Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli poprawki do ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przepisy znowelizowanej ustawy są bardziej łaskawe dla importerów i producentów, którzy są zobowiązani do stworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z ruchu.

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. zakładają, by zarówno importerzy (także prywatne osoby), jak i producenci, którzy wprowadzają do obrotu minimum 1.000 pojazdów mają obowiązek stworzenia sieci złomowania aut pokrywającej 100% terytorium kraju. Oznacza to, że sieć punktów zbierania pojazdów lub stacji demontażu powinna być na tyle gęsta, by do najbliższego punktu nie było dalej niż 50 km w linii prostej od miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela pojazdu.
 
Co ciekawe, przepisy te są bardziej restrykcyjne od przepisów unijnych. Dyrektywa unijna (2000/53/WE) z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji nie nakłada na państwa członkowskie obowiązku zapewnienia, aby sieć zbierania pojazdów pokrywała 100 procent powierzchni kraju. Dodatkowo względy ekonomiczne albo/i środowiskowe zdecydowały, iż w wielu rejonach Polski (np. rejony jezior, gór, lasów) nie powstały żadne punkty zbierania pojazdów.
 
Za brak odpowiedniej sieci producenci lub importerzy podlegają karnej opłacie w wysokości uzależnionej od liczby pojazdów (500 zł za każdy pojazd dopuszczony do eksploatacji) i liczby dni w roku, w których nie zapewniono sieci. Wysokość tej sankcji jest identyczna dla firm (osób), które zapewniły np. 99-procentowe pokrycie powierzchni kraju, jak i dla tych podmiotów, którzy nie stworzyli żadnej sieci.
 
Oba powyższe argumenty skłoniły Sejm do zmian w ustawie. Wystarczająca ma być sieć, która swym zasięgiem obejmie minimum 95% powierzchni kraju. Ponadto znacznie mniejsze będą sankcje za utworzenie niepełnych sieci - od 90 do 95% terytorium kraju (opłata ulega obniżeniu o 75%) i od 85 do 90% (opłata ulega obniżeniu o 50%).
 
Czytaj także:

Demontaż pojazdów z opłat za sprowadzane auta (2006-06-01)

 

Tematy w artykule: recykling

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

~celnik 2007-07-04

płacisz wówczas 500 zł od kazdego auta (tzw oplata recyklingowa), no chyba ze przerzucisz oplate na osobe, ktorej sprzedasz sprowadzone auto

~krzysztof 2007-07-03

a jesli sprowadze mniej niz te tysiac aut? zalozmy 990 to nie musze zadnej sieci tworzyc?? prosze tylko o rzetelne info

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj