mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ucieczka przed policją jak przestępstwo

Ucieczka przed policją jak przestępstwo

Politycy szukają sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa dla polskich drogach. Na tle pozostałych krajów Unii Polska pod tym względem wypada blado. Stąd pomysł ministra Ziobro żeby zaostrzyć przepisy.

Ucieczka przed policją jak przestępstwo
Najczęstszymi przewinieniami na polskich drogach są: przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie przed pasami, przejazd na czerwonym świetle oraz jazda pod prąd. Dużym problemem jest także jazda pod wpływem alkoholu lub po zażyciu narkotyków.

Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro planuje zaostrzyć przepisy. Jego zdaniem nie wyeliminuje to patologii na drogach, ale zmniejszy u kierowców chęć do niebezpiecznych zachowań za kółkiem.

Nowe przepisy przewidują, że kierowca, który zmusi policję do pościgu, a następnie nie zatrzyma się mimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych popełnia przestępstwo. Grozi za to nawet pięć lat pozbawienia wolności. Dodatkowo utraci uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych od roku do 10 lat. Aktualne przepisy przewidują za takie przewinienie grzywnę lub pozbawienie wolności do 30 dni.

Kolejne zmiany dotyczą osób, które straciły prawo jazdy, a nadal poruszają się pojazdem mechanicznym. Ma za to grozić administracyjny zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Osoby, które spowodowały wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności na co najmniej dwa lata bez zawieszenia.

Minister Ziobro zamierza wydłużyć termin przedawnienia dla wykroczeń drogowych do trzech lat.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.