mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT ? nowa decyzja, nowe zamieszanie

VAT ? nowa decyzja, nowe zamieszanie

Izba Skarbowa w Bydgoszczy, wydająca interpretacje w imieniu ministra finansów wydała dwie interpretacje odnośnie podatku VAT. Mówią one o zakazie odliczania podatku VAT od paliwa do samochodu służbowego oraz ograniczeniu możliwości odliczania VAT przy leasingu. Czy jednak zgodnie z obowiązującym prawem?

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizujący ustawę o podatku VAT miał zmienić zasady odliczenia stawki od paliwa do pojazdów służbowych. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrując sprawę Magoora uznał, że polskie regulacje są niezgodne z unijnymi. Po wyroku ETS, Ministerstwo Finansów wydało interpretację przepisów, zgodnie z którą przedsiębiorcy znów mieli możliwość pełnego odliczania VAT od pojazdów z homologacją ciężarową. Jednak po kilku miesiącach pojawiły się propozycje, aby na najbliższe trzy lata w ogóle zablokować pełne odliczenie podatku od zakupu auta z kratką oraz paliwa do takiego samochodu.

- Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przygotowane przez Ministerstwo Finansów zakładały między innymi możliwość odliczenia 60% podatku VAT - nie więcej jednak niż 6 tys. zł przy zakupie samochodu do 3,5 tony - mówi Anna Ochędzan, Konsultant Podatkowy LeasePlan Fleet Management. - Zawieszone miało być również prawo do odliczenia VAT od paliw do samochodów osobowych. Prawo do odliczenia miałoby przysługiwać tylko w przypadku niektórych samochodów do 3,5 tony, np. typowych samochodów dostawczych, busów czy typu pick-up.

Rada Ministrów rozpatrując propozycje zmian podatkowych odrzuciła jednak projekt resortu finansów. Stąd też pojawił się problem, bowiem w obowiązującym stanie prawnym istnieją dwie wykluczające się interpretacje aktualnej sytuacji.

Według części ekspertów prawa podatkowego wyrok ETS w sprawie Magoora oznacza, że jedynym kryterium umożliwiającym pełne odliczenie VAT zarówno do kupowanych, jak i leasingowanych samochodów oraz paliwa do nich jest wykorzystywanie tego auta do prowadzonej działalności gospodarczej.

Po drugiej stronie barykady stoi za to większość sądów, urzędy skarbowe oraz resort finansów. Ich zdaniem wyrok ETS sprowadza stan prawny w tym zakresie do 1 maja 2004 roku. Wówczas możliwość odliczania podatku VAT i od zakupu auta, i od paliwo do niego istniało tylko w sytuacji, gdy pojazd ten posiadał homologację ciężarową.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~sz-fabia 2009-12-10

moim zdaniem UE powinna wojne POmrocznej wypowiedzieć. niech POmatołki sie zdecyduja, albo cywilizacja i UE , albo średniowiecze, busz i dowolna interpretacja prawa dla NAS i MAS.

aaa 2009-12-09

el... pisałem już. Zgoda była, ale tylko w słowach naszych polityków. Przedstawiciele Niemiec i Francji dawno już przekazali polskiemu ministerstwu finansów, że zgoda będzie jak podniesiemy znacznie stawkę CIT. Inna sprawa, że nie ma to najmniejszego sensu. VAT powinien być neutralny, taka jego cecha i tak jest w całym cywilizowanym świecie (no poza stanami, tam nie ma VAT ;)) W każdym razie stan na dziś to stan prawny na dzień 30 kwietnia 2004 roku plus zmiany pro podatnik wprowadzone później (np. 60%).

~el grekko 2009-12-08

mnie dziwi czemu MF wycofało się z możliwości wprowadzenia od stycznia 3-letniego okresu ograniczenia prawa do odlilczania VAT od paliwa dla aut z kratką, skoro milei już nawet zgode UE? rozwiązałoby to tę problematyczną kwestię, a przez ten czas można by jakieś sensowne rozwiązanie znaleźć, zmienić przepisy etc

~księgowa Marzena 2009-12-07

jak dla mnie sporo ETS unieważnił niejako przepisy ustawy o VAT co do aut po wejściu Polski do UE, to powinny ważne być przepisy sprzed tego stanu, tj. na 1 maja 2004. Czyli możliwość odliczania 100% VAT tylko dla aut z homologacją, dla pozostałych 50% i maks. 5 tys. zł, oczywiście nie można odliczyć VAT od paliwa. A że później przepisy zmieniły się na korzyść to można odliczyć 60% i 6 tys. i wszystko jest tu jasne. Ale różni eksperci muszą wtrącać tu swoje 3 grosze i mącić w głowach nie znających się w temacie podatników. Nie mają wg mnie i wg kilku moich znajomych księgowych racji!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.