mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Unia chce uprościć rejestracje aut

Unia chce uprościć rejestracje aut

O tym, że sprowadzenie i zarejestrowanie auta zakupionego w innym kraju unijnym nie należy do najprostszych czynności, przekonało się już wielu naszych rodaków. Komisja Europejska chce jednak ułatwić te czynności dla mieszkańców Unii Europejskiej.

O pomysłach Komisji Europejskiej odnoszących się do ułatwienia formalności związanych z rejestracją samochodów, informowaliśmy już jesienią zeszłego roku. Teraz Komisja bierze się do roboty, zaczynając od konsultacji społecznych w tej kwestii.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na fakt, że to, co powinno być prostą czynnością w wielu przypadkach obraca się w biurokratyczną walkę z urzędnikami, w konieczność gromadzenia niezliczonych papierków. Procedury bardzo często powodują, że rejestracja samochodu staje się wręcz niemożliwa. Kłopotem jest także fakt, że w różnych krajach panują różne przepisy, które dodatkowo komplikują sytuację.

Z tego powodu w dniu wczorajszym KE rozpoczęła konsultacje, podczas których będzie starała się poznać najczęściej pojawiające się problemy.

- Kupowanie samochodów w jednym państwie członkowskim i następnie przewiezienie go do innego nie powinno być skomplikowaną czynnością. Te konsultacje mają pomóc nam lepiej poznać problemy, na jakie napotykają mieszkańcy Unii, a także firmy oraz pozwolą znaleźć rozwiązania, jak polepszyć taką sytuację. Naszym zadaniem jest oszczędzić czas i pieniądze obywateli UE oraz działających na terenie Wspólnoty przedsiębiorstw - powiedział komisarz unijny, Antonio Tajani.

O wypełnienie krótkiej ankiety będą proszone przede wszystkim osoby, które kupowały auto w jednym kraju, a następnie rejestrowały w innym, firmy odsprzedające zagranicą swoje samochody oraz firmy zajmujące się handlem aut z drugiej ręki. Formularz dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej.

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~kabanosik 2011-03-06

może za 10 lat do czegoś takiego dojdziemy

marko1 2011-03-05

Od chcenia do realizacji jest długa droga.

aaa 2011-03-05

Wystarczy, żeby nie trzeba było wyrejestrowywać samochodu na miejscu, oddawać tablic, dowodu itp. Po prostu kupujemy, jedziemy do kraju, wnosimy opłaty i rejestrujemy. A tablicę i stary dowód odsyła urząd. Więcej nie trzeba upraszczać w skali unii. Co innego w kraju, ale to nie ten temat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 Turbo S Exclusive Series - jeszcze szybciej i drożej
Porsche 911 Turbo S Exclusive Series - jeszcze szybciej i drożej
Możliwości Porsche nie kończą się na modelu 911 Turbo S. Jeden z najszybszych samochodów sportowych na rynku otrzymał właśnie specjalną wersję, która ocieka złotem i karbonem.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech