mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ustawa "radarowa" do Trybunału

Ustawa "radarowa" do Trybunału

Prezydent Lech Kaczyński skierował znowelizowaną ustawę Prawo o ruchu drogowym do Trybunału Konstytucyjnego. Co najmniej kilka uchwalonych zmian może okazać się niezgodnych z konstytucją.

W skierowanej do Trybunału ustawie przewidziano, że kary za przekroczenie prędkości będą nakładane nie jak dotychczas w trybie wykroczenia, ale w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez organ administracji centralnej (Główny Inspektorat Transportu Drogowego). Oznacza to, że decyzję w tej sprawie będzie wydawał tylko jeden urząd w Polsce mający siedzibę w Warszawie. W efekcie skargi obywateli na decyzje o nałożeniu kary będą rozpatrywane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym sprawy o przekroczenie dozwolonej prędkości zostaną przeniesione z sądów powszechnych do sądu administracyjnego. Ta poważna zmiana nie została skonsultowana ani z Krajową Radą Sądownictwa, ani z Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Kolejny problem, na który zwrócił uwagę Prezydent to założenie, że każda decyzja o nałożeniu kary za przekroczenie prędkości będzie natychmiast wykonalna. Takie niezwykle dotkliwe dla obywateli rozwiązanie mogłoby być uzasadnione tylko wyjątkowymi okolicznościami, których jednak ustawodawca nie wskazał. Ma to tym bardziej istotne znaczenie, że ustawa nie zawiera jasnych i czytelnych rozwiązań co do możliwości i trybu odwołania się od nałożonej kary.

Za zbyt dotkliwy Prezydent uznał także przepis pozwalający na odebranie kierowcy samochodu w przypadku, gdy nie uiści on dobrowolnie kary, a następnie umożliwiający sprzedaż tego samochodu – nawet jeżeli w chwili przekroczenia prędkości nie kierował nim właściciel.

Podobne wiadomości:

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

~pan samochodzik 2009-04-30

Brawo Kaczor....... ale mimo to nie licz na kolejną kadencję!

~Jotgie 2009-04-30

I bardzo dobrze! Uważam te przepisy za potrzebne aczkolwiek wprowadzone o 10 lat za wcześnie. Będą one miały sens, gdy w Polsce będzie szereg dróg ekspresowych i autostrad. Teraz nie jest możliwe nawet dla bardzo rozważnego kierowcy, który jedzie ze Szczecina do Lublina nie naruszyć gdziekolwiek ograniczenia prędkości na tej 600 km trasie! Nawet przez niewinne zapomnienie! Trzeba pamiętać także o miejscach ograniczenia prędkości, w których znak ograniczajenia postawiono na wniosek sołtysa! Ciągle brak w Polsce jasnych przepisów ustawiania znaków drogowych. Kiedyś podniesienia prędkości na drogach krajowwych były powszechne - teraz nie! Wprost przeciwnie - buduje się bezpieczne, skanalizowane skrzyżowania i ustawia opgraniczenie najczęściej do 70km/godz, choć przedtem na tym skrzyżowaniu go nie było! Oto jeden z negatywnych przykładów - obwodnica Puław, bezkolizyjne skrzyżowania a nie oznakowano jako droga ekspresowa?! Dlaczego?!

~Piter 2009-04-30

Do Daromira Może i autostrada to "krwioobieg" gospodarki" 'ale fptoradarów nie umieszcza się generalnie na autostradach tylko pomniejszych drogach ,gdzie dopuszczalna prędkość jest niewielka a niestety często przekraczana i to znacząco.Skoro niektórzy z nas mają za ciężką nogę to niech płacą ,może wtedy nie zdążą nikogo rozjechać.

~inny wkurzony kierowca 2009-04-30

~~*|*~ "Ja jakoś jeszcze nie dostałem żadnego zdjęcia, a wszędzie zdążam na czas" :-)))))))))))))))))) Ja w niedziele też wszędzie zdążam ;-P

~Hydros 2009-04-30

Pan prezydent za "szczególne okoliczności" nie uważa corocznej likwidacji miasta zamieszkałego przez ok. 5000 przeważnie młodych , zdrowych ludzi? Czy to coroczne samobójstwo i zabójstwo kilku tysięcy młodych obywateli na pana prezydenta w ogóle nie działa? A przecież przy "byle" wypadku z "kilkunastoma" górnikami wszyscy najwyżsi ,premier i prezydent osobiście się interesują, powołują spec komisje, fundują dla żon specjalne renty , zmieniają przepisy i szukają winnych. A śmierć 5000 ludzi nie jest nawet szczególną okolicznością?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.