mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT od aut - czekają nas nowe odliczenia

VAT od aut - czekają nas nowe odliczenia

Na wczorajszym posiedzeniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapceptowany został wniosek o derogację w sprawie podatku VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Jeśli Komisja Europejska go przyjmie, czekają nas nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych.

VAT od aut - czekają nas nowe odliczenia
Wniosek o derogację dotyczy ograniczenia prawa do odliczenia do 50 proc. kwoty podatku naliczonego – nie więcej jednak niż 8 tys. zł. Ograniczenie to będzie dotyczyć zakupu (również wewnątrzwspólnotowego), wytworzenia oraz importu niektórych pojazdów samochodowych, a także nabycia usług wynikających z umowy najmu, dzierżawy, leasingu (lub umów podobnych) dotyczących pojazdów samochodowych objętych derogacją.

Polska wnioskuje, by stosowanie derogacji objęło pięcioletni okres, od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r.

Derogacją zostaną objęte pojazdy samochodowe, w tym motocykle, oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Derogacja nie obejmie tych pojazdów, które ustawa o VAT wymienia jako te, które uprawniają do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego - np. pojazdów przeznaczonych tylko do przewozu ładunków, pojazdów specjalnego przeznaczenia (ładowarek, koparek), pickupów oraz pojazdów przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Zmiana limitów procentowych oraz kwotowych odliczenia oznacza, że przedsiębiorca będzie stratny (mniej odliczy podatku VAT) przy zakupie samochodu za kwotę poniżej 52 tys. zł netto. Jednocześnie do ceny 69.920 zł netto będzie mógł skorzystać z pełnego odliczenia (tj. 50 proc. podatku VAT naliczonego). Przy droższych autach, odliczenie VAT będzie wynosić 8 tys. zł.

Ponadto derogacja – również do wysokości 50 proc. kwoty podatku naliczonego - ma dotyczyć częściowego ograniczenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych objętych tym zwolnieniem (w obecnym stanie prawnym w ogóle nie ma możliwości odliczania podatku VAT od paliwa nabywanego do samochodów osobowych). 50-proc. limit odliczenia będzie dotyczył także innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa, konserwacja tych pojazdów) oraz wydatków na dostawy lub usługi wykonane w związku z pojazdami i ich wykorzystaniem (np. przeróbki, montaż).

Podatnicy podatku VAT, wykorzystujący pojazdy samochodowe objęte derogacją do użytku prywatnego lub innych celów niezwiązanych z działalnością przedsiębiorstwa, nie będą mieli obowiązku szczegółowego rozliczania podatku VAT.

Proponowane zmiany przynoszą dla przedsiębiorców szereg korzyści, choć nie w każdej sytuacji. Zakup wspomnianych już wyżej tańszych samochodów (do 52 tys. zł netto) pozwoli na mniejsze odliczenie podatku VAT. A w przypadku małych firm (zatrudniających do 9 osób), wykazujących się niskimi obrotami, które według stanu na koniec 2011 r. stanowią w Polsce 95 proc. wszystkich firm prowadzących działalność gospodarczą, często nabycie droższych samochodów nie wchodzi w rachubę. Korzystna, bez dwóch zdań, będzie możliwość odliczenia połowy kwoty podatku naliczonego od paliwa do tych pojazdów. Korzystny będzie także brak obowiązku szczegółowego rozliczania podatku VAT (do celów prywatnych i związanych z działalnością gospodarczą), co zwłaszcza przy mniejszych przedsiębiorstwach jest nierzadko bardzo trudne do rozgraniczenia. Ta ostatnia kwestia będzie także z korzyścią dla samych organów podatkowych, dla których zweryfikowanie rzeczywistego podziału wykorzystywania pojazdu na cele prywatne i gospodarcze jest niezwykle trudne.

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~Pppp 2012-11-30

Witam. Proponuje zakup agregatu pradotworczego lub kompresora i zamiast tankować na pojazd podaje sie inne urządzenia które mogą być potrzebne w realizacji usług . Panowie z Mf i us niech pocałuja wszystkich podatników w sam środek ...... . Okradanie przedsiębiorców to domena rządów w tym popie.......owym kraju , jeszcze trochę ustaw i urzędników a będzie dobrze .

Aldik 2012-11-30

alojzy święte słowa... Ale Oni znów kombinują, bez sensu te zmiany, chyba ze ktoś z rodziny posła ma potrzebe własnie na taką ustawe..

~alojzy 2012-11-29

bo nasi rządzący są krótkowidzący, myślą że jak pozwolą odliczać cały VAT od każdego auta i od paliwa, to dochody do budżetu spadną na łeb i na szyję, tylko niemyślą, że wówczas przestanie się kombinować, a i zaoszczędzone pieniądze właściciele fiirm władują w coś innego, ot choćby we własny rozwój, będą wieksze dochody i podatki bezpośrednie

~chychak 2012-11-29

nic dodać, nic ująć

~halohalo 2012-11-28

To nie jest dobre rozwiązanie. Niby proste ale nie dobre. Powinno być tak, że od każdego pojazdu odliczamy cały VAT, tak samo od opłat serwisowych itp. (z serwisem tak było do tej pory). Podatek VAT ma być neutralny. Jednak użycie prywatnie - ryczałt PIT do dochodu użytkownika (powiedzmy 150zł miesięcznie) oraz odliczenie VAT w cenie paliwa jak obecnie. Dlaczego jeśli wychodzi podobnie? A dlatego, że podobnie nie znaczy to samo. Proponowane powyżej rozwiązanie jest uczciwsze. Co za problem zbierać faktury za tankowanie prywatnych samochodów? Będą nadużycia. Ale już w drugą stronę, jaki jest sens zakupu pickup'a dla ekipy czterech techników którzy mieszczą się w toyocie yaris lub fordzie fiesta wraz ze sprzętem? Dlaczego od fiesty czy nawet większego kombi nie można odliczyć VAT? No i ostatnia sprawa. Europa zna praktyczne rozwiązanie pod tytułem odliczasz cały VAT ale jak jeździsz prywatnie to płacisz dodatek do PIT (zryczałtowany). Wtedy firma ma korzyść (i sens VATu pozostaje, bo VAT ma być podatkiem neutralnym dla firm!!!!!) a pracownik jak chce "nadużywać" musi zapłacić ryczałt. Wbijać gwoździe można i kombinerkami, ale po co jak jest od tego młotek.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.