciele nie wykrzystali takiej okazji by odmowic wyplaty odszkodowania, skoro przy byle okazji utrudniaja ubezpieczonym zycie

aaa 2009-04-17

Nie byłbym tego pewien. Jak tylko zobaczyłem ten poprzedni artykuł o aferze z lewizną na stacjach przeglądów pomyślałem co z ubezpieczycielami którzy odmawiają z byle powodu wypłaty. A że była okazja przy spotkaniu z dwoma osobami wysoko postawionymi w dwóch dużych firmach ubezpieczeniowych (ale nie PZU) zapytałem dla żartu o to. Jak się okazało, oni już rozważali takie przypadki dawno temu i jak tylko jest taka możliwość (podejrzenie o łapówkę przy egzaminie na prawo jazdy, lewy przegląd itp.) likwidatorzy mają z całą stanowczością odmawiać wypłat, bo znaczna część klientów nigdy nie dochodzi spraw przed sądem! Sprawa ma się inaczej przy klientach flotowych, ale tam raczej nie występuje problem lewych przeglądów. Oczywiście nie mogę podać nazw tych firm, ale obaj rozmówcy stwierdzili zgodnie, że nie spodziewają się aby którakolwiek inna ubezpieczalnia podstąpiła inaczej. Temat obgadali między sobą w branży i w każdym przypadku klienta indywidualnego będą szukać możliwości nie wypłacenia odszkodowania, to jest nawet w ich wewnętrznych założeniach strategii prowadzenia tego biznesu. I podobno jest to norma, nie tylko w Polsce, choć za granicą się z tym nie spotkałem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.