mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Uwaga, są zmiany w akcyzie

Uwaga, są zmiany w akcyzie

Dzień 1 września br. był nie tylko, jak zresztą niemal każdego roku, pierwszym dniem szkoły. W tym dniu weszła też w życie obszerna nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Ustawa została uchwalona stosunkowo późno (uchwalona 22 lipca, a ogłoszona 18 sierpnia) nie pozostawiając wiele czasu na dostosowanie się do nowych regulacji. Pośród wielu zmian znalazły się nowe postanowienia odnośnie zmiany w opodatkowaniu samochodów osobowych.

W szczególności należy wymienić zmiany w zakresie:
- opodatkowania samochodów, w których następuje zmiana silnika (jeżeli przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce następuje wymiana silnika z pojemności do 2 l na silnik o pojemności powyżej 2 l, wówczas opodatkowany jest samochód o pojemności powyżej 2 l)
- wyłączenie z opodatkowania samochodów, które będą wywiezione z kraju w terminie 30 dni od wyprodukowania lub sprowadzenia
- uchylenie obowiązku składania informacji podsumowujących w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć (WN) i dostaw (WD) samochodów
- brak konieczności przekazywania klientom oryginałów dokumentów potwierdzających zapłatę podatku.

Dodatkowo warto zauważyć, że we wspomnianej ustawie pojawiła się definicja wyspecjalizowanego salonu sprzedaży (autoryzowanego dealera) – rozumianego jako osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej prowadząca salon sprzedaży samochodów osobowych autoryzowany przez producenta bądź jego upoważnionego przedstawiciela.
 
Wspomniane wyżej zmiany w ustawie niosą pewne ułatwienia dla dealerów w Polsce (mniej formalności m.in. we wspomnianym zrezygnowaniu z obowiązku składania informacji podsumowujących, czy też w zakresie przekazywania oryginałów dokumentów potwierdzających zapłacenie podatku), jednakże już pojawiają się pierwsze wątpliwości, m.in. co będzie w sytuacji, gdy dealer sprowadzi samochód (samochód używany) o silniku do 2 litrów pojemności i zapłaci od tego akcyzę, a następnie klient przed rejestracją zainstaluje silnik o wyższej pojemności. Rodzi się pytanie, kto w takim wypadku będzie podatnikiem tego podatku.

- Nie wydaje się, aby był nim dealer, taka instalacja bowiem może nastąpić bez jego wiedzy. Takich wątpliwości miejmy nadzieje będzie mniej, choć biorąc pod uwagę, że jest to już piąta nowelizacja w ciągu niespełna półtora roku, warto jednak dobrze się do tych zmian przygotować - uważają eksperci ze Związku Dealerów Samochodów.

Wśród innych zmian ustawy warto zwrócić także uwagę, iż akcyzą zostaną objęte obecnie takie pojazdy jak quady, skutery czy meleksy. Ze względu na ich niewielkie silniki, stawka akcyzy w ich przypadku wynosić będzie 3,1 proc.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~ORP 2010-09-03

w tym kraju wszystko jest pochrzanione :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross