mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Uwaga, droższe mandaty!

Uwaga, droższe mandaty!

Od soboty (29 listopada) obowiązuje zmieniony nieznacznie taryfikator mandatów. Będzie drożej między innymi za przejechanie na czerwonym świetle bądź zajęcie miejsca parkingowego przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej.

Uwaga, droższe mandaty!
Maksymalna kara za jazdę na czerwonym pozostanie bez zmian na, poziomie 500 zł, jednak dolne widełki rozpoczynać się będą od 300 zł, a nie jak dotychczas od 20 zł. Sankcje te będą tak samo surowe dla kierowców samochodów, jak i np. rowerzystów. Za to mniej za niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej zapłacą obecnie piesi. Do tej pory za takie wykroczenie groził mandat w wysokości 250 zł, teraz został zmniejszony do 100 zł.

Nowy taryfikator obejmie także swoim płaszczem ochronnym szczelniej osoby niepełnosprawne. Za zajęcie miejsca parkingowego przeznaczonego dla takiej osoby zapłacimy aż 500 zł. Do soboty wykroczenie takie nie było ujęte w taryfikatorze i można było zapłacić od 20 do 500 zł.

Zaktualizowano w końcu przepisy dotyczące jazdy z włączonymi światłami. Teraz za brak świateł mijania lub do jazdy dziennej w porze dobrej widoczności w ciągu całego roku zapłacimy 100 zł. Jeśli świateł nie będziemy mieć włączonych po wjechaniu do tunelu, wówczas musimy się liczyć z dwukrotnie wyższą karą.

Doprecyzowane zostały też przepisy dotyczące spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym (czyli np. spowodowanie kolizji drogowej). Wysokość mandatu, przewidziana za naruszenie danego przepisu, będzie podwyższona o 200 lub 300 zł, jeśli kierujący był pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

Nowością jest także "dodatkowy" taryfikator, który klasyfikuje niektóre wykroczenia popełniane przez kierowców realizujących przewóz drogowy. Dotyczy on bezpośrednio kierowców zawodowych kierujących pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony bądź autobusami, a obejmuje swym zakresem m.in. naruszenie przepisów o czasie prowadzenia pojazdu, o skróceniu wypoczynku, o tachografach czy innych niezbędnych dokumentach.

Zmienione rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. nr 202 poz. 1249) tym razem nie zmieniło wysokości mandatów za przekraczanie dozwolonej prędkości, ani nie wprowadziło zmian w przyznawaniu punktów karnych za popełnione naruszenia drogowe.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Nowy taryfikator mandatów

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~jak najbardziej za!!! 2008-12-04

bardzo dobrze, debilizm niektórych kierowców nie zna granic, jednemu zwróciłem uwagę iż zaparkował na miejscu dla inwalidy mimo iż parę metrów dalej były wolne miejsca to mnie mało nie opluł, teraz jak cymbał zapłaci 500 zł to przestanie się stawiać, nie wsponę o wyprzedzaniu na 3, 4 itp lub pjeżeżdżanie ciągłych linii,

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.