mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ujednolicą prawo o czasie pracy kierowców

Ujednolicą prawo o czasie pracy kierowców

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz transporcie drogowym, dostosowująca nasze prawo do decyzji Komisji Europejskiej, zapewni ujednolicenie w całej UE dokumentacji dotyczącej czasu pracy kierowców, a inspektorzy nie będą mieli problemu z jej weryfikacją, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla przewoźników międzynarodowych.

Ujednolicą prawo o czasie pracy kierowców
Nowelizacja ustawy przewiduje, że właściciele firm transportowych będą w specjalnym zaświadczeniu opisywać wykorzystanie czasu wolnego przez kierowców. Eksperci organizacji Pracodawcy RP podkreślają, że mimo braku obowiązku prawnego nowy formularz był już stosowany przez przewoźników.

Nowy formularz będzie wydawany kierowcy, który m.in. był na zwolnieniu lekarskim, przebywał na urlopie wypoczynkowym, miał czas wolny, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca wykonujący przewozy drogowe musi rejestrować w tachografie wykonywane czynności, czyli np. czas prowadzenia samochodu, załadunek, rozładunek, przerwy w pracy. Dzięki temu można sprawdzić, czy kierowcy przestrzegają przepisów o czasie pracy, który dziennie nie może przekraczać 9 godz. oraz obowiązkowych przerw.

Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy będzie obowiązany przedstawić nowe zaświadczenie kierowcy jeszcze przed rozpoczęciem przewozu, a ten musi je podpisać. Dokument ten trzeba będzie przedstawiać w razie każdorazowej kontroli drogowej na terenie UE oraz innych państw Europy. Zaświadczeniem będzie musiał legitymować się każdy kierowca.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes AMG E63 4MATIC+ - kombi dla spóźnialskich
Mercedes AMG E63 4MATIC+ - kombi dla spóźnialskich
Ekipa z Affalterbach zaprezentowała kilka miesięcy temu najnowsza odsłonę Mercedesa Klasy E o nadwoziu sedan. Teraz na warsztat trafia kolejna wersja, przeznaczona dla klientów poszukujących dynamicznego, a zarazem praktycznego wozu.