mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Usługa "historia pojazdu" coraz bliżej

Usługa "historia pojazdu" coraz bliżej

Coraz bliżej wejścia w życie przepisów, które umożliwią sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Zakończyły się już uzgodnienia międzyresortowe dot. nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym w omawianym zakresie. Projekt ten został przyjęty również przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Każdy przed zakupem pojazdu będzie mógł w Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzić jego historię m.in. daty rejestracji oraz informacje o tym, czy nie jest kradziony. Zgodnie z planowanymi przepisami w celu uzyskania tych danych wystarczy będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa ma być bezpłatna.

Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych krajach europejskich m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Obecnie dane o pojeździe mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. Dane będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Warto zaznaczyć, że dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą "Historia pojazdu" są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projekt jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI).

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu jest pierwszą usługą z całego katalogu udogodnień dla obywateli, przygotowywanych przez MSW i COI.

Podobne wiadomości:

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Aktualności 2016-03-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.