mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ubezpieczyciele zapłacą więcej, czy kierowcy również?

Ubezpieczyciele zapłacą więcej, czy kierowcy również?

Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ze sprzedaży OC komunikacyjnego. Czy zmniejszone tym samym dochody ubezpieczycieli będą oznaczać, że kierowcy muszą się liczyć z podwyżkami polis OC?

Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do Ministra Finansów. W odpowiednim rozporządzeniu - po zasięgnięciu opinii KNF - ustala on bowiem procent składki wpłacanej przez towarzystwa na UFG. Na czwartkowym zgromadzeniu, członkowie Funduszu podjęli decyzję o rekomendowaniu Ministrowi Finansów, podwyższenia składki na UFG z obecnych 1 do 1,3 proc. składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników. O podwyżkę wnioskował zarząd i rada Funduszu.

– Na uzasadnienie podwyżki składa się kilka czynników – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG. - Najważniejsze z nich to wzrost liczby szkód i wzrost wartości odszkodowań wypłacanych przez Fundusz, następnie rozwój, zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do ogólnopolskiej bazy danych polis komunikacyjnych, a także zmiana zasad rachunkowości UFG – wyjaśnia.

Rosnące odszkodowania
Podstawowym zadaniem Funduszu jest wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadku, gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Głównym źródłem finansowania tych świadczeń są składki firm ubezpieczeniowych. W ciągu ostatnich trzech lat wartość odszkodowań wypłacanych przez UFG wzrosła o 20 procent do ponad 70 mln złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Rośnie też liczba szkód likwidowanych przez Fundusz: z 4,6 tys. w 2008 roku do 6,5 tys. spraw w 2012 roku.

Największy wpływ na powyższą dynamikę ma wprowadzenie do polskiego prawa zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Zmiana ta spowodowała rozszerzenie katalogu świadczeń należnych najbliższym członkom rodziny zmarłego i zasądzanie przez sądy coraz wyższych świadczeń z tytułu zadośćuczynień. W efekcie wartość średniej szkody osobowej wypłacanej przez UFG wzrosła do około 15 tys. zł, przy szkodzie rzeczowej około 4 tys. zł. Większość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz to właśnie szkody osobowe, co powoduje, że średnia szkoda z komunikacyjnego OC w UFG jest około dwukrotnie wyższa niż rynku.
 
Rozwój bazy danych polis komunikacyjnych
W marcu 2010 roku UFG uruchomił, dla celów biznesowych, ogólnopolską bazę danych polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele, posiadający ponad 99 proc. rynku, aktywnie wykorzystują ją w swoich procesach biznesowych, m.in. do weryfikacji zniżek przysługujących klientom za bezwypadkową jazdę. Baza ta wymaga dalszych inwestycji: zapewnienia bezpieczeństwa danych, wdrożenia nowych usług (w zakresie oceny ryzyka przy zawieraniu umów, taryfikacji i likwidacji szkód), opracowania narzędzi do wykrywania nieubezpieczonych pojazdów i walki z przestępczością ubezpieczeniową.

Zmiana zasad rachunkowości UFG
Od początku 2013 roku planowane jest wejście w życie nowych regulacji w zakresie rachunkowości dla Funduszu. Dotychczas UFG prowadził rachunkowość – w sposób odmienny niż ubezpieczyciele – na podstawie przepisów ogólnych. Główna zasada polegała na prowadzeniu ksiąg rachunkowych w oparciu o metodę kasową, która nie uwzględniała wszystkich przyszłych zobowiązań Funduszu z tytułu odszkodowań. Nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej, która weszła w życie w lutym 2012, zobowiązała do zmiany tych przepisów. Od 1 stycznia UFG ma prowadzić swoje księgi rachunkowe zgodnie z metodą memoriałową.

Jedną z najważniejszych zmian w bilansie UFG będzie to, że po stronie pasywów pojawi się w nim wartość wszystkich potencjalnych zobowiązań Funduszu (np. rezerwy na: szkody rentowe, szkody zaistniałe lecz nie zgłoszone, szkody zgłoszone a nie wypłacone oraz wypłacone w niepełnej wysokości). W okresie najbliższych czterech lat wysokość dodatkowych środków potrzebnych na pokrycie tych zobowiązań szacowana jest na ponad 260 mln złotych. W efekcie - w wyniku wprowadzonych zapisów księgowych - wartość funduszy własnych UFG stanie się ujemna. Będzie to wymagać odbudowania funduszu statutowego, umożliwiającego pełne pokrycie powstałej w ten sposób straty.
 
Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego:
- Priorytetem dla KNF jest jak najszybsze przywrócenie prawidłowych stosunków finansowych, zapewniających terminową, pełną i niezakłóconą realizację zobowiązań Funduszu. W naszej opinii zwiększenie o 0,3 punktu procentowego składki wnoszonej przez członków UFG jest niezbędne dla przywrócenia równowagi finansowej Funduszu, co w konsekwencji zwiększy również stabilność rynku ubezpieczeń.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.