mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Unia żąda rejestracji "anglików"

Unia żąda rejestracji "anglików"

Komisja Europejska postanowiła wezwać Polskę do usunięcia przeszkód w rejestrowaniu samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego. Grozi nam nawet skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Unia żąda rejestracji
Polskie przepisy wymagają, by kierownica znajdowała się po lewej stronie pojazdu. Obecnie w Polsce nie można zarejestrować ani nowych, ani używanych samochodów, które przystosowane są do ruchu lewostronnego. Komisja uważa jednak, że takie przeszkody w rejestrowaniu pojazdów stanowią nieproporcjonalną barierę dla przywozu do Polski samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego z innych państw członkowskich UE.

Wniosek Komisji ma formę uzasadnionej opinii w ramach unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Jeżeli Polska w ciągu dwóch miesięcy nie poinformuje Komisji o środkach, jakie podjęła w celu pełnego wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z unijnego prawodawstwa, Komisja może skierować tę sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

W opinii Komisji, jeżeli pojazd silnikowy spełnia unijne wymogi w zakresie homologacji typu, oznacza to, że można się nim bezpiecznie poruszać we wszystkich państwach członkowskich, bez względu na to, czy ruch jest prawo- czy lewostronny. Komisja uważa zatem, że całkowity zakaz rejestrowania pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego jest niewspółmierny w stosunku do uzasadnionego celu polityki państwa, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz ochrona zdrowia i życia ludzi. A to właśnie kwestie bezpieczeństwa są tymi, na które powołuje się Polska nie dopuszczając do rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Jeżeli chodzi o nowe samochody, Komisja jest zdania, iż przeszkody w rejestrowaniu pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego naruszają przepisy dyrektywy 70/311/EWG dotyczącej homologacji typu układów kierowniczych oraz dyrektywy ramowej 2007/46/WE dotyczącej homologacji typu WE pojazdów silnikowych. Co do samochodów używanych Komisja uznaje, że Polska narusza unijne przepisy w zakresie swobodnego przepływu towarów (art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej).

W związku z tzw. systemem homologacji typu pojazdów UE samochody wprowadzane na europejski rynek muszą spełniać określone wymagania eksploatacyjne. Homologacja typu gwarantuje, że produkt zatwierdzony w jednym państwie członkowskim może być legalnie sprzedawany w całej UE. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów badań, certyfikacji oraz związanych z tym procedur administracyjnych, a jednocześnie zapewnia zgodność z ogólnoeuropejskimi normami w zakresie bezpieczeństwa pojazdów silnikowych. Homologacja typu polega na tym, że producenci muszą wystawić świadectwo zgodności dla każdego wyprodukowanego pojazdu, potwierdzające, iż jest on zgodny z homologowanym typem.

Podobne wiadomości:

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Komentuj:

~Tommy z tonącej wyspy Tuska 2010-11-12

to chory pomysł...dla bezpieczeństwa !!!

~bartek 2010-10-12

Nareszcie jest szansa bardzo mnie to cieszy a przeciwnikom rejestracji chcialbym powiedziec wyluzujcie!!! Co jakis czas jestem angielskim samochodem w pl i bez problemowo poruszam sie po drogach(naszych polskich) kwestia przyzwyczajenia. Chyba wiekszosc przeciwnikow to ludzie nigdy nie poruszajacy sie autem z kiera po prawej lub zazdroszcza lepszej fury

~Witoldo 2010-10-11

Jestem przeciw rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie. W Polsce drogi dwójezdniowe to rzadkość, a umówmy się, że tylko na takich wyprzedzanie takimi samochodami można uznać za w miarę bezpieczne. A wyprzedzać to Polacy lubią.

~Stazzz 2010-10-07

Taa, a jak już zmuszą polskę do rejestracji anglików, to ciekawe jaka bedzie cena oc na rok...

~cccc 2010-10-04

człowieku oni tam robią SWOJE interesy, a ty o pierdoły pytasz xD

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando