mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT do zwrotu?!

VAT do zwrotu?!

Komisja Europejska rozpoczęła kolejne działania wobec Polski w związku z wyłączeniem prawa do odliczenia VAT od niektórych rodzajów samochodów oraz paliwa do nich po naszej akcesji do Wspólnoty Europejskiej.

Komisja Europejska oficjalnie wezwała Polskę do dostosowania przepisów krajowych dotyczących wyłączeń prawa do odliczenia VAT należnego lub zapłaconego od niektórych pojazdów silnikowych i od paliwa nabywanego do napędu tych pojazdów do przepisów unijnych w sprawie podatku VAT. Wniosek ma formę uzasadnionej opinii (przewidzianej w art. 226 Traktatu WE) i stanowi już drugi etap postępowania w sprawie naruszenia przepisów. Jeżeli właściwe przepisy krajowe nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy zgodnie z uzasadnioną opinią, KE może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.

Zgodnie z dyrektywą w sprawie podatku VAT (art. 176) państwa członkowskie, które przystąpiły do Wspólnoty Europejskiej po dniu 1 stycznia 1979 r., mogą utrzymać wszystkie wyłączenia prawa do odliczenia VAT przewidziane w prawie krajowym na dzień ich przystąpienia. Państwa członkowskie mogą zmienić przedmiotowe wyłączenia po przystąpieniu do WE tylko wówczas, gdy zmiany te wiążą się ze zniesieniem wyłączeń lub co najmniej ograniczeniem ich zakresu. Niedozwolone są natomiast zmiany prowadzące do rozszerzenia zakresu wyłączenia.

Rozszerzenie zakresu wyłączeń prawa do odliczenia VAT jest niedopuszczalne także z chwilą przystąpienia, tzn. poprzez zmianę wcześniej obowiązujących przepisów wchodzącą w życie w dniu akcesji. Ewentualne zmiany wchodzące w życie z chwilą przystąpienia do WE mogą dotyczyć również wyłącznie zniesienia lub co najmniej ograniczenia wcześniej obowiązujących wyłączeń prawa do odliczenia VAT.

Obowiązujące w Polsce przepisy VAT z tytułu nabycia pojazdów silnikowych oraz paliwa zostały zmienione z dniem przystąpienia do WE (1 maja 2004 r.), a także po tej dacie (22 sierpnia 2005 r.). W związku z tymi zmianami niektóre rodzaje pojazdów silnikowych oraz paliwo nabywane do ich napędu, które zgodnie z wcześniej obowiązującym ustawodawstwem podlegały ogólnym zasadom odliczenia, zostały objęte wyłączeniem prawa do odliczenia. Ponieważ ustawodawstwo to obowiązywało w Polsce bezpośrednio przed jej przystąpieniem do WE, zakres wyłączeń został rozszerzony – przynajmniej w niektórych przypadkach – z naruszeniem prawa wspólnotowego.

Z tego powodu Komisja w uzasadnionej opinii oficjalnie wezwała Polskę do zmiany przepisów krajowych. Należy dodać, że ta sama kwestia jest przedmiotem pytania prejudycjalnego skierowanego przez polski sąd do Trybunału Sprawiedliwości na podstawie art. 234 Traktatu WE. Sprawa ta jest obecnie w toku.
Tematy w artykule: VAT Komisja Europejska

Podobne wiadomości:

Ustawa o zwrocie akcyzy uchwalona!

Ustawa o zwrocie akcyzy uchwalona!

Finanse i prawo 2008-05-09

KE atakuje, MT się broni

KE atakuje, MT się broni

Finanse i prawo 2007-01-05

Komentuj:

~aaataaam 2008-06-13

wstyd, żeby nas Polaków, przed głupawymi decyzjami własnego rządu, musieli bronić INNI....

~Stan 2008-06-12

po pierwsze Unia Europejska jeszcze nie istnieje (to tylko media tak nas przyzwyczajają) i jest nadzieja, że nie powstanie - wszystko zależy od dzisiejszego referendum w Irlandii. po drugie ten ich ETS to sobie może orzekać co chce, jeszcze jesteśmy suwerennym państwem i niech te eurokołchoźniki się gonią... po trzecie w Polsce mamy prawo, którego należy przestrzegać, jeśli jest złe to należy je zmienić, ale zrobić to mamy My, a nie popaprańcy z Brukseli, klony sowieckich komisarzy...

~?? 2008-06-12

Czy mogę korzystać z kredytu/leasingu niemieckiego dealera???

~Henryk 2008-06-12

Nareszcie : Zwrot VAT dla firm za zakup samochodów i paliwa , Premier Marcinkiewicz tak samo Minister Finnasowdawali pokretne odpowiedzi . Jest to dyskryminacja małych i średnich firm . Dlaczego mam kupować zlom z zachodu. Kupując nowy , to zysk dla producenta, bezpieczenstwo na drodze itp. Nie ważne czy firma prowadzi np sprzedaż sukienek czy jest budowlańcem. posiadanie firmy i zakup na firmę winno by wystarczajacym do odliczenia VAT. (gwarancja zwiekszenie ilosci nowych firm)

~Adrian 2008-06-10

dokladnie, tylko ze ci co stanowili te przepisy powinni odpowiadac "glową" za te wszystkie babole legislacyjne, bo oczywiscie zwroty będą dokonywane z naszych pieniedzy. Przeciez to co budżet z tego tytulu zarobil już dawno zostalo przejedzone przez rózne grupy zawodowe/nierobów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.