Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ustawa o zwrocie akcyzy uchwalona!

Ustawa o zwrocie akcyzy uchwalona!

W końcu, po blisko półtora roku od niekorzystnego dla polskiego państwa werdyktu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, uchwalona została ustawa regulująca zwrot akcyzy pobieranej przy nabyciu samochodu starszego niż dwuletniego w kraju UE.

Ustawa o zwrocie akcyzy uchwalona!
Wprawdzie blisko 15 tys. wniosków o zwrot akcyzy zostało już złożonych, z czego 7 tys. rozpatrzono pozytywnie i zwrócono akcyzę, to wciąż pozostało blisko 2 mln potencjalnych właścicieli sprowadzonych samochodów używanych.

Celem ustawy było wprowadzenie jednolitych zasad zwrotu tym podatnikom części podatku akcyzowego zapłaconego od starszych niż dwuletnie samochodów osobowych nabytych w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 30 listopada 2006 r. Konieczność ustalenia jednolitych zasad wynika z ogłoszonego 18 stycznia 2007 r. orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał przepisy obowiązujące w Polsce w tym okresie, a dotyczące podatku akcyzowego od sprowadzonych samochodów używanych starszych niż dwuletnie za niezgodne z prawem unijnym.

Zwrot akcyzy nastąpi wyłącznie na wniosek podatnika. Wniosek składa się w urzędzie celnym. Zwrot dotyczy także nadpłaconego podatku VAT oraz odsetek, jednak nie dłużej niż do 30 dnia od wejścia w życie ustawy. Ustalenie wysokości zwrotu nie powinno nastręczać trudności. Najpierw trzeba obliczyć, jaka kwota akcyzy zawarta jest w cenie podobnego samochodu nabytego w Polsce, a następnie kwotę tę należy odjąć od kwoty akcyzy, którą podatnik zapłacił przy imporcie.

W aktualnym projekcie zmodyfikowano termin, od którego liczone jest oprocentowanie nadpłaty. Oprocentowanie będzie należne od momentu uiszczenia nadpłaconej kwoty podatku akcyzowego niezależnie od terminu złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Takie rozwiązanie jest dla podatników korzystniejsze.

Przy wyliczeniach wysokości przysługującego podatku do zwrotu organ celny będzie odnosił się do wartości rynkowej pojazdu. Na zwrot podatku liczyć mogą głównie podatnicy, którzy w deklaracji podatkowej podali wartość samochodu zbliżoną do rynkowej. W przypadku wątpliwości, czy zadeklarowana przez podatnika cena pojazdu odpowiada wartości rynkowej, organ celny może powołać biegłego. Jeśli cena oszacowana przez biegłego będzie odbiegała o ponad 33% od wartości określonej przez podatnika, podatnik poniesie koszty ekspertyzy. Podatnik jednak nie będzie dopłacał do budżetu, gdyby okazało się, że różnica przypadająca do zwrotu jest ujemna.

Teraz ustawa trafi do Senatu i jeśli również tam zostanie przyjęta, wówczas wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~do Wixa 2008-05-19

za nowe nie zwroca nie ma bata, za duuuza kasa, za uzywane to bedzie maks 500 mln zl i to tak jak sie wszyscy zgloszą

~L.Miller 2008-05-16

Kochani za te zwroty zapłacicie w PITach, a jak sie wczytacie, to zrozumiecie, że nie każdy zwrot dostanie.

~Wix 2008-05-13

A co ze zniesieniem akcyzy na nowe auta ????!!!!

~bartek g. 2008-05-12

prosilbym teraz o info krok po kroku co mam zrobic by odzyskac akcyze, z gory dzieukuje

~LL 2008-05-12

nareszcie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Pod koniec 2018 r. w Wałbrzychu Toyota Motor Manufacturing Poland rozpocznie produkcję nowych przekładni do hybrydowych modeli Toyoty. Z kolei w 2017 i 2019 roku będą montowane nowe silniki w fabyrce w Jelczu-Laskowicach.